Vyriausybė šiuo metu subsidijuoja energijos sąnaudas, siekdama apsaugoti vartotojus ir įmones, veikiamiems Rusijos invazijos į Ukrainą padarinių, paskatinusių paskatino kainų kilimą.
Britų iždo kancleris Jeremy Huntas pirmadienį paskelbė, kad parama verslui, kurios galiojimas turėjo baigtis kovo pabaigoje, bus peržiūrėtas ir pratęstas vieneriems metams iki 2024-ųjų kovo.
Priemonė numato pagalbą įmonėms, viešajam sektoriui ir labdaros organizacijoms.
Visgi bus atsisakyta fiksuotos viršutinės kainų ribos, vietoj to pasiūlant nuolaidos, o daug energijos naudojantiems sektoriams, tokiems kaip keramika, plienas ir stiklas, bus taikomas didesnės lengvatos.
„Didmeninės energijos kainos krenta ir dabar grįžo į lygį, buvusį prieš pat Putino invaziją į Ukrainą“, – sakoma J. Hunto ministerijos pranešime, kuriame turimas omenyje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
„Tačiau norėdami užkirsti kelią rizikai, kad kainos vėl kils, pradedame naują energijos sąskaitų nuolaidų schemą, suteikdami įmonėms tikrumo, kad galėtų planuoti savo veiksmus į priekį“, – pažymėjo jis.
Iždas apskaičiavo, kad dabartinė schema iki šiol kainavo daugiau nei 18 mlrd. svarų (22 mlrd. JAV dolerių).
Praėjusią savaitę J. Huntas verslo lyderiams sakė, kad tokia pagalbos suma yra „netvariai brangi“ ir negali būti tęsiama.
Esamos schemos pratęsimas gali „kainuoti dešimtis milijardų svarų“, priklausomai nuo didmeninių kainų, sakė jis.
Vyriausybė praėjusį rugsėjį paskelbė paketą, kuriuo dalinai subsidijuojamos sąskaitos už energiją, siekiant išgelbėti įmones nuo užsidarymo.
Paketas buvo pristatytas trumpo buvusios premjerės Liz Truss valdymo metu, kurią netrukus poste pakeitė Rishi Sunakas.
Bendradarbiaudama su J. Huntu, R. Sunakas parengė recesijos biudžetą, kuris panaikino daugelį L. Truss mokesčių mažinimo ir kitų priemonių, ir teigė, kad išlaidas reikia mažinti siekiant užtikrinti finansinį stabilumą.
J. Huntas jau lapkritį sumažino namų ūkiams skiriamos paramos apimtis, penktadaliu padidindamas vidutinės metinės namų ūkių energijos sąskaitų ribą iki 3 tūkst. svarų, tačiau parama verslui išliko nepaliesta.
Verslo organizacijos tvirtina, kad bet koks energijos pagalbos mažinimas paskatins didelių darbo vietų praradimą ir bankrotus, prognozuojant, kad JK ekonomika šiais metais pateks į recesiją.
Visgi Tomas Thackray'us iš verslo lobistų grupės CBI pripažino, kad „nerealu manyti, kad tokia schema gali išlikti galima dabartine forma“.