Portalo tv3.lt skaitytoja Ramunė pasakojo, kad neseniai išėjo į išankstinę pensiją.
„Neseniai praradau darbą, ieškojau kito. Tačiau vietoje darbo nusprendžiau pasirinkti išankstinę pensiją.
Turiu sveikatos problemų, todėl nusprendžiau eiti į užtarnautą poilsį, juk to nusipelniau. Iki tikrosios pensijos man dar liko 5 metai. Gaunu mažiau pinigų, bet gyvenu ramiau“, – pasakojo moteris.
Vyresniems žmonėms sunku įsidarbinti
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė komentavo, kad dažnai darbuotojai išeina į išankstinę pensiją, nes darbdaviai jų nenori priimti dirbti.
„Ypač sunku įsidarbinti moterims, jeigu jos vyresniame amžiuje praranda darbą. O tokių pavyzdžių pastaruoju metu turėjome ne vieną. Pernai bankrutavo daug tekstilės, siuvimo įmonių, darbo neteko daug vyresnio amžiaus moterų. Taigi, kur joms eiti dirbti?
Jeigu joms jau 55 metai ar daugiau, juk persikvalifikuoti jau sudėtinga. Ypač sunku darbą susirasti vyresniems žmonėms regionuose, mažesniuose miestuose“, – kalbėjo darbuotojų atstovė.
Dar ji atkreipė dėmesį, kad ir gyventojų sveikata nėra gera.
„Daugelis tiesiog fiziškai nebepajėgia dirbti. Tačiau klaidinga sakyti, kad žmonės iš karto kreipiasi dėl išankstinės pensijos. Jie ieško būdų ir bando pragyventi, ieško atsitiktinių ar sezoninių darbų.
Vis dėlto, jeigu jokio darbo nėra, tada vienintelė išeitis ir lieka – išankstinė pensija“, – komentavo K. Krupavičienė.
Išankstinės pensijos gavėjų daugėjo
„Sodros“ sausio mėnesio duomenimis, išankstinę pensiją gavo 7,6 tūkst. žmonių, tuo metu prieš 5 metus jų buvo – 4,5 tūkst.
Šiuo metu vidutinė išankstinė pensija siekia 534,2 euro.
„Sodra“ informuoja, kad į išankstinę pensiją gali išeiti gyventojai, kurie atitinka šias sąlygas:
- iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai;
- turi būtinąjį stažą senatvės pensijai, galiosiantį tais metais, kai sukaks senatvės pensijos amžius;
- negauna kitų periodinių išmokų ir pajamų;
- nedirba, negauna jokių darbinių ar kitų draudžiamųjų pajamų (pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, iš savarankiškai vykdomos veiklos, užsienio valstybėje);
- nėra ūkininkas ar jo partneris.
Kaip apskaičiuojama išankstinė pensija?
Išankstinė senatvės pensija gali būti skiriama likus ne daugiau nei 5 metams iki senatvės pensijos amžiaus. Taigi, į „Sodrą“ galima kreiptis likus 5 metams iki sukaks pensijos amžius arba bet kuriuo metu vėliau.
Pensijos dydis priklauso nuo įgyto stažo, apskaitos vienetų skaičiaus, Valstybinio socialinio draudimo fondo Tarybos patvirtintų apskaitos vieneto vertės ir bazinės pensijos dydžių.
Pagal įstatymą, išankstinės pensijos apskaičiuotos bendroji ir individualioji dalys mažinamos dydžiu, kurį sudaro šių dalių 0,32 proc., padauginto iš visų mėnesių, likusių iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, skaičiaus.
Jeigu žmogus į išankstinę pensiją išeina likus 5 metams iki pensinio amžiaus, tuomet pensija mažinama 19,2 proc. (5 metai x 12 mėnesių x 0,32 proc.). Pavyzdžiui, jeigu apskaičiuota įprasta pensija būtų 600 eurų, tai išankstinė, skirta likus 5 metams iki pensinio amžiaus – 484,8 euro (600-(600x19,2 proc.).
Iki 2020 m. gruodžio 31 d. buvo taikomas mažinimas po 0,4 proc. už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, o sukakus senatvės pensijos amžių – už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.
Tačiau pensijos mažinimo nuostata netaikoma ir pensija nemažėja, jeigu žmogus į išankstinę pensija išeina likus 3 metams iki pensinio amžiaus ir turi sukaupęs 41 metų darbo stažą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!