Autoserviso ir automobilių detalių parduotuvės savininkas Šarūnas pasakoja, kad jo įmonėje dirba 130 darbuotojų. Praėję metai verslui nebuvo blogi: dėl to atlyginimai vidutiniškai kilo 11 procentų.
„Atlyginimus kėlėme antroje metų pusėje, kažkur trečią ketvirtį ir dabar vidutinis darbo užmokestis mūsų įmonėje siekia apie 1120 eurų“, – pasakoja „Autoera“ vadovas Šarūnas Mikšys.
Jei 2024-ųjų metų pardavimų rezultatai nebus prasti, atlyginimai darbuotojams didės ir šiemet. Tiesa, verslas pasakoja, kad neišvengiamai kartu su atlyginimais didėja ir paslaugų kainos.
„Sodra“ paskaičiavo, kad vidutinės darbo pajamos Lietuvoje per metus pakilo grubiai dešimtadaliu – nuo 1153 iki 1275 eurų į rankas. Pajamos padidėjo 122 eurais.
Geroji žinia ta, kad kylančios kainos viso padidėjimo nesuvalgė. Žmonių periamoji galia toliau didėja.
„Realiai darbo pajamos augo ir galima sakyti, kad apie 7 procentus siekė realus darbo pajamų augimas. Jau įvertinus mokesčius, įvertinus kainų didėjimą“, – teigia „Sodros“ atstovė Kristina Zitikytė.
Ekonomistų prognozės – teigiamos
„2022-aisiais Lietuva patyrė labai reikšmingą infliacijos šoką, kuris vienareikšmiškai apkramtė mūsų perkamąją galią ir tai, kad realus atlyginimas grįžo į teigiamą teritoriją yra tikrai gerą žinia“, – sako Šiaulių banko grupės ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Ekonomistai prognozuoja, kad realios gyventojų pajamos toliau augs ir šiemet. Algų augimas gerokai viršys kainų.
„Infliacija mūsų paskaičiavimais šiais metais sieks maždaug 1,7 procento. Atlyginimai kils 7 procentais. Tai reali gyventojų perkamoji galia išaugs daugiau nei 5 procentais“, – sako „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Sodra“ atliko ir daugiau paskaičiavimų. Daug pajamų Lietuvoje gauna finansų, draudimo sektorių darbuotojai, informacinių technologijų specialistai. Ten vidutinės pajamos praėjusių metų gale svyravo tarp 1700 ir 1900 eurų į rankas. Nors metinis pajamų augimas pernai nesiekė dešimtadalio, pavertus eurais augimas gerokai lenkė kitas profesijas.
Pavyzdžiui, administracinėje, aptarnavimo, meninėje, pramoginėje veikloje, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugose pajamos vidutiniškai kilo daugiau nei dešimtadaliu, tačiau skaičiuojant eurais, pasak „Sodros“, praraja nuo geriausiai apmokamų specialybių tik padidėjo.
„Sparčiausiai darbo pajamos augo aptarnavimo sektoriuje, tačiau ten uždirbamos pajamos į rankas nesiekia tūkstančio. Per metus aptarnavimo sferoje pajamos padidėjo 100 eurų. <...> Jeigu informatikai dirbo tai per metus vidutiniškai nebe šimtu, o 140 eurų kišenė pasipildė“, – vardina K. Zitikytė.
„Sodra“ taip pat perspėja, kad Lietuvoje dirbančiųjų gretos sparčiai sensta. Ypač turėtų susirūpinti švietimo ir medicinos sektoriai, kur vidutinis dirbančiųjų amžius siekia apie 50 metų.
Plačiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.