• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Likus dienai iki derybų su Vyriausybe pradžios, vadinamojo "VP dešimtuko" valdoma bendrovė "NDX energija" pradeda daryti spaudimą Vyriausybei, teigia valdžios atstovai. Tačiau "NDX energija" tvirtina, jog dabartinis nacionalinio investuotojo kūrimo modelis gresia Lietuvai dar didesne priklausomybe nuo Rusijos.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos premjeras pirmadienį pareiškė, kad jam nepriimtina ultimatumų kalba, kuria gali būti bandoma daryti įtaką "Lietuvos energijos" vertinimui bei derybų dėl nacionalinio investuotojo eigai.

REKLAMA

Gediminas Kirkilas teigė, kad "NDX energijos" siūlymas keisti kuriamos nacionalinio investuotojo bendrovės steigimo modelį neturės įtakos projekto įgyvendinimui - naują atominę elektrinę statysiantis investuotojas, anot jo, bus kuriamas pagal jau priimtą įstatymą.

"Pirmiausia mes nepriimame jokių ultimatumų, antras dalykas, Vyriausybė vykdo Seimo priimtą įstatymą ir pagal šį įstatymą mes vykdome derybas. Į tai, kad įvairūs yra pareiškimai, aš ramiai žiūriu, galbūt tai yra savotiška derybų taktika. Dar kartą sakau, Vyriausybė jokių ultimatumų nei iš "NDX energijos", nei iš kitų nepriims. Svarbiausias dalykas - užbaigti derybas, suformuoti nacionalinį investuotoją ir pradėti realias derybas su kitomis valstybėmis ir pagal grafiką vykdyti naujos atominės elektrinės statybos darbus", - žurnalistams teigė G. Kirkilas.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras paprašė ūkio ministro Vyto Navicko vadovaujamos derybų grupės pateikti pasiūlymus, ar yra pagrindo peržiūrėti įstatymu nustatytą nacionalinio investuotojo formavimo modelį, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

Ūkio ministras V. Navickas "NDX energijos" pranešimą apie siūlymus keisti nacionalinio investuotojo kūrimo modelį įvertino kaip "įdomų požiūrį". Naujienų svetainei lrt.lt ūkio ministras teigė negavęs žinių apie įmonės planus, tačiau sakė prieš tai bendravęs su jos atstovais ir sutaręs kuo greičiau susitikti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Turime rimtai apsvarstyti situaciją. Dabartinis Atominės elektrinės įstatymas numato, kad nacionalinis investuotojas kuriamas "Lietuvos energijos" (Vyriausybės - BNS) kartu su "NDX energija". Jei ši pasitrauks, turėsime reikalų su Seimu, reikės koreguoti įstatymą", - sakė V. Navickas.

REKLAMA

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė, motyvuodama informacijos trūkumu, nekomentavo naujosios "NDX energijos" pozicijos: "Gal tai jų derybinė pozicija".

"NDX energija" pirmadienį pareiškė atsisakanti dalyvauti kuriant nacionalinį investuotoją valstybės valdomos bendrovės "Lietuvos energija" pagrindu, kaip numato šiemet birželį priimtas naujos atominės elektrinės įstatymas.

REKLAMA

Tokią poziciją "NDX energija" žada pareikšti antradienį, kai prasidės derybos su Vyriausybe.

"NDX energijos" nuomone, nacionalinis investuotojas turėtų būti formuojamas ne "Lietuvos energijos" pagrindu, bet sukuriant patronuojančią akcinę bendrovę, kurios antrinėmis įmonėmis būtų "Lietuvos energija", Rytų skirstomieji tinklai (RST) ir VST, pranešė bendrovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Lietuvos energijai" tapus nacionaliniu investuotoju kiltų rizika, kad ne tik ši įmonė, bet ir jos valdomos RST ir VST bei nauja atominė elektrinė taps priklausomomis nuo Rusijos elektros energetikos sistemos, pareiškė "NDX energija".

"NDX energijos" valdybos pirmininkas Darius Nedzinskas BNS aiškino, jog toks būdas būtų daug greitesnis - įkurti naują patronuojančią įmonę užtruktų greičiau nei ją kurti "Lietuvos energijos", turinčios daug akcininkų ir kreditorių, pagrindu.

REKLAMA

"Tai susiję su tuo, kad "Lietuvos energija" turi ekonominių, verslo ryšių su Rusija. Nutraukti komercines sutartis su Rusijos bendrovėmis būtų problematiška, todėl mes ir siūlome kelią, kad tos sutartys nekliudytų nacionaliniam investuotojui. Visos ilgalaikių sutarčių pusės yra kreditoriai, ir mums reikėtų gauti jų sutikimą. Prieš pusmetį mes to nežinojome", - teigė D. Nedzinskas.

REKLAMA

Anot jo, tik spalio pabaigoje "NDX energija" baigė nagrinėti visą turimą informaciją apie "Lietuvos energiją" ir įsitikino, kad esama daug techninių ir juridinių kliūčių kurti naują bendrovę "Lietuvos energijos" pagrindu.

"Būtų nesąžininga tai sužinojus nieko nepasakyti. Mes ir anksčiau kalbėjome, kad "Lietuvos energija" turi problemų ir kad tai gali turėti įtakos nacionalinio investuotojo kūrimui", - tvirtino "NDX energijos" vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Lietuvos energijos" generalinis direktorius Rymantas Juozaitis BNS sakė pritariantis "NDX energijos" pasiūlymui, tačiau atmetė kaltinimus, kad bendrovė yra Rusijos energetikų įtakoje.

"Jei tik nutars įmonės valdyba ir akcininkai, tos sutartys nuo sausio 1-osios gali būti nutrauktos. Tačiau tuomet reikėtų prisiimti atsakomybę prieš vartotojus, nes jiems didės elektros kainos - sutarčių sąlygos yra tikrai geros, jos valdybos pavedimu sudarytos iki 2015 metų, ir jokių grėsmių ir didelių įsipareigojimų jose nėra. Lietuvos pusė gali jas nutraukti, kada tik norės", - BNS sakė R. Juozaitis.

REKLAMA

Jis priminė, kad "Lietuvos energija" yra tiek elektros jungčių su Švedija ir Lenkija, tiek naujos atominės elektrinės iniciatorė.

Asmeniškai R. Juozaitis sakė pritariantis "NDX energijos" siūlomam sprendimui, juo labiau, kad jis visiškai atitiktų ir Europos Sąjungos direktyvos reikalavimus.

"Tada galėtume skaidriai ir viešai įgyvendinti Europos Sąjungos direktyvą, numatančią atskirti elektros gamybos, perdavimo ir paskirstymo veiklą", - teigė "Lietuvos energijos" vadovas.

REKLAMA

Anot D. Nedzinsko, Seimui tereikėtų pakeisti tik vieną jau priimto naujos atominės elektrinės įstatymo punktą, kuris numato, kad nacionalinis investuotojas yra "Lietuvos energija", kurios įstatinis kapitalas didinamas RST ir VST turtiniais įnašais - akcijomis.

"Kadangi Seimas turės tarti galutinį žodį dėl mūsų sutarčių su Vyriausybe, tai neužtruktų pakeisti įstatymo nuostatą ir numatyti, kad nacionalinio investuotojo bendrovė yra patronuojanti įmonė, kuriama Vyriausybės kartu su partneriais", - teigė D. Nedzinskas.

REKLAMA
REKLAMA

D. Nedzinskas teigė esantis optimistas ir manantis, kad naują įmonę pavyktų sukurti iki sausio pradžios.

D. Nedzinskas atmetė galimas insinuacijas, kad viešai skelbiamos publikacijos apie "Lietuvos energijos" ir jos vadovo R. Juozaičio ryšius su Rusija bei galimą jo privačių ir viešųjų interesų konfliktą yra kaip nors susijusios su "NDX energija".

"Tam tikros jėgos siekia sužlugdyti nacionalinį investuotoją, kompromituodamos "Lietuvos energiją", kaip pagrindinę įmonę, per mano asmenį. Man, kaip įmonės vadovui, šis variantas atrodo logiškas", - naujienų portalui delfi.lt tvirtino "Lietuvos energijos" vadovas R. Juozaitis.

Jo teigimu, šį modelį pasiūlyti būtent dabar prireikė esą dėl nesibaigiančių atakų prieš "Lietuvos energiją".

Pirmadienį išplatintame pareiškime "NDX energija" teigia negali dalyvauti nacionalinio investuotojo, kuriamo "Lietuvos energijos" pagrindu, kapitale, nes pastaroji įmonė įvairiais saitais yra sujungta su Rusijos energetikos sistema - šalies sistemos dažnis bei balansas yra centralizuotai reguliuojami iš Rusijos, o elektros importo ir eksporto funkcijas faktiškai vykdo su Rusijos energetikos bendrovėmis susijusios įmonės.

REKLAMA

Be to, pasak "NDX energijos", "Lietuvos energija", būdama Rusijos valdomos sistemos dalimi, nėra laisva priimti bei įgyvendinti strateginių sprendimų - tai darė įtakos ir tam, kad per 17 metų Lietuvos energetikos sistema nebuvo sujungta su Vakarų Europos sistemomis.

"NDX energija" savo poziciją dėl "Lietuvos energijos" padėties ir nacionalinio investuotojo struktūros išsakė ūkio ministro V. Navicko vadovaujamai komisijai dar spalio 1 dieną, pristatydama nacionalinės elektros energetikos bendrovės sąrangos principus.

"NDX energijos" nuostata nedalyvauti nacionalinio investuotojo, kuriamo "Lietuvos energijos" pagrindu, kapitale priimta baigus analizuoti šios įmonės finansinio, teisinio ir veiklos patikrinimo rezultatus bei išklausius "NDX energijos" patarėjų nuomonę.

Dabar numatoma, kad nacionalinis investuotojas kuriamas didinant "Lietuvos energijos" įstatinį kapitalą, ji apmokant valstybės valdomomis RST akcijomis ir privataus kapitalo "NDX energijos" valdomomis VST akcijomis. Neoficialiomis žiniomis, KPMG skaičiavimais, "Lietuvos energija" pretenduoja į 31 proc., RST - į 33 proc., VST - į 35 proc. būsimosios didelės "Lietuvos energijos" akcijų.

Nacionalinis investuotojas kartu su Lenkijos, Latvijos ir Estijos energetikos bendrovėmis ketina statyti naują atominę elektrinę bei elektros jungtis su Švedija ir Lenkija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų