Vasarai perkopus į antrą pusę, elektra Lietuvoje toliau brangsta. Didmeninėje rinkoje elektra vis labiau artėja prie sausį buvusių aukštumų ir trijų liepos savaičių vidurkis jau siekia 10 centų. Pramonininkai neslepia nerimo, kad energijos kaštai tampa sunkiai pakeliami, ypač kai Švedijoje ir Suomijoje elektra šešiskart pigesnė.
„Amerikoje yra 4–6 ct, o Kinijoje ir dar mažiau. Konkuruoti sudėtinga“, – teigia pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Elektros pardavėjai tik gūžčioja pečiais ir vardija elektros brangimo priežastis: teberemontuojamas kabelis tarp Estijos ir Suomijos, karšti orai, nusilpęs vėjas, tad trūkstamą elektrą iš dujų brangiau gamina šiluminės elektrinės. Esą jei Lietuvoje nebūtų pastaraisiais metais pristatyta naujų saulės elektrinių, kurios šiuo metu patenkina apie ketvirtadalį šalies elektros poreikio ir vėjo elektrinių, už elektrą mokėtume dar brangiau.
„Sumažėjusios vėjo generacijos, vandens generacijos, Latvijoje dėl kasmetinės priežiūros uždarytos šiluminės elektrinės, sustabdyta jungtis tarp Estijos ir Suomijos, dėl ko Baltijos nėra pigios elektros, kurią tiekia Suomija“, – sako „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Energetikai prognozuoja, kad elektros kainos dar net nėra pike ir artimiausius porą mėnesių ragina ruošti pinigines dar didesnėms išlaidoms.
„Kas laukia ateity? Iki rugsėjo panašiame lygyje išliks tokios kainos. Atskiromis valandomis elektra gali kainuoti ir iki 400 eurų už megavatvalandę“, – teigia „Enefit“ valdybos narė Žana Klusovskienė.
„Rugpjūtis nedžiugins, neprognozuojame kad kaina mažėtų, rugsėjį situacija šiek tiek mažės“, – sako L. Beganskienė.
V. Janulevičius; „Dalis įmonių gali bankrutuoti“
Turintiems biržos planus buitiniams vartotojams, praėjusį mėnesį mokėjusiems apie 24 centus už kilovatvalandę, už liepą gali tekti mokėti dar apie centu brangiau. Na, o kas nebenori priklausyti nuo kainų svyravimų biržoje, elektros pardavėjai siūlo rinktis fiksuotos kainos planus, tačiau ir jų kainos šiuo metu siekia apie 25 centus už kilovatvalandę.
Kol vienos verslo įmonės su nerimu stebi augančias rinkoje elektros kainas, dešimtys kitų įmonių skundžiasi stovinčios ant bankroto slenksčio dėl fiksuotų kainų per kainų piką prieš dvejus metus. Pasikeisti nepalankias elektros pirkimo sutartis dalis jų tebemėgina per teismus.
Pramonininkai vis garsiau reikalauja įsikišti Seimą, tačiau parlamentarai išėjo vasaros atostogų, net ir vidutines įmones palikę toliau mokėti sunkiai bepakeliamas elektros sąskaitas.
„Dalis įmonių gali bankrutuoti, ką tada laimės tiekėjas? Jei įmonė bankrutuos, nebus to vartojimo. Geriau dabar susitarti ir ieškoti išeičių“, – sako V. Janulevičius.
Tuo metu Latvijos „Elektrum“ ir Estijos „Enefit“ reikalauja verslo įmones vykdyti pasirašytas sutartis ir jose fiksuotų tarifų sumažinti ir toliau nesutinka.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
vien tik vagys ir degradai.
viskas dirbtinai sukelta, sako šiaurė, remontuoja laidus, todėl viskas brangsta. 6mėn remontuoja laidus??? kas ten ble, varis pasibaigė? rusija uždaužė bombom?
netikiu nei vienu žodžiu. Viskas sukelta dirbtinai.