Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Vis dėlto Čičinskas apsisprendė, kad "natūralu sunkiais laikais griebtis deficitinio išlaidų finansavimo". Kodėl tiek verkta dėl "paveldėtų" biudžeto deficitų? Ar tikrai, palyginus su kitomis netolimomis šalimis, mums gresia didesnė TVF "smaugiamos pagalbos" grėsmė?

Palyginus su kitomis šalimis, persirgusiomis "konkurencingomis" kredito ekspansijos ir mokesčių mažinimo ligomis, Lietuva dar nebaisiai atrodo. Galų gale, kokie gi komentatoriai kritikavo kredito ekspansiją ir Bušinį mokesčių mažinimą atitinkamu laiku? Kaip tik Keynesistai (ar marksistai).

Infliacijos priežastis dar reikės persvarstyti. Koks gi iš tikrųjų tas legendinis "paklausos infliacinis spaudimas"? Bent jau palyginus su neseniais laikais, ar su kitomis šalimis? Kodėl augančio kredito laikais, kai pinigų kiekis ir vartotojų laisvė iš tikrųjų didėjo, infliacinio spaudimo nebuvo, o dabar štai yra? Kas gi išleidžia dabar taip baisiai daugiau pinigų nei prieš pora metų? Gal tik visalaik gerbiami investuotojai, nesurandantys daugiau burbulų.

Laikas pripažinti, kad "laisvoji nereguliuojama rinka" jau dešimtmečius globaliai bujojo intensyvių vartojimo ir kredito skatinimų "Viagros" dėka (o ne investuotojų "geranoriška" iniciatyva). Ypač Bušo laikais ir GDP augimai, ir nekilnojamas turtas, ir biržų indeksai tikrai "kietai" atrodė. Bet vis dėlto, vis dėlto - prasiveržia ejakuliacija. Vartotojai nebegali daugiau pirkti, investuotojams "neapsimoka" investuoti. Protinga pasvarstyti, ar ši rūgšti krizė neužsitęs žymiai ilgiau nei "kietasis" bumas. Galbūt svarstymai apie konkurencingumus, prekybos ir biudžeto deficitus jau dabar yra ne į temą. Beprotiškos Friedmaniškos lenktynės į "nežinia kur" baigiasi. Lietuvoje libertariški tempai nebuvo sparčiausi, ir dabar sveikiausia, kad pokyčių (ar "reformų") tempai išliktų kuo lėtesni, kad žmonės turėtų kuo daugiau laiko ir resursų adaptuotis. Ekonominė žiema nusimato ilga, finansinio pasaulio stebuklai atrodys tik neigiami - bet ne viskas yra tamsu. Žmonės nori prasigyenti, keistis paslaugomis ir produktais kaip ir visada - tik štai monetarinė sistema viską žiauriai stabdo. Tai netokia jau baisi kliūtis.
2 jop
nėra greitesnio būdo nuvaryti augančios ekonomikos valstybę į bankrotą, kaip vis brangesnis skolinimasis, viešojo sektoriaus išlaidų didinimas ir mokesčių mažinimas. Valstybei, turinčiai stiprią, į eksportą orientuotą ekonomiką ir pakankamas atsargas, galima sau leisti daryti eksperimentus krizės fone. Dėl jų efekto - kitas klausimas, mano supratimu tai didžiąja dalimi bus išmesti mokesčių mokėtojų pinigai. Deja, LT galimybės labai ribotos.

2 anarchistas
dėl defliacijos - artimiausiu metu LT deja negresia. Todėl teks stabdyti infliaciją.

Kas iki šiol kėlė infliaciją? Valdžios biudžeto deficitas (1,5 mlrd. 2008), emigrantų pinigai (3-4 mlrd./metus) , kovą didinti akcizai degalams, alkoholiui ir tabakui, žaliavų (pieno, grūdų, degalų) kainų kilimas pasaulinėse rinkose iki metų vidurio, atlyginimų kilimas 19%, net tokie dalykai kaip MN akcijų supirkimas (1 mlrd. Lt.).

Defliacija realu rinkose, kur egzistuoja konkurencija, jei pradeda mažėti paklausa. Negalioja mums, nebent nauja valdžia pajudins kartelius ir natūralias monopolijas.
Primenu, pas mus dar nusimato šioks toks elektros ir ženklus dujų kainos kilimas buitiniams vartotojams nuo 2009, jau pakilo šildymo kainos. Nuo 2010 - ženklus kainų šuolis dėl brangstančios elektros. Nepaisant krentančių degalų kainų, nepanašu kad mūsų pramonės produkcija pigtų. Todėl spalio mėn. - +1 procentas prie metinės infliacijos.
Valstybinio pinigų monopolio panaikinimas ir laisvos bankininkystės įteisinimas kaip niekas kitas gydytų dabartinės visuomenės bėdas, o tokiai mažai valstybei kaip Lietuva, būtų lengviausia išeitis iš krizės.

Žinoma, tam reikėtų atimti pinigų valdžios monopolį iš keynesistų, valdžiai atsisakyti ambicijų kontroliuoti žmonių turtą, kardinaliai reformuoti mokesčių sistemą.

Neatrodo, kad visuomenė būtų dabar tam pasiruošusi. Tikiuosi pora metų krizės ir kruopelė anarchistinio aktyvizmo daugeliui padės susiorientuoti.
Nėra geresnio būdo stabdyti ekonomikos augimą, mažinti užimtumą ir žmonių pajamas kaip viešojo sektoriaus išlaidų mažinimas ir mokesčių didinimas.

Tragikomiška, žinoma, situacija.

To anarchistas

tai gal anarchistams atiduoti pinigus, nes kaip ir visi kiti tavo tikejimo broliai, jautiesi visaziniu?
Bevertė rašliava

"Infliaciją pristabdyti būtina" - visapusiškai keistas požiūris. Kodėl "pristabdyti", o ne sustabdyti?

Defliacijos metu šiaip viskas pinga. Lietuvos infliacija pati tuoj sustos. Gal dabar jau reikėtų defliaciją "pristabdyti"? Ar dar per anksti?

O gal išvis neleisti idiotams kišti rankas prie pinigų?
puikus straipsnis, teisingos įžvalgos. Daugelis suras atsakymus į svarbius šios dienos klausimus ar abejones.

2 Shilas
rekomenduoju perskaityti dar kartą. Jei kas nors neaišku - padės tik trumpas makroekonomikos kursas.
Na nieko naujo. Nesupratau ką autorius siūlo... Tai mažint infliaciją, ar skatint gamybą?
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų