Tačiau kai kurie, regis, nebaisiai ypatingi produktai parduotuvėje jau kainuoja daugiau nei tikras sidabras.
Už sidabrą brangesnės braškės
Dėmesį į tai atkreipė kainų lyginimo portalas „Pricer.lt“, pasidalijęs pastebėjimu „Facebook“ paskyroje ir nuotraukomis su liofelizuotomis braškėmis, kurios po 7,49 euro už 10 g parduodamos prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėje.
„Rubrika iš skaitytojų gauti laiškai: „Ir šios dienos auksinės „Rimi“ braškės, kilogramas – 749 eurai“.
Nors, ko gero, tai ir bus viena brangiausių maisto prekių matytų Lietuvoje, visgi skaitytojas klysta“, – rašoma įraše.
Tiesa, čia pat pastebima, kad auksas šiuo metu kainuoja apie 60 tūkst. eurų už kilogramą. Tačiau žaliavų biržose kilogramas sidabro iš tiesų pardavinėjamas maždaug už 710 eurų.
„Taip, be jokios abejonės liofilizacija – brangi technologija, bet, jeigu pasižiūrėtume pirmą pasitaikiusį liofilizuotų braškių pasiūlymą internete – tai 9,90 euro už 100 g – jau beveik 10 kartų pigiau nei „Rimi“ „Vikis“ pasiūlymas.
Tai tokios kainos ir tokios prekės labiau primena „lochoteriją“ – „ai, pastatom ant durniaus, gal kas nupirks“. Tai ir yra pagrindinis lietuviškos kainodaros principas“, – su ironija pastebėjo „Pricer.lt“.
Paaiškino, kodėl braškės tokios brangios
„Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė neneigė, kad braškės tokia kaina iš tiesų pardavinėjamos jos atstovaujamo tinklo parduotuvėje.
„Vikis” ūkininkų krautuvėlė ilgametis mūsų partneris, kuris mūsų pirkėjams siūlo įvairius kaimiškus, natūralesnius produktus tiesiai iš Lietuvos ūkių ant jų namų stalo.
Tai nišinis trumpųjų tiekimo grandinių projektas. Be to, jie patys nustato savo produktų kainodarą ir formuoja savo siūlomą asortimentą“, – paaiškino E. Krasauskienė.
Pasak jos, svarbu paminėti ir tai, kad liofelizuotai produkcijai būdingas išskirtinis gamybos procesas.
„Iš 1 kg išaugama tik 100 g, taip pat tai labai ilgas procesas ir prekės pagaminimo ciklas – šaldymas, atvėsinimas, džiovinimas. Dideli energetiniai resursai ir specifinė įranga. Kitaip tariant, tai nėra tiesiog paprasta džiovykle pagaminama prekė.
Taip pat šio gamintojo liofilizuotos braškės fasuojamas į stiklinius indelius dėl to, kad stiklinė pakuotė pasižymi aukštu barjeriškumu, o tai užtikrina produkto kokybinius parametrus ir prailgina produkto galiojimą laiką“, – komentavo „Rimi“ atstovė.
Labiausiai brangusios ir pigusios maisto prekės
Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad 2023 m. lapkritį, palyginti su spaliu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,4 proc.
Daugiausia tam įtakos turėjo degalų ir tepalų, elektros energijos, atostogų išvykų, kitų asmens priežiūros prietaisų, reikmenų ir priemonių, keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas bei šilumos energijos, farmacijos gaminių, kitų niekur kitur nepriskirtų paslaugų, medicinos paslaugų kainų padidėjimas.
Vartojimo prekių kainos per mėnesį sumažėjo 0,5 proc., paslaugų kainos – 0,1 proc.
Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos sumažėjo 0,4 proc. Labiausiai atpigo kruopos, džiovintos daržovės, grietinė, kava, gaivieji gėrimai, bet pabrango miltai, saldumynai, rūkyti mėsos gaminiai, vaisių ir daržovių sultys.
Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia sumažėjo kivių, svogūnų, mandarinų, burokėlių, morkų, bet padidėjo žiedinių kopūstų, vynuogių, mangų, saldžiųjų paprikų, pomidorų kainos.
Per pastarąjį mėnesį labiausiai brango žiediniai kopūstai (18,8 proc.), vynuogės (16,7 proc.), mangai (14,8 proc.), saldžiosios paprikos (14,8 proc.), pomidorai (12,1 proc.).
Tuo metu labiausiai pigo kiviai (–29,0 proc.), svogūnai (–20,5 proc.), mandarinai (–14,9 proc.), burokėliai (–13,7 proc.), morkos (–10,6 proc.), bulvės (–10,6 proc.).