Nors didžiulėje statybų aikštelėje kartu su kitais besidarbuojančiais indais R. Nishadas neatrodo neįprastai, iš tiesų jie yra Izraelio statybų pramonės naujokai.
Šie darbininkai Izraelio vyriausybės buvo pakviesti užpildyti tuštumą, atsivėrusią praradus kelias dešimtis tūkstančių palestiniečių statybininkų, kuriems po precedento neturinčio 2023 m. spalio 7 d. „Hamas“ išpuolio uždrausta atvykti į Izraelį.
Jei išpuolio nebūtų buvę, šiame mieste, kur pamažu kyla dangoraižiai, gyvenamieji namai, atsiranda gatvės ir šaligatviai, būtų pilna darbininkų, kalbančių arabiškai. Tačiau šiandien čia girdime hindi, hebrajų ir net mandarinų kalbas.
Po „Hamas“ išpuolio prasidėjo iki šiol daugiausiai aukų pareikalavęs Izraelio ir „Hamas“ karas Gazos Ruože. Vėliau į jį įsitraukė ir kitos Irano remiamos grupuotės, įskaitant „Hezbollah“ Libane ir hučių sukilėlius Jemene, jau nekalbant apie tiesioginę konfrontaciją su pačia Islamo respublika.
Visa tai nesutrukdė 35-erių metų R. Nishadui atvykti į Izraelį.
„Čia nėra ko bijoti, – sakė jis, nepaisant kelių perspėjimų apie oro antskrydžius, dėl kurių vyrui teko bėgti į slėptuvę. – Kai tik ji (sirena) nutyla, mes toliau tęsiame darbą.“
Dideli atlyginimai Izraelyje, kur kai kuriems darbininkams pavyksta uždirbti trigubai daugiau nei namuose, yra pagrindinė priežastis, kodėl tokie žmonės kaip R. Nishadas plūsta čia, už tūkstančių kilometrų nuo savo tėvynės.
„Taupau ateičiai, planuoju protingai investuoti ir nuveikti ką nors prasmingo dėl savo šeimos“, – aiškino R. Nishadas.
Jis yra vienas iš maždaug 16 tūkst. darbininkų, atvykusių iš Indijos per pastaruosius metus. Izraelis planuoja pritraukti dar ne vieną tūkstantį.
Samdymų banga
Indija – penkta pagal dydį pasaulio ekonomika ir viena sparčiausiai augančių, tačiau jai sunkiai pavyksta sukurti pakankamai nuolatinių darbo vietų milijonams žmonių.
Indai jau ne pirmą dešimtmetį darbuojasi Izraelyje. Tūkstančiai jų dirba slaugytojais, prižiūrinčiais senyvus izraeliečius, kiti įsidarbina deimantų prekeiviais ir IT specialistais.
Tačiau paaštrėjus karui Gazos Ruože, įdarbinimo agentūros mėgina indus sudominti ir darbu Izraelio statybų sektoriuje.
Delyje įsikūrusios „Dynamic Staffing Services“, pusmilijonį indų išsiuntusios dirbti į daugiau nei 30 šalių, pirmininkas Samiras Khosla šiai dienai į Izraelį yra išsiuntęs daugiau kaip 3 500 darbuotojų. Kol kas Izraelis jam yra nauja rinka.
Pats S. Khosla į šalį pirmąkart atvyko praėjus mėnesiui po spalio 7 d. išpuolio, kai valdžios institucijos ėmė prašyti užsienio darbuotojų savo statybų pramonei, sustojusiai prasidėjus karui Gazos Ruože.
„Mažai išmanėme apie šią rinką, be to, iki šiol čia nebuvo darbo jėgos iš Indijos“, – pasakojo S. Khosla.
„Teko pakeliauti, pasižvalgyti ir suprasti poreikius“, – sakė jis ir pridūrė manąs, kad Indija buvo natūralus pasirinkimas, atsižvelgiant į „puikius“ Izraelio ir Indijos santykius.
Dabar jis tikisi atvežti dar 10 tūkst. indų darbininkų, nes jo įmonė turi daug kvalifikuotų visų profesijų atstovų.
Galimos ilgalaikės pasekmės
Netoliese esančiame Tel Avive grupė indų gyvena nedideliame bute, kuriame vieni iš kitų mokosi gaminti pažįstamus aštrius patiekalus, įprastus jų tėvynėje.
„Per trumpą laiką Izraelyje galima uždirbti daugiau pinigų“, – sakė 39-erių metų Sureshas Kumaras Verma. Kaip ir R. Nishadas, jis kilęs iš daugiausiai gyventojų turinčios Indijos valstijos Utar Pradešo. S. Verma dirba statybų aikštelėje į šiaurę nuo Izraelio komercinės sostinės.
„Užsidirbti taip pat reikia... Svarbu ir toliau sunkiai triūsti dėl šeimos ateities“, – sakė jis.
Izraelio tyrėjai mano, kad statybose dirbančių indų skaičius vis dar nesiekia prieš karą dirbusių palestiniečių skaičiaus, o tai sudaro kliūčių bendram sektoriaus augimui.
Prieš „Hamas“ išpuolį statybose darbavosi apie 80 tūkst. palestiniečių ir apie 26 tūkst. užsieniečių, pasakojo Izraelio centrinio banko atstovas Eyalas Argovas.
Dabar čia dirba apie 30 tūkst. užsieniečių – gerokai mažiau nei prieš karą, sakė jis ir pridūrė, kad pastarojo 2024 m. ketvirčio veikla susitraukusi beveik 25 proc.
„Šie skaičiai (indų) tebėra labai maži“, – teigė E. Argovas.
Nors tai nesukelia tiesioginio „būsto stygiaus, tačiau dėl to gali vėluoti naujų būstų pasiūla“, sakė jis.
„Izraelio gyventojų skaičius auga, kasmet padidėja dviem procentais, ir dėl šio vėlavimo ateityje gali atsirasti būstų trūkumas.“