Sėkmingam ir sveikam kolektyvui reikia lyderio, kuris įkvėptų, pakeltų pasitikėjimą ir padėtų atskleisti darbuotojų sugebėjimus. Tačiau kaip tokiam tapti?
Mokslininkai atliko tyrimus ir atrinko svarbiausias savybes, kurios užtikrina gerą ir produktyvų komandos darbą, sumažina stresą.
Vizija
Visų pirma lyderis turi suvokti aiškią įmonės viziją ir svarbiausia – ją pristatyti darbuotojams. Darbuotojai bus laimingi, jei vadovas leis pasijusti svarbių ateities įvykių dalimi. Jis turi įkvėpti darbuotojus, o ne priversti atlikti paskirtas užduotis. Tikras lyderis turi pats mokėti dirbti daugumą įmonėje vykdomų darbų, bet nebūtinai juos visada atlikti pats, svarbu – gera vadyba.
Sąžiningumas
Tik sąžiningas žmogus gali tapti komandos įkvėpėju. Jei parodysite kitokias vertybes, nei tas, kuriomis tikite pats, greitai būsite demaskuotas. Kartą praradus nuoširdų pasitikėjimą, jį gali būti sunku susigrąžinti, o kartais – neįmanoma (atsižvelgiant į bendrą komandos charakterį). Nuoširdūs pokalbiai, nujaučiama reakcija į situacijas, įvykius ir emocijų kontrolė – tikro lyderio bruožai.
Atsakomybė
Lyderis moka prisiimti atsakomybę už padarytas ne tik savo, bet ir visos komandos klaidas. Suklydęs pats jis kolektyvui parodo, kad nėra visagalis, o daro tokių pat klaidų kaip ir visa komanda. Jei matote, kad ir jūsų pavaldiniai klysta, nepulkite jų kaltinti. Daug veiksmingiau išsiaiškinti, kodėl taip nutiko ir ką kartu būtų galima padaryti ateityje, kad tai nepasikartotų.
Patylėkite
Lyderis kartais turi mokėti patylėti. Tyla gerai ne tik todėl, kad jūs taip pasirodysite neva nuolankesnis už kitus. Protinga komanda tai greitai perpras. Ši savybė glaudžiai susijusi su kita – atvirumu naujovėms. Ne visi vadovai girdi tai, ką sako pavaldiniai, išgirsta tik lyderiai.
Neteiskite
Išmokite neteisti. Būkite teisingas kitiems ir sau. Svarbiausia – tikrai patikrinkite visus galimus faktus ir dar kartelį prieš ką nors kritikuodami išsiaiškinkite, ar iš tiesų yra taip, kaip atrodo. Jei apsisprendėte ieškoti teisingumo – spręskite pagal save. Nekaltinkite kito daugiau, nei galėtumėte tokioje situacijoje kaltinti save.
Atkaklumas
Tarp svarbių lyderio savybių minimas ir atkaklumas. Tačiau nereikėtų tapatinti su agresyvumu. 2007 metais Amerikos psichologų atlikto tyrimo duomenys parodė, kad itin svarbu – šių savybių pusiausvyra. Jei būsite per daug įkyrūs arba per mažai sieksite tikslo – pararsite komandos pasitikėjimą. Svarbiausia – parodyti, kad jūs ne tik reikalaujate, bet ir patys to siekiate .
Humoras
Tikras lyderis taip pat turėtų išmokti gero humoro meno. Nedera kvailai pokštauti ir pasakoti anekdotų, kurie juokingi tuomet, kai reikia įsiteikti viršininkui. Lyderis turi būti aukščiau už darbuotojus. Jis turi sudominti ir prajuokinti kiekvieną komandos narį paprastumu ir žiniomis.