Įvertinusi besikeičiančią situaciją tinkle ir „Litgrid“ naujai diegiamus įrenginius, įmonė siūlymus teikia Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT), pranešė „Litgrid“.
„Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis sako, kad įmonė girdi ir atsižvelgia į vystytojų siūlymus dėl techninių sąlygų supaprastinimo.
„Atsinaujinančios energetikos plėtra Lietuvoje yra vienas svarbiausių mūsų tikslų. Tuo pačiu mūsų pareiga yra užtikrinti, kad elektros perdavimo tinklas veiktų saugiai ir stabiliai, todėl atidžiai tikriname kiekvieną į į tinklą jungiamą jėgainių projektą ir reikalavimus peržiūrime nedarydami kompromisų tinklo patikimumo srityje“, – pranešime sakė R. Masiulis.
Anot jo, per pastaruosius dvejus metus įmonė investavo daugiau nei 100 mln. eurų: pertvarko tinklo įrangą, ruošiasi integruoti sinchroninius kompensatorius, kurie, be kita ko, kelis kelis kartus leis išauginti atsinaujinančių išteklių gamybą.
„Litgrid“ pasiūlymus suformulavo baigusi konsultaciją su rinkos dalyviais dėl VERT nutarimo pakeitimų, pagal kuriuos prie tinklo prijungtoms vėjo elektrinėms bus taikomi žemesni reaktyviosios galios reikalavimai – ši galia yra svarbus parametras, turintis įtakos įtampos valdymui ir patikimam tinklo veikimui.
Šiemet vėjo jėgainių vystytojams kreipusis į VERT reguliuotojas paprašė „Litgrid“ įvertinti jų pasiūlymus tikslinti reikalavimus, susijusius su reaktyviosios galios užtikrinimu. „Litgrid“ atlieka tik generatorių patikrinimą ir pateikia vertinimą, o leidimus naujų elektrinių veiklai išduoda VERT.
Iki 2021 metų pabaigos „Litgrid“ prie tinklo prijungė 444 MW galios vėjo elektrinių, o iki šių metų pabaigos bus prijungta dar 168 MW. Kitąmet preliminariai planuojama prijungti dar 398 MW.
Lietuvoje atsinaujinančių išteklių instaliuota galia šiuo metu siekia 1223 MW – tai sudaro trečdalį visos šalies gamybos.