Naujienų portalas tv3.lt primena, kad vieni stažo metai senatvės pensijai gauti įgyjami, jeigu per metus socialinio draudimo įmokų buvo sumokama nuo dvylikos tais metais nustatytų MMA (šiemet t. y. 1038 eurai).
Vis tik ne visų darbuotojų atlyginimai šią sumą siekia: vieni dirba ne visu etatu, kitiems tokio atlyginimo nesutinka mokėti darbdaviai.
Tačiau tokiais atvejais valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas už darbuotoją darbdaviai vis vien turi sumokėti nuo tuo metu nustatytos MMA.
Kada darbdavys turi primokėti „Sodrai“ už darbuotoją?
„Sodra“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič primena, kad darbdavys turi apskaičiuoti ir sumokėti ne tik draudėjo, bet ir apdraustojo (darbuotojo) VSD įmokas nuo ne mažesnio nei MMA atlyginimo.
Nuo 2025 m. sausio 1 d. MMA yra 1038 eurai prieš mokesčius arba 777 eurai „į rankas“.
M. Kozič pabrėžė, kad VSD įmokos nuo ne mažesnės algos nei MMA yra mokamos nepriklausomai nuo darbuotojo etato dydžio.
Taigi, jeigu darbuotojo atlyginimas yra mažesnis nei patvirtinta MMA (pvz., jis dirba ne visu etatu), darbdavys „Sodrai“ už tokį darbuotoją VSD vis tiek turi sumokėti nuo 1038 eurų.
Pašnekovės aiškinimu, tokios įmokų „grindys“ yra taikomos tam, kad padidintų garantijas mažiausiai uždirbantiems ir jie galėtų gauti didesnes pensijas, vaiko priežiūros, ligos ir nedarbo išmokas.
„Nuo mokamų socialinio draudimo įmokų priklauso, kokią pensiją ir socialinio draudimo išmokas gaus žmogus. Pritaikius „Sodros“ įmokų grindis, visus metus dirbęs žmogus sukaupia visus metus stažo.
Jei už žmogų, gaunantį pusę minimalios algos, būtų mokamos mažesnės įmokos, jis per metus sukauptų tik pusę metų stažo. Pvz., jei žmogus dirbtų 20 metų už pusę minimalios algos, nepritaikius įmokų grindų jis sukauptų tik 10 metų stažo“, – dėstė patarėja.
Vis tik ji pridūrė, kad dirbant pas du darbdavius prievolės primokėti nėra nė vienam iš jų, nepaisant to, kokio dydžio bendrai darbines pajamas gauna darbuotojas.
Už kuriuos darbuotojus darbdavys primokėti neturi?
M. Kozič paminėjo, kad socialinio draudimo įmokų „grindys“ yra taikomos ne visais atvejais.
Ji vardijo, kad įmokų grindys negalioja:
- darbuotojams iki 24 metų;
- senatvės arba negalios pensijų gavėjams;
- šalpos senatvės ir šalpos negalios pensijų gavėjams;
- žmonėms, kurie gauna senatvės pensiją arba negalios pensiją iš kitos Europos sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės, Šveicarijos ar kitos šalies, su kuria Lietuva yra sudariusi tarptautinę sutartį dėl socialinės apsaugos taikymo.
Pasak pašnekovės, šie darbuotojai gali dirbti ir už mažesnę nei minimalią algą, bet socialinio draudimo įmokų darbdaviams už juos primokėti nereikia.
Ji pridūrė, kad socialinio draudimo įmokų „grindys“ nėra taikomos ir tiems gyventojams, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis.
„Todėl už mažesnę nei vidutinę algą gali dirbti mamos ar tėčiai, kurie gauna motinystės, tėvystės arba vaiko priežiūros išmoką. Taip pat žmonės, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis dėl to, kad slaugo artimuosius, turinčius negalią ar kuriems yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.
Jie gali dirbti tiek, kiek leidžia jų galimybės, už mažesnę nei minimalią algą. Darbdaviams pareigos primokėti socialinio draudimo įmokų už tokius darbuotojus nėra“, – kalbėjo M. Kozič.
Darbdaviams gresia baudos iki 6 tūkst. eurų
„Sodra“ atstovė atskleidė, kad, 2024 m. gruodžio duomenimis, mažiau nei MMA uždirbo 105,2 tūkst. žmonių.
Daugiausia apdraustųjų, gaunančių mažiau nei MMA, buvo 55–64 metų amžiaus grupėje (22,4 tūkst.).
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pabrėžė, kad darbuotojo darbo laiko norma yra 40 val. per savaitę, nebent teisės normos jam nustato sutrumpintą darbo laiko normą arba darbo sutarties šalys susitaria dėl ne viso darbo laiko.
Taigi, susitarus dėl įprastinės 40 val. darbo normos turi būti mokamas minimalusis valandinis atlygis arba minimalioji mėnesinė alga, t. y. mažiausias leidžiamas atlygis už nekvalifikuotą darbą.
Pasak inspekcijos, jei darbuotojui yra mokamas mažesnis nei MMA atlyginimas, jis turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją dėl darbo teisės normų nevykdymo kilusio ginčo arba į VDI teritorinį skyrių dėl konkrečios situacijos identifikavimo ir priemonių darbdavio atžvilgiu pritaikymo.
VDI atstovai atskleidė, kad 2024 m. buvo nustatyta 13 minimalaus darbo užmokesčio mokėjimo pažeidimų, o darbdaviams buvo taikytos poveikio priemonės.
Advokatų kontoros „D Legals“ teisininkas Mantas Mikučionis paminėjo, kad darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims užtraukia baudą nuo 300 iki 1 450 eurų.
Už pakartotinį pažeidimą darbdaviui jau gresia 1,4 tūkst.–3 tūkst. eurų bauda. O tyčinis šių pažeidimų atlikimas užtraukia baudas nuo 2,7 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.
Kas gauna MMA, o kam priklauso daugiau?
Pasak M. Mikučionio, MMA kasmet nustatomas toks, kad jo pakaktų minimalioms gyvenimo išlaidoms padengti (maistui, aprangai, būstui, švietimui, transportui ir pan.).
Vis tik, anot jo, tai nereiškia, kad darbdavys visais atvejais darbuotojui gali nustatyti minimalų atlygį, kadangi jis gali būti mokamas tik dirbantiems nekvalifikuotą darbą.
Pašnekovo aiškinimu, dažniausiai toks darbas nereikalauja specifinių žinių, nes yra fizinis: valytojas, pagalbinis statybininkas, kiemsargis ir pan.
O, jeigu darbuotojui jau reikia ilgų apmokymų, specialių žinių ar išsilavinimo, jam turi būti mokamas didesnis nei MMA atlyginimas.
Teisininkas neslėpė, kad praktikoje pasitaiko atvejų, kai kvalifikuotam darbuotojui mokamas atlyginimas yra, pvz., vos 10 eurų didesnis nei MMA, kadangi Darbo kodekse nėra numatyta, kokio dydžio minimalus atlygis turėtų būti mokamas už kvalifikuotą darbą.
„Ar toks darbo užmokesčio nustatymas nepažeidžia darbuotojo teisių? Darbo ginčų komisija nagrinėdama ginčus vertina vyraujantį rinkoje darbo užmokesčio vidurkį ir sprendžia vadovaudamasi protingumo kriterijais.
Todėl prieš sudarant darbo sutartį rekomenduotina įsivertinti, koks atlygis už konkretų darbą vyrauja rinkoje“, – patarė M. Mikučionis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!