Jūsų dėmesiui – Tomas Šakys, „Tele2“ priklausančio įrenginių serviso „Smart Master“ ekspertas, pataria, kaip išvengti septynių dažniausiai vartotojų daromų klaidų naudojantis kompiuteriu.
1. Kompiuterio perkaitinimas
Nešiojamasis kompiuteris patogus tuo, kad jį galite nešiotis ir su juo dirbti kur tik norite. Todėl kyla pagunda naudotis kompiuteriu pasidėjus jį ant sofos, lovos ar kito minkšto paviršiaus. Tai ypač aktualu per karantiną, kai daugelis dirba namuose. Visgi, tokio įpročio reikėtų atsisakyti. Kompiuteriui būtinas nuolatinis aušinimas, o laikant jį ant minkšto paviršiaus, uždengiami įrenginio apačioje esantys ventiliatoriai, todėl jis ima kaisti.
Perkaitinus kompiuterį, jis gali nebeįsijungti, taip pat gali būti pažeisti vidiniai jo komponentai. Tam, kad taip nenutiktų, rekomenduojama naudoti specialius kompiuterių aušinimo stovus ir laikiklius arba naudotis įrenginiu ant kito lygaus ir kieto paviršiaus.
Kompiuteris taip pat bijo staigių temperatūros skirtumų. Karštis gali pakenkti plastikinėms kompiuterio detalėms. Ilgai laikant kompiuterį saulėje jos gali atšokti ar atsiklijuoti.
2. Bendra kompiuterio priežiūra
Taip pat svarbi kasdienė kompiuterio higiena ir saugumas. Kompiuterį, kaip ir daugelį kitų išmaniųjų įrenginių, reikia saugoti nuo įvairių apliejimų. Jei nenorite rizikuoti, rinkdamiesi naują įrenginį, atkreipkite dėmesį, kad jis turėtų vandeniui atsparią klaviatūrą (angl. Spill Proof Keyboard). Ji apsaugos nuo skysčių patekimo į vidines įrenginio detales.
Daugiau dėmesio reikėtų skirti ir kompiuterio ekrano priežiūrai. Jį galima valyti tik tam skirtomis priemonėmis, o „Retina“ ekranus geriausia valyti sausu būdu. Prieš valydami kompiuterį, pirmiausia jį išjunkite, naudokite minkštą, pūkų nepaliekančią šluostę ir nepurkškite valymo skysčio tiesiai ant ekrano.
Valant kompiuterius, svarbu nepersistengti – jokiu būdu nebandykite išpūsti dulkių karšta džiovintuvo srove ar dulkių siurbliu. Taip galite pakenkti savo įrenginiui. Jei pastebėjote, kad kompiuteryje prisikaupė daug nešvarumų, verčiau nuneškite jį išvalymui į autorizuotą įrenginių serviso centrą.
Nors kompiuterių ekranai tvirti ir patvarūs, juos taip pat reikia saugoti. Tam, kad nedužtų vidinis nešiojamojo kompiuterio ekranas, nedėkite ant užversto kompiuterio sunkių daiktų ir nešiokite jį tam skirtame paminkštintame dėkle. Dėdami kompiuterį į kuprinę ar rankinę, neužkraukite jo sunkiomis knygomis ir kitais daiktais.
3. Neatnaujinama programinė įranga ir virusai
Tiek „MacBook“, tiek „Windows“ kompiuterių savininkai turi pasirūpinti nuolatiniu programinės įrangos atnaujinimu. Su kiekviena nauja programinės įrangos versija yra užpildomos saugumo spragos, suteikiama naujų funkcijų, atliekami kiti svarbūs ir kasdieniam darbui reikšmingi pakeitimai.
Dar didesniam saugumui verta įsidiegti patikimą antivirusinę programą. Svarbu vengti neaiškių interneto svetainių, nespausti įtartinų nuorodų, atsargiai įvertinti atsisiunčiamus failus ir atidžiai perskaityti sąlygas prieš įsidiegiant naujas programas. Norėdami apsaugoti savo asmeninius duomenis, verčiau nesinaudokite viešu „Wi-Fi“ tinklu.
4. Kompiuterio ardymas ir remontavimas namų sąlygomis
Bandyti suremontuoti kompiuterį pačiam – rizikinga. Kompiuteris susideda iš daugybės smulkių detalių, tad atjungus ir sulaužius net pačią smulkiausią jo jungtį, galite visiškai sugadinti savo įrenginį. Dėl bet kokių fizinių pažeidimų ir įsikišimo taip pat galite prarasti kompiuterio garantiją, jei ji vis dar galioja.
5. Nesaugomas kompiuterio įkroviklis
Kompiuterį geriausia įkrauti jam skirtu originaliu, gamintojo priskirtu įkrovikliu. Siekiant tolygaus įrenginio krovimo, reikėtų vengti įtampos šuolių. Rekomenduojama prijungus kompiuterį prie įkroviklio, įrenginio nejudinti ir nenešioti – tai darydami galite sugadinti įkrovimo lizdą. Taip pat saugokite, kad įkrovimo laidų nenugraužtų augintiniai. Tai pakankamai dažna įkroviklių keitimo priežastis.
6. Neteisingas priedų atjungimas
Kita dažna klaida – greitas ir nesaugus atmintukų ir išorinių kietųjų diskų atjungimas. Ištraukdami laikmeną iš kompiuterio prieš tai jo neatjungę, rizikuojate prarasti duomenis arba sugadinti laikmeną. Norėdami šias laikmenas atjungti greičiau ir paprasčiau, galite laikmenos nustatymuose pasirinkti saugų greitąjį atjungimą.
7. Neleidžiama įrenginiui „atsikvėpti“
Kompiuteris, kaip ir telefonas, gali „pavargti“ nuo daugybės veikiančių programų, atidarytų langų, žaidimų ir kitų užduočių. „MacBook“ kompiuteriai darbinės atminties nekaupia, tad gali ilgesnį laiką veikti su dideliu apkrovimu, tačiau „Windows“ kompiuterius reikėtų kartais perkrauti arba išjungti ir įjungti juos iš naujo. Tai padės išvalyti darbinę atmintį ir leis įrenginiui veikti greičiau ir sklandžiau.
Kitas būdas atnaujinti kompiuterį – atkurti jo gamyklinius parametrus. Tai galite padaryti „MacBook“ įrenginiuose ir kompiuteriuose su „Windows 10“ programine įranga. Šia funkcija verta pasinaudoti, kai kompiuteris dažnai stringa, lėtai veikia arba jame prikaupta daug nereikalingų failų ir programų. Tiesa, prieš pasinaudodami šia kompiuterio atkūrimo galimybe, būtinai persikelkite ir išsisaugokite svarbiausius dokumentus, nuotraukas ir kitus failus.