• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradeda veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai.

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradeda veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai.

REKLAMA

Nuo šeštadienio kiekviena Lietuvoje esanti transporto priemonė turi turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Automobilį parduoti ar registruoti galima tik turint šį kodą.

Iki šiol, įvykdžius sandorį, naujasis automobilio savininkas buvo fiksuojamas tik registracijos metu. Dalis transporto priemonę įsigijusių asmenų nesikreipdavo į „Regitrą“ ir jos neregistruodavo savo vardu, todėl perpardavinėtojai likdavo nežinomi ir taip nesumokėdavo mokesčių.

„Šiuo metu dalis transporto priemonių perpardavimo sandorių vyksta atsiskaitant grynaisiais pinigais, kurie nėra fiksuojami ar įtraukiami į sistemos apskaitą, todėl taip nuslepiami mokesčiai. Tikėtina, kad dėl to valstybė kasmet praranda apie 40 mln. eurų. Centralizuota transporto priemonių savininkų apskaitos sistema – tai būtina ir neatidėliotina kovos su šešėliniu automobilių verslu priemonė“, – kiek anksčiau teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, nuo gegužės mėnesio savininkų pasikeitimas ir registracija yra du atskiri procesai. Pirma, kai keičiamas automobilio turėtojas, kas kartą suteikiamas unikalus savininko deklaravimo kodas (SDK). Antra, tik turėdamas SDK, asmuo galės registruoti transporto priemonę savo vardu.

REKLAMA

Kas yra SDK, kada ir kaip jį bus galima gauti?

SDK – tai unikalus transporto priemonės savininko deklaravimo kodas, kurį reikia turėti visoms šalyje esančioms ir Lietuvos gyventojams ar įmonėms nuosavybės teise priklausančioms transporto priemonėms. Taip pat naujas kodas sugeneruojamas kiekvieną kartą pasikeitus transporto priemonės savininkui. Svarbu žinoti, kad nuo gegužės mėnesio SDK būtina turėti ne tik registruojant transporto priemonę, bet ir norint ją parduoti.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. daliai transporto priemonių savininkų SDK suteikiamas automatiškai, o kitai daliai reikės kreiptis į „Regitrą“ patiems. Pranešti apie turimą transporto priemonę ir gauti SDK galima tiesiog elektroninėje sistemoje.

SDK kodas 2021 m. gegužės 1 d. automatiškai suteikiamas, jei transporto priemonė iki šiol buvo registruota Lietuvoje. Taigi, jos savininkui jokių papildomų veiksmų daryti nereikia. Priskirtą SDK taip pat galima sužinoti internetu arba „Regitros“ padalinyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo atveju, jei transporto priemonė yra Lietuvos teritorijoje, tačiau ji yra išregistruota arba dar neįregistruota, norint gauti SDK yra numatytas pereinamasis laikotarpis iki 2021 m. liepos 31 d. Kitaip tariant, savininkas turi 3 mėnesius laiko kreiptis į „Regitrą“ ir gauti SDK.

Bet, jei šiuo atveju transporto priemonę planuojama parduoti ar registruoti, tuomet SDK reikia gauti prieš atliekant šiuos veiksmus ir nelaukti liepos 31 dienos.

REKLAMA

Kai transporto priemonė jau įsigyta užsienyje ir dar tik bus įvežta, jos savininkui SDK reikės gauti prieš transporto priemonę įvežant į Lietuvos teritoriją.

Tikrins turgavietes, internetinius skelbimus, stabdys automobilius kelyje

VMI Kontrolės departamento patarėjas Rolandas Puncevičius perspėja nesąžiningus prekeivius, kurie pirkimo-pardavimo sutartyje nurodo fiktyvią automobilio vertę, o taip pat ir tuos, kurie nedeklaruos įsigytos transporto priemonės – teigiama, kad patikrinimai vyks ne tik automobilių turgavietėse, bet ir persikels internetinėje erdvėje, taip pat transporto priemonės galės būti tikrinamos jas stabdant kelyje.

