Gastrobaras „Riverside“ Panevėžyje veikia jau trejus metus. Ten dirba virtuvės šefas Daugirdas Paulavičius, kuris šiuo metu į rankas uždirba maždaug 2000-ius eurų. Vyras tokiu atlyginimu Panevėžyje nesiskundžia.
„Pasijautė stipriai man atlyginimo padidėjimas, nes įsidarbinau čia prieš metus, gal prieš porą metų, kaip paprastas virėjas. Po to, kai jau šefas norėjo pakeisti vietą, perleido man savo vietą. Atlyginimas paaugo apie 30–40 procentų“, – džiaugėsi virtuvės šefas.
Pajamos kilo 116 eurų
Gastrobare pluša 11 darbuotojų, kuriems kasmet kyla atlyginimai.
„Buvo po naujų metų, kaip ir kiekvienais metais. Būna minimumas kyla, automatiškai pakeliam ir savo darbuotojams. Būna dažniausiai apie 10 procentų pakeltas kiekvieno darbuotojo [atlyginimas]“, – kalbėjo direktorius Aurimas Varna.
Gyventojų pajamos kyla ne tik čia, bet ir visoje Lietuvoje. Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kad 2-ąjį metų ketvirtį gyventojų vidutinės pajamos į rankas per metus kilo maždaug dešimtadaliu nuo 1230-ies iki 1346-ių eurų per mėnesį.
„Vertinam, kad 7 iš 10 pajamos padidėjo. Dviem nesikeitė ir vienam pajamos per metus galėjo sumažėti“, – vardijo „Sodros“ atstovė Kristina Zitikytė.
Šiuo metu pajamos kyla sparčiau nei kainos. Pasak „Sodros“, realus atlyginimų augimas, įvertinus infliaciją, siekia apie 6 proc. Dėl to gyventojų perkamoji galia auga.
„Pajamų augimo nebekramto infliacijos rodikliai. Infliacija yra išsikvėpusi, realiai gyventojų pajamos auga pakankamai sparčiai. Minimalios mėnesinės algos stumtelėjimas, grindų padidinimas nuvilnija plačiau ir atitinkamai už kvalifikuotą darbą darbdaviams tenka mokėti daugiau“, – dėstė „Šiaulių banko grupės“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Daugėja bedarbių
Sparčiai per šiuos metus kilo viešojo sektoriaus atlyginimai, pavyzdžiui, medikų, socialinių darbuotojų atlyginimai kilo vidutiniškai apie 11 proc. Šių profesijų atstovai vidutiniškai uždirba daugiau nei 1400-us eurų į rankas.
Daug lėčiau atlyginimai augo didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje ar statybų sektoriuje, kuriame vidutinis metinis atlyginimų augimas siekia apie 6 proc.
Tokie skirtumai rodo, kad ne visos Lietuvos pramonės šakos šiuo metu laikosi gerai. Dalis verslo nepakelia augančių atlyginimų naštos ir atleidžia savo darbuotojus.
„Mes jau matome ir neigiamas šalutines pasekmes. Grupinių atleidimų skaičius yra padidėjęs. Pavyzdžiui, siuvyklose, tekstilės pramonėje, ten, kur jau nebesuvaldo darbo sąnaudų, kai kurios įmonės priverstos mažinti darbuotojų skaičių arba apskritai bankrutuoja“, – pabrėžė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
„Sodra“ fiksuoja, kad šiuo metu Lietuvoje daugėja žmonių, kurie gauna nedarbo išmokas.
„Per metus bedarbių skaičius yra išaugęs 20-čia tūkstančių. Problema ir jaunimo tarpe darosi, 15-24 metų grupėje. Pernai buvo 7,5 tūkstančio bedarbių, šiemet yra 10-čia tūkstančių daugiau. Tas spartus darbo užmokestis yra visiems labai pageidautinas, džiuginantis reiškinys, bet kažkuriuo metu jis turi ir neigiamas šalutines pasekmes. Kai kurie darbuotojai praranda darbo vietas“, – teigė N. Mačiulis.
Šiuo metu nedarbo išmoką gauna kas dešimtas asmuo iki 30 metų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.