„Eurostat“ duomenimis, tai – pirmieji metai po 2000-ųjų, kai tikėtina penkiolikmečių darbo trukmė yra trumpesnė nei ankstesniais metais. Specialistai tokius rezultatus sieja su pandemija.
Pirmas toks rezultatas
2020-aisiais atliktoje ES valstybių jaunuolių apklausoje paaiškėjo, kad vidutiniškai tikėtina 15 metų jaunuolio darbo trukmė per gyvenimą yra 35,7 metų, arba, 35 metai, 8 mėnesiai ir kelios savaitės.
Tiesa, numatomo darbo stažo sutrumpėjimas – pirmasis toks rezultatas po 2000-ųjų. Jis pernai buvo bene dviem su puse mėnesio mažesnis nei 2019-aisiais.
Tyrimą atlikę specialistai teigia, kad įtakos trumpesnei tikėtinai darbo trukmei turėjo ir Covid-19 pandemija.
Jų teigimu, tikėtina, kad jaunuoliai, kurie planavo, jei ne pandemija, dirbti ar ieškoti darbo, galėjo nutraukti savo darbo paieškas ir taip likti neįtraukti į darbingo amžiaus žmonių kategoriją. Taigi, sutrumpinti ir savo tikėtiną darbo trukmę per gyvenimą.
Ilgiausiai dirbti planuoja islandai, trumpiausiai – italai
Ilgiausia tikėtina darbo trukmė iš visų ES šalių fiksuota Skandinavijos ir vakarų Europos šalyse. Tarp jų pirmauja Švedija – čia tikėtina darbo trukmė yra 42 metai, Nyderlanduose ir Danijoje po metus mažiau – atitinkamai 41 ir 40 metų. Tai buvo vienintelės 3 šalys, kurių vidutinė tikėtina darbo trukmė apklausoje buvo virš 40 metų.
Nuo šių šalių per daug neatsiliko ir Estija, Vokietija ir Suomija – šiose šalyse atitinkamai šis skaičius yra kiek didesnis nei 39, 39,1 ir beveik 39 metai.
Mažiausia tikėtina darbo trukmė fiksuota daugiausiai pietų šalyse. Čia rekordininkai italai – čia šis skaičius yra vos didesnis nei 31 metai, graikai ir kroatai tikėtina, dirbs ilgiau – bene 33 metus, belgai ir bulgarai – beveik 33 metus su puse.
Lietuviai tikėtina trukmė didėja
Tuo metu Lietuvos rezultatai šioje apklausoje kiek kitokie nei visoje apklausoje. Vidutinė tikėtina darbo trukmė šioje apklausoje buvo 37,4 metų, arba 37 metai ir beveik 5 mėnesiai. Tuo metu 2019 metais Lietuvos rodiklis šioje apklausoje buvo mažesnis ir buvo lygus 37,1 metų, arba, kiek daugiau nei 37 metams ir vienam mėnesiui.
Vis dėlto, kaip skelbiama „Sodros“ internetiniame puslapyje, Lietuvoje būtinasis darbo stažas, kad gyventojas gautų pensiją, šiuo metu yra 32 metai. Jis kasmet didinamas po pusę metų, kol 2027 m. pasieks 35 metus.