Praėjo lygiai metai, kai Vilniaus miesto savivaldybė 2011 metų rugpjūčio 24 dieną pateikė pasiūlymą, kaip sumažinti šilumos kainą Vilniaus ir visos Lietuvos gyventojams. Per visus metus Vilniaus miesto savivaldybė Vyriausybei ir Energetikos ministerijai buvo pateikusi ne vieną realiai įgyvendinamą pasiūlymą, ministras Arvydas Sekmokas ne kartą buvo kviečiams diskutuoti ir rasti optimaliausią sprendimą šilumos tarifui sumažinti.
„Praėjo metai, per kuriuos mes galėjome šį šildymo sezoną pasitikti su 4 ct/kWh mažesniu šilumos tarifu. Premjeras Andrius Kubilius, pareiškęs, kad per dieną šilumos ūkio pertvarkos neįvykdys yra neteisus, nes turėjo ne vieną dieną, o visus metus ir racionalius, energetikos ekspertų skaičiavimais pagrįstus pasiūlymus kaip sumažinti šilumos kainą ant savo darbo stalo. Vilniečiai 2011-2012 metų šildymo sezoną permokėjo apie 156 mln. Lt. arba vidutiniškai po 700 litų už 50 kv.m. ploto butą. Už dideles šildymo kainas yra atsakinga Energetikos ministerija. Ministras teisinosi, kad nespėja įgyvendinti reformų, bet mes dar pavasarį raginome roges žiemai ruošti vasarą“, - sakė Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius.
Vilniaus miesto savivaldybė siūlė išnaudoti termofikacinių elektrinių privalumus - padidinti elektros supirkimo kvotą Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Alytaus termofikacinėms elektrinėms ir elektrą supirkti už tokią pačią kainą, kokia yra dabar nustatyta Lietuvos elektrinei Elektrėnuose, kuri už 150 mln. litų visą praeitą žiemą šildė Elektrėnų ežerą.
„Visi matome, kad dujos, kurios sudaro net 70 proc. šilumos tarifo kainos, ir toliau brangsta. Todėl Vyriausybė ir Energetikos ministerija turi imtis ryžtingų sprendimų ir įsiklausyti į energetikų pasiūlymus, apie kuriuos kalbame jau visus metus. Galimybės atpiginti šilumą dar šį šildymo sezoną - tik premjero ir energetikos ministro rankose, tam užtenka vieno parašo“, - sakė R.Adomavičius.
Rekordinėms 2011-2012 metų šildymo sezono sąskaitoms įtakos turėjo net 38 procentais per metus pabrangusios dujos.
Vilniaus miesto savivaldybė per metus jau įgyvendino kelis sprendimus, kurie leis sumažinti šilumos kainą. Pradėjo veikti Naujosios Vilnios katilinė, kūrenama biokuru, Vilniaus miesto taryba pritarė naujo 50 MW biokuro katilo statyboms Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2, kas šilumos kainą sumažins maždaug 5 proc. Taip pat ruošiamasi statyti atliekų rūšiavimo ir deginimo gamyklas. Šiuos du projektus įgyvendinus šilumos kaina mažėtų dar maždaug 5 proc. Iš viso šilumos kaina mažės apie 10 procentų.
Užs. Nr. 2498