REKLAMA

„Automobilių pardavėjų patikrinimai bus vykdomi ne tik keliuose, gabenant transporto priemones autovežiais, stabdant pavienes transporto priemones, turgavietėse ir kitose automobilių pardavimo vietose, tačiau ir atliekant transporto priemonių pardavimo skelbimų analizę elektroninėje erdvėje.

Jei asmuo nedeklaruos transporto priemonės nustatyta tvarka, jis negalės jos parduoti. Parduodant transporto priemonę viešo pasiūlymo įsigyti metu bus privaloma skelbti suteiktą galiojantį unikalų motorinės transporto priemonės ir (ar) priekabos deklaravimo kodą (SDK)“, – teigė pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesąžiningų prekeivių veiklą įdėmiai stebės ir kitos institucijos, o VMI savo ruožtu skyrė papildomą finansavimą tam, kad tyrėjų komanda analizuotų, ar pirkimo–pardavimo sutartyje nurodoma sandorio vertė yra tikslinga.

„Kontrolės veiksmus vykdys policijos, VMI, Muitinės departamento bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Valstybinės sienos apsaugos inspekcija, Lietuvos transporto saugos administracijos pareigūnai.

REKLAMA

Taip pat VMI šiems atvejams tirti skyrė papildomus resursus – subūrė tyrėjų komandą, kuri atliks stebėsenos ir kontrolės veiksmus. Jų metu tyrėjai vertins, ar deklaruota pardavimo sandorio vertė atitinka skelbiamą pardavimo kainą, rinkos kainą –sieks užtikrinti, kad būtų deklaruota tikra kaina“, – pridūrė R. Puncevičius. 

Transporto priemonės pardavimas ir registravimas

Populiariausios situacijos procesas, kai Lietuvos gyventojas kitam Lietuvos gyventojui parduos šalyje jau registruotą transporto priemonę, atrodys taip:

REKLAMA

Sandorio sudarymas. Dar prieš sudarant pirkimo-pardavimo sutartį, bus itin svarbu išsiaiškinti, ar automobilis turi SDK, nes be jo nebus galimybės deklaruoti transporto priemonės nuosavybės ir jos registruoti.

Nuosavybės pasikeitimo deklaravimas. Proceso eiliškumo tvarka: 

Pirmiausia į „Regitrą“ turės kreiptis automobilio pirkėjas ir internetu arba padalinyje užpildyti įgijimo deklaraciją, kurioje reikės nurodyti pirkimo–pardavimo sutarties duomenis, SDK ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet automobilio pardavėjas turės patvirtinti pirkėjo pateiktus duomenis. Tai taip pat bus galima padaryti internetu arba padalinyje. 

Abi pusės šiems veiksmams turės 5 darbo dienas nuo sandorio sudarymo dienos (terminas skaičiuojamas bendrai). Tik tuomet naujajam savininkui bus suteikiamas naujas SDK, panaikinant senąjį, ir savininkas sistemoje taps deklaruotu automobilio savininku.

Automobilio registracija. Naujasis automobilio savininkas su naujai sugeneruotu SDK turės kreiptis į „Regitrą“ dėl automobilio registracijos, kad būtų išduotas naujas registracijos liudijimas ir, jei pageidaujama, numerio ženklai. Pati automobilio registracijos procedūra keičiama nebus.

REKLAMA

Planuojama, kad transporto priemonės nuosavybės pakeitimo deklaravimo paslaugos internetu bus teikiamos nemokamai. Tuo metu informacija apie administravimo įkainius „Regitros“ padaliniuose bus pateikiama vėliau. Transporto priemonių registracijos paslaugų kaina išliks nepakitusi.

Daugiau išsamios informacijos apie pokyčius galima rasti „Regitros“ interneto svetainėje ČIA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų