• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis gyventojų nelaukia pensinio amžiaus ir renkasi eiti į išankstinę pensiją. Jie tikina, kad dirbtų ir ilgiau, tačiau dažniausiai į išankstinę pensiją tenka išeiti susidūrus su sveikatos problemomis. O „Sodra“ įspėja, kad išėjus į išankstinę pensiją ši bus mažesnė nei įprasta.

Dalis gyventojų nelaukia pensinio amžiaus ir renkasi eiti į išankstinę pensiją. Jie tikina, kad dirbtų ir ilgiau, tačiau dažniausiai į išankstinę pensiją tenka išeiti susidūrus su sveikatos problemomis. O „Sodra“ įspėja, kad išėjus į išankstinę pensiją ši bus mažesnė nei įprasta.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytojas Algirdas pasakojo, kad dabar skaičiuoja paskutinius darbo metus. 

„Kitais metais ruošiuosi išeiti į išankstinę pensiją. Jau turiu sukaupęs reikiamą darbo stažą. Esu ūkininkas, ko gero, dirbčiau ir toliau, tačiau turiu sveikatos problemų. Darbininkų, kurie padėtų dirti, sunku rasti, todėl nusprendžiau ūkio atsisakyti ir išeiti į išankstinę pensiją. 

Domėjausi, kad ši pensija bus mažesnė, tačiau turiu santaupų, be to, tikiuosi kažkiek uždirbti pardavęs ūkį“, – pasakojo vyras. 

REKLAMA
REKLAMA

Išankstinė pensija tik niekur nedirbantiems žmonėms 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad teisę gauti išankstinę senatvės pensiją turi tik nedirbantys (nesvarbu, kokia forma) ir negaunantys kitų pensijų gyventojai, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko ne daugiau kaip 5 metai bei atitinka būtinojo stažo reikalavimus, galiosiančius tuo metu, kai jie sukaks senatvės pensijos amžių. 

REKLAMA

2022 m. būtinojo stažo reikalavimas yra 32,5 metai, ir kasmet jis didinamas iki kol pasieks 35 metus (tai bus 2027 metais). 

„Sodros“ teigimu, įstatymai numato, kad asmuo turi teisę gauti išankstinę senatvės pensiją, jei turi būtinąjį stažą senatvės pensijai, iki senatvės pensijos amžiaus jam yra likę ne daugiau kaip 5 metai ir jis negauna kitų periodinių išmokų ar pajamų. 

„Tai reiškia, kad žmogus negali dirbti ir gauti jokių darbinių ar kitų draudžiamųjų pajamų. Negali gauti užsienio valstybėje pajamų, susijusių su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais.

REKLAMA
REKLAMA

Asmenys, besiverčiantys individualia veikla, dirbantys su verslo liudijimais bei ūkininkai ar jų partneriai irgi neturi teisės gauti išankstinę senatvės pensiją“, – komentavo „Sodra“.

„Sodra“ skiria ir moka išankstinę senatvės pensiją nuo dienos, kurią turintis teisę gauti šią pensiją asmuo kreipėsi dėl jos paskyrimo.

Taigi, į „Sodra“ galima kreiptis likus 5 metams iki sukaks pensijos amžius arba bet kuriuo metu vėliau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patogiu metu galima atvykti į artimiausią „Sodros“ skyrių ir pateikti dokumentus, patvirtinančius iki 1993 m. gruodžio 31 d. įgytą stažą, jei tokie dokumentai nebuvo pateikti anksčiau. 

Išankstinė pensija – mažesnė 

Anot „Sodros“, skaičiuojant išankstinės pensijos dydį taikomas mažinimas po 0,32 procento už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus. 

REKLAMA

„Pavyzdžiui, žmogus kreipėsi dėl išankstinės senatvės pensijos 5 metų laikotarpiui (60 mėnesių) ir jam apskaičiuota įprastinė pensija siekia 300 eurų. Atsižvelgus į išankstinės senatvės pensijos mokėjimo laiką, gyventojui bus skirta 19,2 proc. (60×0,32 proc. = 19,2 proc.) mažesnė išankstinė senatvės pensija, t. y., 242,40 euro. 

Tačiau jeigu gaunant išankstinę senatvės pensiją ji bus nutraukta ar sustabdyta, senatvės pensija bus mažinama tik už tą laikotarpį, kai žmogus gavo išankstinę senatvės pensiją “, – aiškino „Sodra“. 

REKLAMA

Anot jos specialistų, jei žmogus gavo išankstinę senatvės pensiją 36 mėn. (tai yra 3 metus)  ar trumpiau, ir skiriant išankstinę senatvės pensiją jo stažas yra ne mažesnis nei 40 metų ir 3 mėnesiai, tai skiriant jam senatvės pensiją, jos dydis nebus mažinamas dėl išankstinės senatvės pensijos gavimo. Vėlesniais metais ši riba didės priklausomai nuo privalomojo darbo stažo. 

„Šiuo metu yra apie 6,6 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Jų vidutinė pensija siekia 370 eurų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į išankstinę pensiją dažniausiai išeina žmonės, sulaukę 62 metų amžiaus. Tuo metu jie jau būna sukaupę 39-40 metų darbo stažą. Į išankstinę pensiją dažniau išeina moterys negu vyrai“, – sakė „Sodra“.

Kur logika daugeliui Europos šalių užtenka žymiai trumpesnio stažo nei pas mus, bet yra didesnės pensijos...
Apgavikų šalis
Turint staza 35 m ir daugiau neturetu buti mazinama ta isankstine pensija. Reikia tai istaisyt tai klaida zmones yra skriaudziami nors turi didelius darbo stazus.
Vagių šaika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų