• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime gimsta projektas, kuriuo siūloma nedidinti minimalios mėnesio algos (MMA), nes tai būtų didelė našta smulkiajam ir vidutiniam verslui, o didinti neapmokestinamą minimumą. Yra idėja MMA iš viso neapmokestinti. Tačiau profsąjungininkams to būtų negana.

REKLAMA
REKLAMA

MMAneapmokestinti

Nesiliaujant kalboms dėl MMA didinimo, Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė siūlo didinti ne jį, o neapmokestinamą minimumą. Artimiausiu metu Seimą turėtų pasiekti tai numatantis įstatymo projektas.

REKLAMA

„Mano požiūris į tai (MMA didinimą, – red. past.) yra neigiamas. Jeigu didintume minimalią algą, tai jinai turėtų didėti daug labiau, bet, aišku, šiandien smulkusis ir vidutinis verslas daugiausia moka minimalias algas. Žmogui padidinus nuo 800 iki 1000 litų minimalią algą, realiai ji jam padidės gal šimtu litų tiktai. Visai kita situacija būtų, jeigu būtų didinamas neapmokestinamas minimumas", – interviu Žinių radijui pareiškė politikė ir pridūrė, kad minimali alga iš viso galėtų būti neapmokestinama.

REKLAMA
REKLAMA

Smūgis smulkiesiems

Šiuo metu neapmokestinamas minimumas yra 470 litų. Pasak V.Baltraitienės, padidinus neapmokestinamą minimumą, realiai žmonės pajustų pagerėjimą, nors, kita vertus, į valstybės biudžetą būtų surenkama mažiau lėšų. Tačiau, anot jos, valstybė mažiau pinigų ir išleistų, nes savivaldybėse, valstybės institucijose kai kuriems darbuotojams taip pat mokama MMA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Todėl šiandien siūlyčiau didinti neapmokestinamą minimumą, o ne minimalią algą", – aiškino Seimo vicepirmininkė. Jos vertinimu, apie MMA didinimą bus galima kalbėti tik tada, kai atsigaus smulkusis ir vidutinis verslas.

Minimalios algos didinimas iki 1 tūkst. litų – vienas iš šeštadienį mitingavusių šalies profsąjungų reikalavimų. Šiuo metu Lietuvoje MMA neatskaičius mokesčių yra 800 litų, arba apie 670 litų į rankas.

REKLAMA

To neužtektų

Tačiau profsąjungų lyderių netenkintų net ir toks variantas, kokį siūlo V.Baltraitienė.

„Kai vedėme derybas su darbdaviais, buvo kalbama, kad reikia didinti ir MMA, ir neapmokestinamą minimumą. Padidinus tik neapmokestinamą minimumą žmonės dėl mažesnių mokesčių išloš tik apie 15 litų, o padidinus MMA iki 900 litų pajamos padidės apie 70 litų. Tad vien tik neapmokestinamo minimumo keitimas problemos neišsprendžia. Nebent jei visiškai MMA neapmokestintų. Tačiau ir to neužtektų, nes per 3 metus darbuotojų pajamos nuvertėjo 30 proc.", – dėstė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vicepirmininkas Algirdas Kvedaravičius.

REKLAMA

Be to, pasak jo, jei būtų norima neapmokestinti visos MMA, neužtektų tik įstatymo pataisos: esą reikėtų visai naujo įstatymo.

„O to per visą sesiją nepavyktų padaryti. Man atrodo, kad čia politiniai žaidimai: specialiai vilkina. O 2012–aisiais, prieš Seimo rinkimus, visos partijos rėks: “Valio, didiname algas!" – prognozavo A.Kvedaravičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Faktai

ES statistikos agentūros „Eurostat" duomenimis, šių metų pradžioje minimalus atlyginimas Lietuvoje pagal dydį buvo trečias nuo pabaigos. Lietuvoje sausį jis sudarė 232 eurus, Rumunijoje – 142, o Bulgarijoje – 123 eurus.

Reikia aukso viduriuko

Algirdas BUTKEVIČIUS – Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys:

Idealiausia žmonių atžvilgiu būtų didinti ir MMA, ir neapmokestinamąjį pajamų dydį, tačiau ne per daug, nes sunkmečiu tai būtų per didelė našta. Geriausia MMA didinti 100 litų ir šiek tiek neapmokestinamą dydį. Siūlymas MMA visiškai neapmokestinti būtų pernelyg drastiškas valstybės biudžeto atžvilgiu. Verslo atstovai sako, kad MMA padidinimas būtų per didelė našta jiems. Tačiau visada pateikiami tokie argumentai. O realiai išaugus žmonių pajamoms jie daugiau išleis vartojimui. Savo ruožtu verslininkai galės daugiau pagaminti ir parduoti.

D. Nagelė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų