• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) parengus studiją „Statybos priežiūros sistemos Lietuvoje efektyvumo didinimas“, aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad joje pateikti pasiūlymai padės užtikrinti, jog statybos leidimai būtų išduodami pusmečiu greičiau.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) parengus studiją „Statybos priežiūros sistemos Lietuvoje efektyvumo didinimas“, aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad joje pateikti pasiūlymai padės užtikrinti, jog statybos leidimai būtų išduodami pusmečiu greičiau.

REKLAMA

Taip pat, pasak jo, studija atskleidė, kad gyventojai, siekiantys atlikti minimalius pakeitimus savo gyvenamajam namui, yra per daug apkraunami procedūromis, kai tuo metu didesnis dėmesys turėtų būti skiriamas rizikingesniems pastatams, tokiems kaip daugiaaukščiai ar gamyklos.

„Šios rekomendacijos pasitarnaus mūsų Statybos kodeksui, kurį mes pradėjome ruošti ir kurio pirmoji dalis yra statybos leidimų išdavimo procedūros peržiūra. Šio proceso keitimas leis pusmečiu sutrumpinti leidimų išdavimą, sumažinti jų išdavimą 20–30 tūkst. leidimų per metus“, – pirmadienį studijos pristatymo metu teigė S. Gentvilas.

„Mes perkrauname gyventojus smulkiomis procedūromis, kaip leidimų gavimas kondicionieriams įsirengti, pasikeisti langus. Tuo tarpu valstybė ir Statybos inspekcija turėtų kreipti dėmesį rizikingiems pastatams, kurie yra aukšti, kuriuose renkasi daug gyventojų ir kuriuose vyksta gamybos veikla“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministro, remiantis EBPO rekomendacijomis, taip pat bus pakeistas užsienio profesionalų licencijavimo procesas, palengvintas jų testavimas ir vertinimas.

REKLAMA

„Peržiūrėsime licencijavimo procesą ir leisime greičiau įmonėms prisikviesti pasaulinio lygio profesionalus. Aukščiausios kvalifikacijos darbuotojams iš užsienio nereikės laikyti kursų ir egzaminų lietuvių kalba“, – komentavo ministras.  

Taip pat S. Gentvilas paminėjo, kad studijos pastebėjimais ir rekomendacijomis bus naudojamasi toliau ruošiant Statybų kodeksą, o pirmieji įstatymų projektai paremti šiais siūlymais Seimą gali pasiekti dar rugsėjo mėnesį. Anot jo, kitais metais, remiantis EBPO rekomendacijomis, bus iš esmės peržiūrėtas pastatų klasifikavimas, darbuotojų atestavimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Šio proceso pabaigoje Lietuva galės atsistoti tarp šalių, geriausiai reglamentuojančių statybų procesą ir atestavimą“, – tikino S. Gentvilas.

EBPO: dabartinėje sistemoje nepakankamai dėmesio skiriama aukšto rizikingumo projektams

Tuo metu EBPO Reglamentavimo įgyvendinimo programos vadovas Florentinas Blancas teigė, kad pagrindinė šių rekomendacijų mintis, tai – didesnis orientavimasis pagal pastatų rizikingumą ir bandymas sumažinti nereikalingų ar besikartojančių procedūrų kiekį išduodant statybų leidimus vykdant nerizikingus statybinius procesus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinis terminas, kuris pabrėžiamas rekomendacijose – rizika. Dabartinėje sistemoje yra nepakankamai susitelkiama į rizikingų ir pavojingų pastatų ir juose vykdomų statybų tikrinimą ir stebėjimą, bet per daug susitelkiama į mažiausiai pavojingus procesus“, – aiškino F. Blancas.

Pasak jo, taip pat rekomenduojama pakeisti pastatų klasifikaciją: nesudėtingų, neypatingų ir ypatingų į sistemą paremtą pastato rizikingumu, kuris būtų nustatomas remiantis pastato dydžiu, paskirtimi, sudėtingumu ir vieta.

REKLAMA

Jo teigimu, kuo mažesnis pastato rizikingumas, tuo lengviau būtų gauti statybų leidimą. Visgi gauti statybų leidimą aukšto rizikingumo pastatams būtų sudėtingiau, į šiuos projektus ir statybas atidžiau atsižvelgtų ir valstybinės institucijos.

EBPO atstovas pabrėžė, jog valstybinis reguliavimas turi būtų sutelktas į sritis, kuriose rinkos mechanizmas veikia prasčiausiai. Tam siūloma svarstyti galimybę plėsti nedidelės rizikos statybos objektų, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento, sritį, juos pavesti prižiūrėti savivaldybėms.

REKLAMA

Studijoje taip pat pastebima, kad tobulinant statybos leidimų išdavimo sistemą daugiau dėmesio reikėtų skirti esminių pastato savybių reglamentavimui, apsispręsti dėl būdų, kaip užtikrinti šias savybes paliekant statinio projektuotojams, kitiems statybos dalyviams. Taip pat reiktų padidinti leidimų išdavimo proceso efektyvumą mažinant viešojo sektoriaus atsakomybę už projektinius sprendinius ir paliekant ją statybos dalyviams.

Taip pat rekomenduojama parengti dalijimosi duomenimis strategiją ir veiksmų planą, kad būtų galima geriau nustatyti ir įvertinti riziką sistemingai keičiantis duomenimis tarp Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei kitų institucijų: savivaldybių, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės darbo inspekcijos. Pasak EBPO ekspertų, svarbu užtikrinti valstybės institucijų ir profesinės savivaldos organizacijų veiklos koordinavimą, įskaitant greitą keitimąsi svarbia informacija, susijusia su rizikingomis įmonėmis, pasikartojančiais skundais ir kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūloma supaprastinti statybų užbaigimo procedūras, įvedant ankstesnius patikrinimus ir taip pat tiksliau įvertinant statinio keliamas rizikas, remiantis duomenimis iš statinių statybos ir naudojimo etapų, sukauptais valstybės informacinėse sistemose ir registruose.

Galiausiai EBPO rekomendacijoje siūloma sukurti sistemą, kuri leistų profesinėms organizacijoms išplėsti priežiūros veiklą, numatant atskaitomybės priemones, užtikrinant finansinį nepriklausomumą, kad būtų išvengta interesų konfliktų. Joms turėtų būti sudarytos sąlygos įgyti reikiamus techninius įgūdžius bei sukurta infrastruktūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų