Lietuvoje ir Latvijoje įgyvendinamam projektui suteiktas Europos Sąjungos bendrojo intereso projekto statusas (ang. projects of common interest, PCI), antradienį pranešė „Klaipėdos nafta“.
„CO2 sugaudymas ir saugojimas yra svarbi šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo ir pramonės dekarbonizacijos strategijos dalis. (...). Projektui suteiktas PCI statusas tik patvirtina CO2 sugaudymo ir saugojimo infrastruktūros svarbą“, – pranešime teigė „Klaipėdos naftos“ vadovas Darius Šilenskis.
Projektą „Klaipėdos nafta“ planuoja įgyvendinti kartu su „Akmenės cementu“, Latvijoje veikiančia Vokietijos kapitalo įmone „Schwenk Latvija“ bei tarptautinėmis laivybos kompanijomis „Larvik shipping“ ir „Mitsui O.S.K. Lines“.
Įmonės pernai įsteigė konsorciumą, atliko jo analizę, galimybių studiją ir pateikė projekto paraišką Europos Komisijai (EK) gauti PCI statusą.
Projektu siekiama sukurti CO2 sugaudymo ir saugojimo vertės grandinę, kuri apimtų pramonėje susidarančio anglies dvideginio sugaudymą ir transportavimą antžeminiu ir jūros transportu į nuolatinio saugojimo vietas jūrose.
Projektui gavus PCI statusą bus atliekamos studijos ir teikiamos paraiškos ES finansavimui. Vertinama, kad bendros investicijos į projektą gali siekti apie 1,1–1,2 mlrd. eurų.
Galutinį investicinį projektą planuojama parengti 2026 metų pabaigoje, o CO2 sugaudymo ir eksporto operacijas pradėti 2030 metais.