Vis dėlto niekas nenorėtų atsidurti tokioje padėtyje, kai konfiskuojamas ir taip parduodamas jų turtas. O jo galima netekti dėl daugelio nusižengimų.
Neįtikėtinos kainos
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, pernai tokiu būdu buvo parduotos 2098 transporto priemonės.
Pigiausių taip parduotų mašinų, keturračių, motorolerių ar mopedų dešimtuko kainos svyravo nuo 22,93 euro (2012 m. motoroleris „Sonic“) iki 90 eurų (1986 m. „Audi 80“), o brangiausių – nuo 14,5 tūkst. eurų (vilkikas „Volvo“) iki 27,8 tūkst. eurų (2017 m. BMW X5).
Šiemet VMI pardavinėja taip pat įdomių transporto priemonių. Tarp tokių galima būtų paminėti „Porsche Taycan“ (2021 m.), kurio pradinė kaina 81,2 tūkst. eurų arba „Mercedes-Benz GLC220d“ (2019 m.) už 32,6 tūkst. eurų.
Kur kas pigiau būtų galima įsigyti dvirates transporto priemones. Pvz., motorolerį „Piaggi ZIP Mofa“ (2009 m.) siūloma nusipirkti už 68 eurus, o motociklą „Suzuki GSX 600“ (1990 m.) už 113,81 euro.
Šiuo metu VMI pardavinėja iš viso 385 konfiskuotas transporto priemones. Tiesa, ne visos jos važiuoja ar apskritai gali dalyvauti eisme.
Kaip įvertina kaina ir parduoda
Kaip paaiškino VMI Kancleris Dainius Jasiulis, inspekcija nei turto, nei daiktų pati nekonfiskuoja, o juos perima į apskaitą ir realizuoja.
„Transporto priemonės, įsiteisėjus atitinkamam teismo sprendimui jas konfiskuoti, perimamos į VMI apskaitą. Į VMI apskaitą perimamos tik identifikuotos, tinkamos eksploatuoti transporto priemonės, kurias galima realizuoti (parduoti). Nerealizuotiną turtą apskaito ir pripažįsta atliekomis kitos valstybės institucijos, kurių žinioje jis yra (pvz. policija, muitinė)“ – aiškino kancleris.
Jo teigimu, ar transporto priemonė yra realizuotina, nustatoma tik ją apžiūrėjus.
„Kiekviena transporto priemonė apžiūrima ir įkainojama individualiai. Įkainojimas atliekamas remiantis Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo nuostatomis.
Transporto priemones, kaip numato taisyklės , įkainoja VMI specialistai, atsižvelgę į transporto priemones perduodančių institucijų dokumentuose nurodytas kainas, antstolių arešto aktuose nurodytą vertę“, – komentavo D. Jasiulis.
Anot jo, vadovaujantis taisyklėmis, transporto priemonės įkainojamos rinkos kainomis atsižvelgiant į pagaminimo metus, techninę būklę, paklausą, realias pardavimo galimybes, tokių ar panašių transporto priemonių pardavimo praktiką, į viešosios įstaigos „Emprekis“ kainą įvertinus automobilio defektus ir kt.
„Jei transporto priemonės pardavimo kaina negali būti nustatyta pagal aukščiau išvardintus kriterijus kriterijus, vertinimui pasitelkiama įmonė, kuri VMI teikia transporto priemonių vertinimo paslaugą“, – aiškino kancleris.
Pasak jo, po perėmimo į VMI apskaitą transporto priemonės atiduodamos parduoti įmonėms, su kuriomis VMI yra sudariusi transporto priemonių pardavimo paslaugų teikimo sutartis.
Įmonės konfiskuotas transporto priemones parduoda tomis kainomis, kokios buvo nustatytos perimant šias transporto priemones į VMI apskaitą.
Informacija apie įmones parduodančias konfiskuotas transporto priemones ir šių įmonių interneto svetaines pateikiama VMI interneto svetainėje.
Tuo atveju, jei transporto priemonės vertė didesnė kaip 7 tūkst. eurų, ji parduodama skelbiant viešąjį konkursą.
Už kokius pažeidimus konfiskuoja
Pigiai nusipirkti transporto priemonę yra gal ir neblogai, tačiau prarasti nuosavą veikiausiai irgi nebūtų malonu. O tai galima patirti ir pažeidus Kelių eismo taisykles.
Kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė paaiškino, kad Administracinių nusižengimų kodekse yra numatytas ne vienas draudimas, kurio nesilaikant gali būti konfiskuojama transporto priemonė.
Tokia sankcija numatyta, pavyzdžiui, už neeksploatuojamų ir negalimų eksploatuoti transporto priemonių laikymą bendrojo naudojimo vietose. Automobilis gali būti konfiskuotas padarius šį nusižengimą pakartotinai.
Netekti automobilio galima ir dėl pavojingo ir chuliganiško vairavimo, t. y. pavojų eismo saugumui arba savo ar kitų žmonių saugumui keliantis Kelių eismo taisyklių pažeidimas dėl chuliganiškų paskatų. Automobilis ar kita transporto priemonė gali būti konfiskuojama, kai asmuo tokį pažeidimą padaro neblaivus ar apsvaigęs.
Netekti mašinos kai kuriais atvejais galima ir tuomet, kai žmogus ją vairuoja neturėdamas teisės vairuoti, kai tokia teisė atimta.
Be to, transporto priemonė konfiskuojama nepaklusus policijos ar karo policijos pareigūno, uniformuoto aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno, valstybinių miškų apsaugos pareigūno, muitinės pareigūno, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno, savivaldybių institucijų arba tarnybų ar Transporto saugos administracijos pareigūno reikalavimui sustabdyti transporto priemonę.