Rusijos invazija Ukrainoje ir dėl jos Maskvai įvestos tarptautinės sankcijos sutrikdė trąšų, grūdų ir kitų prekių tiekimą iš abiejų šalių, o tai pakurstė nerimą dėl bado pavojaus visame pasaulyje.
Karui tęsiantis, dešimtys konteinerinių laivų įstrigo Ukrainos uostuose, apsuptuose Rusijos pajėgų. Tai paralyžiavo kviečių, saulėgrąžų aliejaus ir kitų maisto produktų, taip pat trąšų eksportą, todėl didėja nuogąstavimai dėl pasaulyje galinčio pasireikšti maisto stygiaus ir bado.
Laivybą Juodojoje jūroje taip pat sutrikdė jūrinės minos, padėtos Rusijos ir Ukrainos pajėgų.
„Vakarų šalys „sukūrė daug dirbtinių problemų, uždarydamos savo uostus Rusijos laivams, sutrikdydamos logistikos ir finansų grandines“, – sakė S. Lavrovas žurnalistams per vizitą Bahreine.
„Jos turi rimtai apsvarstyti, kas joms svarbiau: užsiimti viešaisiais ryšiais aprūpinimo maistu saugumo klausimu ar imtis konkrečių veiksmų šiai problemai spręsti“, – pridūrė jis.
S. Lavrovas taip pat paragino Ukrainą pašalinti minas iš savo teritorinių vandenų, kad laivai galėtų saugiai plaukti Juodąja ir Azovo jūromis.
„Jei bus išspręsta išminavimo problema... Rusijos karinės jūrų pajėgos užtikrins netrukdomą šių laivų plaukimą į Viduržemio jūrą ir toliau į (jų) paskirties vietas“, – sakė S. Lavrovas.
Rusijoje ir Ukrainoje užauginami kviečiai sudaro 30 proc. pasaulinės pasiūlos.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį per pokalbį telefonu su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu sakė, kad Maskva pasiruošusi bendradarbiauti su Ankara, siekiant vėl atverti laivybą Juodojoje jūroje, blokuojamą dėl karo Ukrainoje.
V. Putinas pakartojo ne kartą išsakytą savo poziciją, kad pasaulyje pasireiškiantis maisto stygius yra „trumparegiškos“ Vakarų politikos rezultatas, ir sakė, kad Rusija pasiruošusi eksportuoti „reikšmingus kiekius trąšų ir žemės ūkio produktų, jeigu būtų atšauktos atitinkamos antirusiškos sankcijos“.