JAV milijardierius George`as Sorosas dabartinę finansų krizę palygino su Sovietų Sąjungos subyrėjimu.
Pasak jo, pasaulinė finansų krizė panaši į Sovietų Sąjungos subyrėjimą pagal padarinių pasaulio bendrijai rimtumą.
Jis taip pat pareiškė, kad dar nepasiektas ir artimiausiu metu nebus pasiektas „dugnas“.
Kalbėdamas konferencijoje Kolumbijos universitete, kur penktadienį susirinko žymiausi pasaulio ekonomikos ekspertai, G. Sorosas pareiškė, kad net Didžiosios depresijos laikais finansų situacija nebuvo tokia bloga kaip dabar.
„Ši finansų krizė daug kur primena sovietinės sistemos, kurios liudininkas aš buvau, žlugimą. Ir tada, ir dabar žmonės nesuprato, kas vyksta“, – sakė G. Sorosas.
Pasak jo, bankrutavus bankui „Lehman Brothers“ pasaulinė finansų sistema subyrėjo ir buvo prijungta prie „dirbtinai palaikančių gyvybę aparatų“.
„Esant rinkos fundamentalizmui, tikint, kad rinka gali pati save pakoreguoti, išsireguliavo pasaulinė rinka. Investicijų banko „Lehman Brothers“ bankrutavimas sužlugdė finansų sistemą, kuriai buvo prijungti dirbtiniai gyvybės palaikymo aparatai, palaikantys ją ir dabar. 2008 metų rugsėjo 15 dieną („Lehman Brothers“ bankroto dieną) pradėjo ristis žemyn ekonomika, ir nėra jokio signalo, kad ji pasieks dugną“, – sakė G. Sorosas.
Toje pačioje konferencijoje Kolumbijos universitete kalbėjo ir JAV prezidento Baracko Obamos patarėjas Paulas Volckeris, kuris taip pat pareiškė, kad net per Didžiąją depresiją pasaulio ekonomikos būklė buvo geresnė.
Buvęs JAV federalinės atsargų sistemos vadovas P. Volckeris nepateikė jokių prognozių, kada baigsis finansų krizė, ir nesiūlė priemonių jai įveikti, bet pažymėjo, kad būtina įvesti griežtas finansų kontrolės taisykles, kurios padėtų išvengti tokios situacijos pasikartojimo ateityje.
P. Volckeris pažymėjo, kad „nežaboto kapitalizmo“ laikai baigėsi bankrutavus didžiausiems JAV bankams.
„Dabartinė krizė yra kapitalizmo išbandymas. Esu tikras, kad kapitalizmas išgyvens krizę, bet būtina padaryti tam tikrų finansų sistemos pakeitimų. Ir aš nesu tikras, kad ji kada nors atsigaus, būdama tokia pati liberali kaip anksčiau“, – sakė P.Volckeris.
Analitikai, ieškodami kaltininkų, nurodė skirtingas puses: kas – Baltuosius rūmus, kas JAV finansų žinybas, kas bankus, „grobusius kreditavimą“, o kas žmones, neišmintingai gyvenusią ne pagal savo kišenę.
Ekonomikos elitas, nuogąstaujantis dėl socialinių sukrėtimų liberaliosios ekonomikos širdyje – JAV, negalėjo neprisiminti ir Karlo Marxo, kuris 19 amžiuje pranašavo, kad kapitalizmas žlugs.
Tačiau konferencijos dalyviams proletarinės valstybės teorijos tėvo pranašystės nepasirodė rimtos.
„Kvailystės. Didžiosios depresijos laikais daugelis taip pat ėmė kalbėti – štai, pildosi Marxo pranašystės. Tačiau neišsipildė. Komunizmo nebus, SSRS subyrėjimas įrodė, kad jis neturi pagrindo“, – gūžtelėjo pečiais užkulisiuose vienas Nobelio laureatas.