Vilniuje veikiančios bendrovės „Tyli kalva“ atstovė pasakojo, kad įmonė daugiausiai užsiima kapaviečių įrengimu arba pertvarkymu.
„Gaminame granito gaminius, paminklus plokštes bei juos montuojame. Bet, žinoma, teikiame ir kapaviečių priežiūros paslaugas.
Vienkartinis kapavietės sutvarkymas ypač populiarus prieš tam tikras progas. Pavyzdžiui, prieš ketvirtines, metines, mirusiojo gimtadienį ar vardines. Tvarkymo paslaugas teikiame Vilniaus mieste, kapavietės įrengimo darbai teikiami visoje Lietuvoje“, – pasakojo įmonės atstovė.
Ji vardijo atliekamas paslaugas.
„Kapo sutvarkymas po laidotuvių – vainikų nurinkimas, kauburio nukasimas ir išvežimas ir kiti darbai – antkapio ir paminklo nuvalymas, lapų, spyglių ir kitų šiukšlių šlavimas, išrinkimas, piktžolių išrovimas, skaldos išlyginimas arba žemės išpurenimas, augalų palaistymas, naujų gėlių pamerkimas, žvakutės uždegimas, kapavietės apželdinimas, gėlių sodinimas, skaldos užpylimas“, – apie atliekamus darbus kalbėjo įmonės atstovė.
Anot jos, vasarą klientų skaičius išauga, kadangi ir priežiūros kapavietės reikalauja daugiau.
„Per sausras reikia laistyti augalus, po lietaus pradeda dygti piktžolės, atsiranda valymo darbai.
Užsisako paslaugą visam sezonui
Kapaviečių tvarkymo paslaugas teikiančios įmonės „Eram service“ vadovė Rūta pasakojo, kad įprastai klientai paslaugas užsisako pavasarį, visam sezonui iki lapkričio mėnesio.
„Tačiau būna, kad sulaukiame ir naujų klientų, kurie užsisako vienkartinę kapavietės sutvarkymo paslaugą, pavyzdžiui, nori paminėti vardines. Todėl užsakymų sulaukiame prieš Antanines, Jonines, Petrines. Dabar laukiame Oninių, kurios bus liepos 26 d.
Dar būna, kad pavasarį patys pradėję tvarkyti kapus, ypač vyresni žmonės, pamato, kad jiems per sunku. Todėl kreipiasi į mus, kad perimtumėm jų darbą. Būna, kad vyresni žmonės neturi pinigų samdyti kapų prižiūrėtojus. Todėl dažnai kreipiasi jų vaikai ir anūkai, kurie užsako šią paslaugą“, – komentavo įmonės vadovė.
Pasak jos, kapų tvarkymo paslaugą galima užsisakyti visoje Lietuvoje.
„Turime darbuotojų visuose Lietuvos regionuose. Žmonės pas mus gali užsisakyti tiek sezoninę, tiek vienkartinę kapo priežiūrą.
Mes patys paminklų nestatome ir kapaviečių neįrenginėjame, tačiau žmonės dažnai prašo rekomendacijų, kas galėtų tai atlikti jų regione. Todėl patariame ir nukreipiame žmones pas specialistus“, – pasakojo Rūta.
„Pamenu.lt“ projektų vadovė Laura irgi sakė, kad paprastai klientai kapų tvarkymo paslaugą užsisako visam sezonui, nuo kovo iki lapkričio mėnesio. Anot jos, sezoninio tvarkymo metu kapavietė yra lankoma ir tvarkoma vieną kartą per mėnesį.
„Klientas prieš sudarydamas sutartį pasirenka jam aktualias tvarkymo datas. Tai gali būti mirties metinių, gimtadienių, motinos ar tėvo dienos datos.
Tačiau šiltuoju sezonu vis dažniau sulaukiame klientų prašymų padidinti tvarkymų skaičių ir nuvykti į kapavietę kelis ar keliolika kartų per mėnesį“, – pasakojo projektų vadovė.
Pasak jos, dėl kapų tvarkymo dažniausiai kreipiasi žmonės, gyvenantys užsienyje, arba tie, kurie patys neturi laiko tvarkyti kapų.
„Dirbame visoje Lietuvoje. Kai klientas užsisako pas mus paslaugas, dažniausiai kapavietės nebūna vienose kapinėse ar net viename mieste“, – sakė projektų vadovė.
Dažniausiai užsakomi darbai
Anot įmonės „Eram service“ vadovės, dažnai žmonės prašo kapą sutvarkyti po laidotuvių.
„Pagal religines tradicijas katalikai 30 dienų kapo netvarko, o praėjus šiam laikotarpiui, atvyksta paminėti mirties ketvirtinių. Tačiau patiems sutvarkyti kapą dažnai emociškai būna per sunku, todėl prašo mūsų pagalbos.
Siūlome ir rūpestingumo dovaną. Tai yra mūsų paslaugų kuponas už tam tikrą sumą, kurį žmonės dovanoja artimiesiems per laidotuves arba vyresniems žmonėms, kuriems jau per sunku tvarkyti artimųjų kapus“, – vardijo Rūta.
Pasak jos, žmonės dar prašo sutvarkyti ir apleistus kapus, kurie keletą metų buvo netvarkomi.
„Sezoninį kapavietės sutvarkymą sudaro 6 mūsų darbuotojų apsilankymai per visą sezoną, nuo pavasario iki rudens. Būna, kad klientai prašo dažniau tvarkyti kapavietę, kas mėnesį. Tačiau tokie atvejai retesni, dažniausiai per sezoną kapavietę pakanka sutvarkyti 4 ar 6 kartus.
Taip pat žmonėms labai svarbu, gauti sutvarkytos kapavietės nuotraukas, jie nori įsitikinti, kad darbas buvo atliktas kokybiškai. Dažniausiai siunčiame nuotraukas elektroninių paštu, jeigu žmogus nesinaudoja, nuotraukas siunčiame įprastu paštu. Tačiau jas reikia atspausdinti, todėl ši paslauga kainuoja papildomai 4 eurus“, – komentavo įmonės vadovė.
Paslaugos brango
Anot Rūtos, šiemet paslaugų kainos kilo apie 8 proc.
„Didesnis kainų kilimas buvo pernai, nes augo degalų kaštai, taip pat augo ir darbuotojų atlyginimai.
Dabar sezoninis, 6 kartų kapavietės tvarkymas kainuoja 260 eurų, jeigu klientas pageidauja, kad atvyktume 4 kartus per metus ši paslauga jam kainuoja 179 eurus. Vienkartinis kapo sutvarkymas kainuoja 50 eurų, o dviejų kartų 92 eurus. Taigi kaina priklauso, kiek kartų per sezoną kapavietė yra tvarkoma“, – skaičiavo Rūta.
Pasak jos, įmonės paslaugos nepigios.
„Tačiau mes dirbame tvarkingai ir skaidriai, mokame mokesčius. Samdau patikimus darbuotojus.
Be to, mūsų internetiniame tinklapyje klientai gali pasižiūrėti, kiek kainuoja paslaugos, kainų neslepiame, jos yra visiems prieinamos pasižiūrėti“, – teigė įmonės vadovė.
„Pamenu.lt“ projektų vadovė skaičiavo, kad paslaugų kainos svyruoja nuo 39 eurų iki 69 eurų už vieną kapavietės sutvarkymą.
„Jeigu žmogus sudaro sutartį visam sezonui, taikome nuolaidas.
Kainą šiemet šiek tiek pakėlėme, atsižvelgdami į šių dienų situaciją. Dažniausiai klientai prašo tik vieną kartą sutvarkyti kapavietę. Tačiau po to sutvarkymo nemažai gauname prašymų, kad tvarkytume kapą ir toliau“, – pastebėjo Laura
Tuo metu įmonės „Tyli kalva“ atstovė kalbėdama apie kainas tikino, kad tai yra įndividualus klausimas.
„Tik apžiūrėję kapo būklę galime įvardinti ir jo sutvarkymo kainą. Vienvietės kapavietės tvarkymas prasideda nuo 30 eurų, dvivietės nuo 35 eurų, trivietės nuo 40 eurų, o keturvietės nuo 45 eurų.
Ir taip kainos kilo, nes didėjo išlaidos darbuotojų atlyginimams ir brango medžiagos“, – komentavo įmonės atstovė.
Mūsų klientai dažniausiai gyvena užsienyje, bet yra ir Lietuvoje gyvenančių senjorų, kurie dėl sveikatos problemų negali patys prižiūrėti kapų ir užsako priežiūros paslaugas“, – pastebėjo pašnekovė.