Daugiau apie tai – TV3 laidoje „Top 3“.
Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, lietuviai šalyje perka mažiau nekilnojamo turto, nei pirkdavo anksčiau. Tačiau dabar jie vis dažniau žvalgosi į būstą užsienyje.
„Būsto įperkamumas Lietuvoje yra suprastėjęs, tai yra viena iš priežasčių, kodėl lietuviai vis aktyviau pradėjo ieškoti nekilnojamojo turto užsienio šalyse“, – teigia Ž. Mauricas.
Pastaraisiais metais visi lyg išprotėję šlavė butus ir vilas pietinėje Europos dalyje. Ypač Ispanijos salose ir žemyninėje šios valstybės dalyje. Bet dabar lietuvių akys nukrypo į visai kitus kraštus.
„Ispanai protestuoja Kanarų salose dėl užsieniečių antplūdžio į jų nekilnojamojo turto rinką, nes labai daug atsirado pirkėjų iš Centrinės ir Rytų Europos regiono“, – sako Ž. Mauricas.
„Lietuviai atranda Dubajų ir didesnes ar vidutines pajamas gaunantis lietuvis, jis tikrai gali įpirkti nekilnojamąjį turtą Dubajuje“, – teigia Dubajaus nekilnojamojo turto rinkos ekspertas Ramūnas Padelskas.
Perka NT Dubajuje
Nemažai lietuvių savo sunkiai uždirbtus eurus dabar investuoja į Artimuosius Rytus. Į už daugiau nei keturių tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos esantį labai turtingą ir amžinos vasaros kraštą – Dubajų.
„Temperatūra diena būną 40–45 laipsniai. Tai dieną praleidi automobilyje, ofise, viešbutyje, o gyvenimas – vakare. Bet šiluma kaulų nelaužo. Jei žmogus turi 150 000 eurų, tai už tokią pinigų sumą galima nusipirkti pakankamai neblogą būstą Dubajuje“, – tikina R. Padelskas.
R. Padelskas skaičiuoja, kad per pastaruosius metus kone rekordinis lietuvių skaičius nusprendė pirkti namus šiame arabų emyrate. Priežastis – geros kainos.
„8–10 tūkstančiai eurų už kvadratinį metrą, kas sąlyginai yra brangu, bet ir Lietuvoje galima rasti už tokias kainas. Bet tai bus prestižinis būstas su smėliu po kojomis, su jūra, su baseinais ant pastato stogo. 20–30 minučių važiuojant automobiliu iki jūros ar iki centro, ten kainos apie 4–5 tūkstančius eurų už kvadratinį metrą“, – kainas vardija R. Padelskas.
Dar viena populiari kryptis – Sakartvelas
Geras klimatas ir skanus maistas irgi yra viena iš priežasčių, kodėl lietuviai perka būstus mums labai svetingoje šalyje – Sakartvele. Juk čia, tik prabilus, kad esi lietuvis, būsi kaip mat pavalgydintas ir pagirdytas vietinio paveldo gėralais. Tiesa, Sakartvele jaučiama šokia tokia baimė dėl Rusijos įtakos ir greta vykstančio karo. Bet tai nemažina noro turėti būstą šios šalies kurorte Batumyje, tiesa, už ne visai mažas kainas.
„Šiandien kainos yra sukilusios iki 3500 eurų už kvadratinį metrą. Aplink, paprastesniuose projektuose kainos yra žemesnės, bet irgi siekia apie 2500 eurų. O Tbilisyje kainos siekia iki 4–5 tūkst. už kvadratinį kilometrą“, – teigia nekilnojamojo turto agentūros vadovas Viktoras Račkovkis.
Būstai Palangoje ir Nidoje
Mūsų vietinėje rinkoje už tokias ir net mažesnes kainas irgi galima nupirkti gerų variantų, bet pastaruoju metu pirkėjai būstus mūsų kurortuose renkasi labai atsargiai. Palangoje – dešimtys įvairiausių nekilnojamojo turto pasiūlymų, vos ne kaip Dubajuje – su baseinais ir palmėmis, tik su kiek mažiau prognozuojamu oru ir vasara, trunkančia keletą mėnesių.
„Naujos statybos name kvadratinio metro kaina gali prasidėti nuo 1800 su daline apdaila, bet tai bus toliau nuo jūros, tai Kunigiškės, Monciškės ir iki 18 000 eurų už kvadratą, kur yra prabangiausias segmentas centre“, – pasakoja pajūrio NT rinkos ekspertas Romas Perminas.
Bet viena vietovė Lietuvoje nejaučia jokios nekilnojamojo turto rinkos stagnacijos ar kainų kritimo. Tai – prestižinė Nida. Maža pasiūla ir didelė paklausa. Neringoje kainos – sunkiai suvokiamos, todėl skelbimų lentose laikosi tik tie pardavinėjami būstai, kurie kainuoja labai daug ir laukia dideliu piniginės turiniu galinčiu pasigirti pirkėjo.
„Šiai dienai yra nuo 5 iki 15 tūkstančių eurų už kvadratinį metrą. Neužsilaiko skelbimai visai, nebent tai yra labai senas pastatas, kultūros paveldo pastatas ir kaina yra 10 tūkstančių už kvadratinį metrą, o dar reikalingas remontas, tokie skelbimai kabo šiek tiek ilgiau“, – teigia Neringos meras Darius Jasaitis.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–trečiadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.