• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt retai kas pagalvoja, kad vogti galima daug ką, net ir elektros energiją. O kai elektros ir gamtinių dujų kainos – rekordiškai aukštos, tokios vagystės įvyksta daug dažniau. Gyventojai įtaria, kad elektra gali būti vagiama ir daugiabučiuose.

Turbūt retai kas pagalvoja, kad vogti galima daug ką, net ir elektros energiją. O kai elektros ir gamtinių dujų kainos – rekordiškai aukštos, tokios vagystės įvyksta daug dažniau. Gyventojai įtaria, kad elektra gali būti vagiama ir daugiabučiuose.

REKLAMA

Šiais metais, palyginti su praėjusiais, elektros energijos ir gamtinių dujų grobstymo žala – 1,7 mln. eurų didesnė. O tarp vagišių pasitaiko ir ūkininkų, ir kriptovaliutų kasėjų.

Pasirodo, kai kurie asmenys neteisėtai įsirengia prisijungimą prie elektros ir naudoja ją išvengdami apskaitos. Vis dėlto tokie veiksmai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.

Eilutė sąskaitoje išaugo du kartus

Portalo tv3.lt skaitytojas Vilius (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma) pasakojo, kad butą naujame daugiabutyje Vilniuje pirko jau daugiau nei prieš 10 metų.

REKLAMA
REKLAMA

„Visada sekiau, kiek už ką sumoku, turiu visas sąskaitas, siųstas elektroniniu paštu. Jau vasarą pastebėjau, kad kažkas negerai su bendrojo naudojimo elektros eilute“, – pasakojo pašnekovas.

REKLAMA

Pasak jo, bendrojo naudojimo elektra jo daugiabutyje naudojama daugiausia liftui ir laiptinėms apšviesti, kuriose yra dienos šviesos lempos su judesio davikliais.

„Apskaičiuota suma už bendro naudojimo elektrą dalijama kiekvienam butui proporcingai pagal jo plotą. Kadangi jis visada toks pats, tai galutinė kaina turėtų skirtis maždaug tiek, kiek keičiasi pati elektros kaina“, – aiškino Vilius.

Jis tikino, kad nuo birželio mėnesio, kai už bendro naudojimo elektrą mokėjo iš viso 2,34 euro, ji „ėmė šokinėti kaip amerikietiški kalneliai“. Pvz., už liepą suvartotą elektrą jam teko mokėti 6,12 euro, už rugpjūtį – 3,04 euro, už rugsėjį – 5,22 euro, o spalį – jau vėl 6,07 euro.

REKLAMA
REKLAMA

„Visi žino, kad elektra brangsta. Taip pat suprantu, kad vasarą būna šviesiau. Na, bet vis tiek toks kainų šokinėjimas sunkiai protu suvokiamas. Nenustebčiau, jeigu kažkas bendrą elektrą vagia.

Juolab, kad daugiabučio grupėje socialiniame tinkle mačiau, kad kaimynai irgi skundėsi tuo pačiu, nes kai kuriems už bendrą elektrą teko mokėti daugiau, nei už savo pačių sunaudotą. Be to, kaimynai spėliojo, kad gal kažkas iš bendro elektros tinklo, pvz., krauna elektromobilį. Jei taip, tai kažkas tiesiog lobsta mūsų sąskaita“, – piktinosi Vilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per 10 mėnesių – 2,2 mln. eurų žala

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas atskleidė, kad per šiuos metus jau išaiškinti energijos grobstytojus, kurie padarė žalos visiems Lietuvos energijos vartotojams už daugiau nei 2 mln. eurų.

Jis pažymėjo, kad nuostoliai dėl pagrobtos energijos paskirstomi visiems energijos vartotojams. Tačiau net patys išmaniausi grobstytojai galiausiai būna išaiškinami.

REKLAMA

Be kita ko, P. Kalmantas nurodė, kad kai kurie vagystės atvejai ne tik padaro rimtų nuostolių, bet ir kelia grėsmę pačių grobstytojų ir kitų asmenų sveikatai ar net gyvybei.

ESO atstovas įvardijo, kad per 2022 m. 10 mėnesių iš viso surašyta 110 elektros energijos ir 25 gamtinių dujų grobstymo aktų.

„Preliminariais duomenimis, padaryta žala bendrovei, o taip pat ir visiems Lietuvos gyventojams, gali siekti apie 2,2 mln. eurų, kurią pažeidėjai turės nustatyta tvarka atlyginti.

REKLAMA

Palyginimui, per visus 2021 m. buvo surašyta 130 elektros energijos ir 12 gamtinių dujų grobstymo aktų, ir nustatyta maždaug 0,5 mln. eurų žala“, – dėstė pašnekovas.

Nemažai vagystės atvejų – Panevėžyje

P. Kalmanto teigimu, neteisėti prisijungimai prie elektros ar dujų tinklų ir energijos vagystės lieka opi problema, kuri dažniausiai paaštrėja atšalus orams.

O šiais metais esą dar reikia įvertinti ir išaugusias energijos kainas, dėl kurių klientai gali dažniau ryžtis grobstyti energiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„ESO, pasitelkdama įvairias išmaniąsias technines priemones, nuolat tikrina klientų energijos suvartojimą, lygina jį su deklaruotais duomenimis, atlieka informacijos analizę, taip išaiškindama galimus energijos grobstytojus“, – tikino bendrovės atstovas.

Kalbėdamas apie geografinį energijos grobstytojų pasiskirstymą, jis neslėpė, kad šioje liūdnoje statistikoje aiškiai pirmauja Vilniaus regionas, po to seka Panevėžio ir Kauno regionai.

REKLAMA

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad už neteisėtą elektros naudojimą gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.

Šimtus tūkstančių pavogęs ūkininkas ir kriptovaliutos kasykla

P. Kalmantas prisiminė ir pasidalino pastaraisiais įsimintiniausiais elektros vagystės atvejais.

„Galima papasakoti apie ūkininką, kuris prie turimų teisėtų elektros energijos įvadų įsirengė ir neteisėtą prisijungimą į kabelį prieš skaitiklį, taip sudarydamas galimybę dideliais kiekiais neteisėtai vartoti elektrą be apskaitos. Buvo nustatyta padaryta žala, viršijanti keletą šimtų tūkstančių eurų.

REKLAMA

Kitas atvejis buvo vieno gyvenamojo namo palėpėje aptikta vadinamoji kriptovaliutos „kasykla“, kuri naudojo nemažą kiekį elektros energijos. Tokiai kasyklai „užmaitinti“ buvo įrengtas neteisėtas prisijungimas prie elektros įvado ir naudojama elektros energija be apskaitos“, – pasakojo pašnekovas.

Anot jo, tikrai daugėja pilietiškų Lietuvos gyventojų įsitraukimas padedant išaiškinti nesąžiningus energijos vartotojus. Nemaža dalis neabejingų žmonių pateiktos informacijos, P. Kalmanto teigimu, tikrinimų metu pasitvirtina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ESO atstovas nurodė, kad gyventojai kviečiami apie įtartinus atvejus pranešti anonimine pasitikėjimo linija užpildant formą čia arba el. paštu [email protected] arba trumpuoju tel. 1852, pasirinkus pasitikėjimo liniją.

„Pasitikėjimo linija garantuoja pranešėjų konfidencialumą ir atitinka Pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimus. Visa informacija apie įtariamus nusikaltimus ar kitus pažeidimus gali padėti ne tik greitai sustabdyti grobstymo atvejus, bet ir išgelbėti gyvybes“, – teigė pašnekovas.

Grobstytojų padarytus nuostolius padengia visi vartotojai, bet kartais grobstytojai yra išaiškinami ir atlygina padarytus nuostolius. Klausimas: kur dingsta TIE pinigai? Į kieno kišenę nugula?
Čia ne tik vagys siaučia ,užtenka vietos ir Igničio reketininkams , visokiems plėšikams , pasivadinusiems tiekėjais , vaidina kad kompensuos kainų skirtumą ,geriau pasakytų kad valstybės t.y .mūsų pinigus atiduos aferistas spekuliantams, įstatymo numatyta tvarka .
Taigi rase visa spauda, kas tu imoneliu akcininkai. Neatmestina, kad butent del tu akcininku ta elektros liberizacija ir sugalvota. Taip sakant, eilinis legalus zmoniu apiplesimas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų