• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesunku atspėti, kad sumokėti už maistą, prekes ar paslaugas keliaujant patogiau savo valiuta – eurais, nes būna aišku, kiek pinigų išleidžiame. Vis tik reikėtų neapsigauti – vietose, kuriose siūloma galimybė mokėti savo arba vietine valiuta, reikėtų rinktis vietinę. Mat už konvertavimą į eurus sumokėsite ženkliai daugiau, patys to nežinodami.

Nesunku atspėti, kad sumokėti už maistą, prekes ar paslaugas keliaujant patogiau savo valiuta – eurais, nes būna aišku, kiek pinigų išleidžiame. Vis tik reikėtų neapsigauti – vietose, kuriose siūloma galimybė mokėti savo arba vietine valiuta, reikėtų rinktis vietinę. Mat už konvertavimą į eurus sumokėsite ženkliai daugiau, patys to nežinodami.

REKLAMA

Pavyzdžiui, kai restorane gaunama sąskaita, užsienio klientams kortelių skaitytuve gali būti pasiūlyta pasirinkti mokėti savo šalies, o ne vietine valiuta.

Vienas tyrimas parodė, kad vidutinis tokio konvertavimo mokestis yra 7,6 proc., kuris yra daugiau nei dvigubai didesnis nei mokant vietine valiuta (paprastai nuo 1,5 iki 3 proc.).

Lietuvos specialistai neslėpė, kad kiekviena įstaiga, kuri siūlo šią konvertavimo paslaugą, gali taikyti skirtingo dydžio mokesčius. Tad apie juos iš anksto niekas nežino, o pačios įstaigos neinformuoja, nes tai joms didina pelną. Tad kaip neapsigauti ir nepermokėti, lankantis ne euro zonos šalyse?

REKLAMA
REKLAMA

Atsiskaitymo būdai užsienyje

Lietuvos banko (LB) Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vyriausiosios ekonomistės Jūratės Butkutės aiškinimu, su situacija, kai pirkėjas gali pasirinkti mokėti savo ar kitos šalies valiuta, susiduriama valstybėse, kuriose įvesta kita valiuta nei pirkėjo sąskaitos valiuta. Pavyzdžiui, Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Turkijoje, Švedijoje ar JAV.

REKLAMA

Pasak jos, lietuviai su minėta situacija susiduria ne euro zonos šalyse, kai atsiskaito kortele prekybos vietose arba pasiimama grynųjų pinigų bankomatuose.

Jei prekybininkas ne euro zonos šalyje suteikia tokį pasirinkimą ir pirkėjas nusprendžia atsiskaityti tos šalies valiuta, sumą eurais perskaičiuoja pirkėjo mokėjimo paslaugų teikėjas. Jei pirkėjas ne euro zonos šalyje pasirenka atsiskaityti eurais, valiuta pakeičiama pardavimo vietoje.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) aiškinimu, atsiskaitantiems ne eurais, o, pavyzdžiui, zlotais, liromis, svarais ar kt., atsiskaitymo operacijos valiuta yra automatiškai keičiama į kortelės sąskaitos valiutą pagal kortelę išdavusio banko ar kredito unijos nustatytą tvarką.

LBA nurodė, kad mokant vietine valiuta (ne eurais) yra taikomas valiutos keitimo mokestis: „Praktika rodo, kad kortele atsiskaitant užsienio šalyje, kurios valiuta nėra eurai, atsiskaitymas vietine valiuta dažniausiai būna pigesnis nei mokėjimas eurais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sumoka 5,6 euro daugiau

CNN pateikia pavyzdį, kai prancūzas keliautojas eina vakarieniauti į Jungtinės Karalystės (JK) miestą, o galutinė sąskaita siekia 88,43 svarų sterlingų, t. y. 100 eurų.

Mokant JK valiuta, kurią prancūzo bankas konvertuotų į eurus, mokėjimas sudarytų apie 102 eurus. Tačiau, norint restorano sąskaitą apmokėti tiesiogiai eurais, tai kainuotų 107,60 euro. Tad turistas sumokėtų 5,6 euro daugiau.

REKLAMA

Naujienų portalo šaltinių teigimu, įmonės, teikiančios dinamines valiutos keitimo galimybes, gauna dideles pajamas iš valiutos konvertavimo, kurių dalį dažnai dalijasi su įmone, kurioje atliekamas sandoris.

Anot jų, papildomos pajamos mažmenininkams sudaro apie 1 proc. sandorio vertės. Dėl to žinomi prekybos tinklai esą moko darbuotojus aktyviai skatinti užsienio klientus atsiskaityti už pirkinius savo šalies valiuta.

REKLAMA

Mokesčio iš anksto žinoti negalite

LBA aiškinimu, pasirinkus atsiskaitymą eurais, valiutų konvertavimą atlieka prekybininką aptarnaujantis užsienio šalies bankas. Tokiu atveju valiutos konvertavimo mokestį nustato prekybininkas kartu su jį aptarnaujančiu banku.

„Šio mokesčio iš anksto negalite žinoti. Tas pats galioja ir užsienyje išsigryninant pinigus bankomate“, – atkreipė dėmesį asociacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai tariant, pasirinkus atsiskaitymą vietine valiuta, valiutos konvertavimo mokestį taiko klientui paslaugas teikiantis (t. y. kortelę išleidęs) lietuviškas bankas ar kredito unija.

O pasirinkus atsiskaitymus eurais, tokį mokestį pritaiko užsienio šalies prekybininkas kartu su vietine finansų įstaiga, kuris dažniausiai taiko didesnius valiutos konvertavimo mokesčius negu finansų įstaigos, esančios Lietuvoje.

REKLAMA

Vis tik duomenų, kokio dydžio antkainiai taikomi prekybos vietose ir bankomatuose ne euro zonos šalyse, LB neturi.

Tačiau, anot jo atstovės, įvairi pirkėjų patirtis rodo, kad įprastai ne euro zonos šalyse palankiau atsiskaityti vietine valiuta, pavyzdžiui, zlotais Lenkijoje: „Kitaip sakant, geriau, kad valiutos keitimą atliktų kortelės turėtojo mokėjimo paslaugų teikėjas.

REKLAMA

Vis dėlto būtina pabrėžti, kad tikslus atsakymas, atsiskaityti vietine ar pirkėjo sąskaitos valiuta, įmanomas tik palyginus abiejų teikėjų – pardavėjo ir pirkėjo mokėjimo paslaugų teikėjo – siūlomus antkainius.“

Valiutos keitimo antkainį žinosite tik ES šalyse

Lietuvos banko atstovė paminėjo, kad šalyse, kurios nepriklauso euro zonai, bet yra ES narės (Bulgarija, Čekija, Vengrija, Lenkija, Rumunija, Švedija ir Danija), lengviau pasirinkti, kuria valiuta atsiskaityti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip yra todėl, kad yra nustatyti tarptautinių ES mokėjimų reikalavimai. Pagal juos, kortelių leidėjai turi viešai skelbti apie taikomą valiutos keitimo antkainį, kuris lyginamas su Europos Centrinio Banko skelbiamu valiutos keitimo kursu.

O kortelės turėtojui, kai jis atsiskaito kita nei jo sąskaitos valiuta, išsiunčiama el. žinutė.

J. Butkutės teigimu, prekybos vietoje atsiskaityti tiek vietine, tiek pirkėjo sąskaitos valiuta siūlantis paslaugų teikėjas turi parodyti jo taikomą valiutos keitimo antkainį, sumą vietine valiuta ir pirkėjo sąskaitos valiuta. Pirkėjas, palyginęs dviejų teikėjų taikomą antkainį, gali pasirinkti sau palankesnį variantą.

REKLAMA

Vis tik pašnekovė pažymi, kad minėti informavimo reikalavimai galioja tik paslaugų teikėjams ES, tad už ES ribų esančiose prekybos vietose ar bankomatuose nebus pateikti valiutos keitimo antkainiai.

Todėl įsivertinti, mokėti vietine ar savo sąskaitos valiuta, reikėtų pagal kitą informaciją, pavyzdžiui, pateikiamą valiutos keitimo kursą.

Ką dar verta žinoti?

LBA aiškinimu, atsiskaitant parduotuvėje ar internetu, imant grynųjų pinigų iš bankomato bet kuria „Visa“ ar „MasterCard“ mokėjimo kortele, atsiskaitymo suma yra keičiama į eurus pagal „Visa Europe“ ar „MasterCard International“ svetainėse nurodytą valiutos keitimo kursą.

REKLAMA

Asociacija pridūrė, kad prie šio valiutos keitimo kurso yra pridedamas finansų įstaigos nustatytas valiutos keitimo mokestis. Šis mokestis priklauso nuo jūsų banko ar kredito unijos ir jį galima pasitikslinti finansų įstaigos interneto svetainėje.

„Keliaujant užsienyje taip pat patariama grynuosius pinigus imti tik iš žinomų bankų bankomatų, gerai apšviestose vietose. Svarbu, kad atsiskaitymai kortele vyktų jūsų akivaizdoje.

Jei aptarnaujantis personalas nori jūsų kortelę išsinešti į kitą patalpą arba perbraukti per įrenginį, kurio nematote, toks elgesys turėtų sukelti įtarimų. Jei susidūrėte su tokia situacija, nepasimeskite – pasakykite, kad norite matyti, kaip vyksta atsiskaitymo operacija“, – rekomendavo asociacija.

Čia labai tendencingas straipsnis ir daug netikslumų. Čia neparašyta ESMINĖ dalis, kad kuomet sumokate vietine valiuta, tai ,,konvertuojama,, pagal specialų , labai nenaudingą kortelės turėtojui kursą, kurį nustato Visa, ar Mastarcard ir plius banko, kuris išdavė dar komisiniai.Sumoje iki net 5-6 % gali padidėti nuo oficialaus kurso, dar priklausomai nuo kortelės tipo ir ją išdavusio banko gobšumo. Rezultate išlošia tik bankininkai. Kuomet sumokate eurais, tai galutinė ir labai konkreti suma
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų