• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų valdymas – dažnam nemažas iššūkis. Kaip ir kitose gyvenimo srityse, čia nuolat darome klaidų. Vis dėlto skiriant truputį laiko ir pastangų galima išmokti keletą esminių taisyklių, kuriomis vadovaujantis tikimybė klysti ryškiai sumažėtų. Į klausimus, kaip valdyti finansus ir kokių dažniausiai pasitaikančių klaidų vengti, atsako Povilas Kaselis, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip lengviausia valdyti asmeninius finansus?

Labiausiai pinigų valdymo efektyvumą skatina planavimas. Labai svarbu susidaryti asmeninę finansų strategiją, kuria vadovaujantis pasiekti norimų tikslų taps kur kas lengviau. Tiesa, planavimas nepapildys jūsų sąskaitos, tačiau nuolat žinosite, kiek galite sau leisti, kad mėnesio pabaigoje nepritrūktų lėšų. Gerai žinant savo finansinę situaciją, kiekvieno mėnesio pabaigoje nereikia skaičiuoti kiekvieno išleisto lito ar ieškoti, iš ko pasiskolinti. Žinoma, svarbu gebėti atsispirti neplanuotoms išlaidoms ar nereikalingų pirkinių pagundoms bei vadovautis tiksliai suplanuotu biudžetu neišleidžiant daugiau pinigų nei jų turite.

REKLAMA

Norintieji turėti daugiau „laisvų“ pinigų turėtų gerai apgalvoti, ar visi pirkiniai yra apgalvoti ir iš tiesų reikalingi. Dažnai darome klaidą pirkdami daugiau maisto nei suvartojame, likusią dalį tiesiog išmetame, arba įsigyjame mėnesinį sporto klubo abonimentą neapgalvoję, jog neturime pakankamai laiko visą mėnesį lankytis klube.

REKLAMA
REKLAMA

Kur geriausia laikyti savo pinigus?

Nedidelę dalį pinigų visada rekomenduojama laikyti grynaisiais – tai sukuria finansinio saugumo jausmą. Be to, grynieji pinigai yra likvidžiausias turtas, visada galite juos pasiekti. Žinoma, tai nereiškia, kad lėšas turite nešiotis piniginėje, tačiau jas patartina saugoti jums pakankamai paprastai bet kurio metu prieinamoje vietoje. Jei visus savo pinigus laikote investiciniuose produktuose, pavyzdžiui, sekmadienį atsiradus nenumatytoms išlaidoms, atsidursite nemalonioje situacijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie pavojai gali kilti grynaisiais laikomiems pinigams?

Laikant grynuosius pinigus reikia numatyti keletą jiems gresiančių pavojų. Visų pirma, svarbu pasirūpinti fiziniu pinigų saugumu. Patartina juos laikyti saugioje vietoje, kad niekas nepavogtų, be to, apgalvoti tokią vietą, kurioje laikomų pinigų nepaveiktų vanduo, ugnis ar tiesiog nepamirštumėte, kur juos padėjote.

REKLAMA

Svarbu suprasti ir tai, kad grynuosius pinigus neigiamai veikia infliacija – jie nuvertėja. Pinigai – tai priemonė išmatuoti tam tikrų paslaugų ar daiktų kiekį, kurį galime įsigyti. Deja, bėgant laikui šis santykis prastėja, pinigai praranda savo vertę. Dėl šios priežasties didelę pinigų sumą, kurios neketinama išleisti būtinosioms kasdienėms išlaidoms artimiausiu metu, patartina nelaikyti grynaisiais. Tokiu atveju geriausia alternatyva – pasidėti terminuotą indėlį ar rinktis kitą saugią investavimo priemonę, sumažinančią infliacijos poveikį.

REKLAMA

Tiesa, investuoti reikia labai atsakingai. Jei rizika investuojant nėra pamatuojama, susigundoma didesne investicine grąža, tai gali lemti asmeninį bankrotą.

Kokios dažniausios klaidos daromos valdant asmeninius finansus?

Yra keletas klaidų, kurios pasitaiko tvarkant savo finansus. Didelė yda yra pradelsti mokėjimus bankui ar kitai skolinančiai institucijai. Žinoma, jei trūksta lėšų sumokėti įmokas, to išvengti neįmanoma, tačiau užmaršumas negali būti pateisinamas. Norėdami nedaryti šios klaidos galite naudotis šiuolaikinės elektroninės bankininkystės siūlomomis paslaugomis – priminimais, tiesioginiu debetu. Nors vienkartinės sumos, kurias tenka sumokėti už pradelsimą, nėra didelės, tačiau vertinant ilgesnį laikotarpį, gali susikaupti nemaža suma.

Dar viena didelė finansų valdymo klaida – taupomų pinigų išleidimas nesulaukus numatyto termino. Jei sudarote ilgalaikio taupymo sutartį kaupti pensijai ar kitam svarbiam tikslui, bet praėjus kuriam laikui nutraukiate kaupimą ir sutaupytas lėšas panaudojate trumapalaikiems poreikiams tenkinti, išbalansuojate visą savo asmeninių finansų strategiją – dėl to kyla rizika ateityje pritrūkti lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų