REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors pensinis amžius didėja kasmet, tačiau dalis gyventojų jį sukaupia didesnį nei reikalaujama. Tačiau gyventojai skundžiasi, kad to nekanka gauti didesnei pensijai. „Sodra“ aiškino, kad pensijos dydį lemia ne tik darbo stažas, bet ir per visą gyvenimą sumokėtos socialinio draudimo išmokos.

Nors pensinis amžius didėja kasmet, tačiau dalis gyventojų jį sukaupia didesnį nei reikalaujama. Tačiau gyventojai skundžiasi, kad to nekanka gauti didesnei pensijai. „Sodra“ aiškino, kad pensijos dydį lemia ne tik darbo stažas, bet ir per visą gyvenimą sumokėtos socialinio draudimo išmokos.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Virginija (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi) pasakojo, kad pernai liepos mėnesį sulaukusi pensinio amžiaus išėjo į pensiją.

„Iš viso sukaupiau 42 metų darbo stažą ir pensija man buvo paskaičiuota siekianti 378 eurus. Po šiųmetinio indeksavimo mano pensija pakilo iki 411 eurų. Tačiau juk vidutinė pensija turėtų būti dar didesnė. O aš turiu sukaupusį ne tik būtinąjį 32 metų stažą, o kur kas didesnį – 42 metų. Negi pradirbus šitiek metų neturėčiau gauti daugiau“, – retoriškai klausė moteris.

Pensija susideda iš dviejų dalių

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič teigė, kad pensijos dydis yra apskaičiuojamas kiekvienam gavėjui individualiai ir priklauso nuo žmogaus įgyto stažo ir per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Kuo daugiau stažo ir apskaitos taškų, tuo didesnė pensija.

REKLAMA
REKLAMA

„Senatvės pensiją sudaro dvi dalys: bendroji pensijos dalis ir individualioji pensijos dalis. Bendrosios pensijos dalies dydis priklauso nuo žmogaus įgyto pensijų socialinio draudimo stažo ir bazinės pensijos dydžio tais metais, kai žmogus išeina į pensiją. Bazinės pensijos dydis kasmet indeksuojamas. Indeksavus bazinės pensijos dydį, indeksuojama ir bendroji pensijos dalis.

REKLAMA

Vieni stažo metai įgyjami, jeigu per metus sumokama socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei 12 minimalios mėnesinė algos (MMA). Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo, bet daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima“, – teigė „Sodros“ atstovė.

Jos teigimu, individualioji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgytų pensijos apskaitos vienetų  skaičiaus ir apskaitos vieneto vertės tais metais, kai žmogus išeina į pensiją.

„Apskaitos vieneto vertė kasmet indeksuojama, taigi atitinkamai indeksuojama (didėja) ir individualioji pensijos dalis. Vienas taškas įgyjamas, jei per metus sumokama pensijų draudimo įmokų ne mažiau nei 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU).

REKLAMA
REKLAMA

2021 m. VDU siekia 1352,70 euro per mėnesį. Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga apskaitos vieneto dalis. Taigi, pavyzdžiui, žmogus išeinantis į pensiją 2021 metais turi sukaupęs 32 metus stažo bei 38 apskaitos taškus.

2021 metais į senatvės pensiją išeinančių asmenų būtinasis stažas šiai pensijai yra 32 metai, bazinės pensijos dydis 2021 metais yra 198,29 euro, o apskaitos taško vertė siekia 4,17 euro. Pensijos dydis bus apskaičiuojamas pagal šią formulę: 198,29 (32/32 x 198,29) +158,46 (38 x 4,17) =356,75 eurų“, – aiškino M. Kozič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot specialistės, jeigu žmogaus stažas daugiau nei 32 metai, didesnis už būtinąjį stažą senatvės pensijai, bazinis bendrosios pensijos dalies dydis proporcingai padidėja.

„Pavyzdžiui, jei 2021 metais į pensiją išeina žmogus, turintis 42 metus stažo ir 38 apskaitos taškus, jo pensijos dydis bus skaičiuojamas pagal tokią formulę: 260,26 (42/32 x 198,29) +158,46 (38 x 4,17)=418,72 eurų“, – komentavo „Sodros“ atstovė.

Siekiama mažinti socialinę atskirtį

Pasak M. Kozič, nuo 2018 metų sausio įsigaliojo socialinio draudimo įmokų „grindys“.

„Jeigu darbo užmokestis yra mažesnis nei patvirtinta minimali mėnesio alga, darbdavys turi apskaičiuoti ir sumokėti ne tik draudėjo, bet ir apdraustojo socialinio draudimo įmokas nuo ne mažesnės nei minimaliosios mėnesio algos (MMA).

REKLAMA

Taigi, net jei žmogus uždirba mažiau nei MMA, darbdavys vis tiek privalo sumokėti mokesčius nuo sumos ne mažesnės nei MMA. Šių pokyčių tikslas - mažinti socialinę atskirtį ir padidinti garantijas mažiausiai uždirbantiems, kad jie galėtų gauti didesnes pensijas, ligos, motinystės, nedarbo išmokas“, – sakė specialistė.

Vis tik pasak jos, socialinio draudimo įmokų „grindys“ taikomos ne visais atvejais.

„Pavyzdžiui, jos netaikomos darbuotojams iki 24 metų, pensininkams arba gaunantiems netekto darbingumo (neįgalumo) pensijas ir kai kuriais kitais atvejais. Šie darbuotojai gali dirbti ir už mažesnę nei minimalią algą, bet socialinio draudimo įmokų primokėti nereikia“, – aiškino, M. Kozič.

Susidūrėte su panašia problema? Papasakokite mums, konfidencialumą garantuojame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų