Socialiniame tinkle kilo diskusija, kada geriausia pirkti būstą.
„Šiuo metu ieškome su žmona būsto Vilniuje, jau apžiūrėjome keletą butų, tačiau niekas nepatiko. Kai kuriuos būstus atmetėme ir dėl kainos. Didesni butai netgi miegamuosiuose mikrorajonuose gali atsieiti beveik 200 tūkst. eurų.
Planuojame laukti rudens ar netgi žiemos. Gal kainos nukris“, – svarstė vyras.
Tačiau ne visi komentatoriai patarė laukti.
„Būstas visada brangsta. Na gal kartais pardavėjai ir pasiūlo šiokių tokių nuolaidų. Tačiau tendencija nesikeičia jau daugelį metų, NT brangsta ir kitaip nebus.
Todėl jeigu norite būsto, tai ir turite jį pirkti dabar“, – patarė komentatorė.
Kita moteris patarė įsigyti senos butą senos statybos daugiabutyje ar naujos statybos ne visiškai įrengtą.
„Tada turėsite galimybę patys jį susitvarkyti, paieškoti pigesnių meistrų, o gal ir patys dalį remonto ar įrengimo darbų galėsite pasidaryti“, – rašė moteris.
Tuo metu kita dalis komentatorių patarė laukti.
„Dabar apskritai nuslūgo tas NT pirkimo pikas, žmonės jau prisipirko namų ir butų. Taigi į šią aplinkybę turėtų atkreipti dėmesį ir pardavėjai. Būstas turėtų atpigti, tai dar palaukite ir nepirkite“, – patarė vyras.
Būstą pataria įsigyti dabar
„Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius pastebėjo, kad gyventojai šiuo metu būsto pirkimą vis dažniau atideda.
„Pastaraisiais metais dėl padidėjusių palūkanų ir išaugusių NT kainų būsto rinkoje stebime situaciją, kai dalis klientų atideda sprendimą įsigyti NT. Vis dėlto, nuosavą būstą gera ilgalaike investicija ir toliau laiko 39 proc. Lietuvos gyventojų, toks vertinimas įprastai grindžiamas palyginant nuomos ir būsto paskolos įmokos dydžius“, – sakė E. Jurevičius.
Pasak eksperto, mokėdami nuomą ilgalaikėje perspektyvoje dažnu atveju išleis žymiai daugiau, nei mokėdami būsto paskolą. Be to, įsigijus nuosavą namą ar butą nebereikės nerimauti, kad nuomotojas bet kada gali paprašyti išsikraustyti – tai suteikia stabilumo jausmą.
Be to, specialistas pastebėjo, kad laikui bėgant būsto vertė išauga.
„EURIBOR 6 mėn. bazinė palūkanų norma, kurią dažniausiai ir renkasi klientai, nuo aukščiausios pastarųjų metų savo reikšmės rugsėjį (4,143 proc.) sumažėjo iki 3,437 proc. šiuo metu. Taip pat, komerciniai bankai mažina savąją būsto paskolos palūkanų dalį – t. y. banko maržą, o rinkoje atsiranda vis daugiau naujų projektų. Tai rodo gerėjančią rinkos situaciją, dėl to jei svarstote įsigyti būstą – tą reikėtų daryti dabar“, – sakė E. Jurevičius.
Vasarą NT rinka irgi atostogauja?
NT brokeris Mantas Mikočiūnas pastebėjo, kad vasarą, ypač liepos mėnesį NT rinka irgi atostogauja.
„NT rinkoje nelabai kas naujo, dar vis atostogos.
Tačiau tie, kurie yra likę mieste ir turi NT poreikių, buvo gana aktyvūs, konkretūs ir greitai priiminėjo sprendimus. Atvažiuoja ir sako, esame kelis objektus išsirinkę, tad greitai apžiūrime, priimame sprendimą ir per 1–2 savaites perkame. Tokių nedaug, bet kai jau atsiranda, jų aktyvumas ir konkretumas džiugina“, – pasakojo NT brokeris.
Jis atkreipė dėmesį, kad vasarą atostogavo ir NT sklypų rinka.
„Įprastai šiuo sezonu ši rinka būna aktyvi, bet šiemet sklypai eina labai pasyviai, palyginti su ankstesniais metais. Matosi, kad žmonės labai nenori planuoti į priekį – nori dalykų čia ir dabar.
O su sklypais dažniausiai reikia žvelgti toliau: pirkimas, projektavimai, leidimai užtrunka mažiausiai dvejus metus. Bet dabar pirkėjai labiau gyvena šia diena – dairosi, ką jau šiandien galima pačiupinėti, įsigyti ir eiti gyventi“, – komentavo NT brokeris.
NT rinkos pasyvumą vasaros sezonu pastebi ir NT bendrovė „Omberg Group“. Jos duomenimis, liepą Vilniuje buvo parduoti 186 naujos statybos butai, tai 11 butų mažiau nei birželį ir 18 mažiau nei gegužę.
„Tokie rezultatai nestebina, nes liepa – atostogų ir kitų vasaros pramogų pikas, nemažai žmonių sprendimus dėl būsto nukelia rudeniui, ar po atostogų. Aiškiai jaučiame tai iš pokalbių su klientais“, – sakė „Omberg Group“ Plėtros ir komercijos direktorė Ieva Genevičienė.
Lietuwiams pakolkas irgi