Praėjo jau mėnesis po to, kai įsigaliojo įstatymo pakeitimas, draudžiantis prekiauti el. cigaretėmis ir jų skysčiais su skoniais, išskyrus tabako kvapą ir skonį.
Pasiruošti šiam draudimui el. cigarečių prekiautojai turėjo pusmetį – taip ir padarė: parduotuvėse ir degalinėse toliau sėkmingai prekiaujama įvairių skonių el. cigaretėmis, nes įmonės sugalvojo, kaip apeiti draudimą.
Pardavėjai neatskleidžia, iš kur gauna būtent šiam įstatymui apeiti pritaikytas el. cigaretes ir jų skysčius, tačiau tikina, kad įstatymo nepažeidžia. Ar dėl nepakankamai efektyvių patikrų, ar dėl per mažų baudų el. cigarečių verslas gyvuoja kaip ir anksčiau.
Prekyba el. cigaretėmis su skoniais vyksta toliau
Į tv3.lt redakciją kreipėsi skaitytoja Rugilė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Ji papasakojo, kad įsigaliojus draudimui praktiškai niekas nepasikeitė – vienkartinių el. cigarečių ar jų skysčių su skoniais ir toliau galima įsigyti beveik visur. Tačiau tam tikrus pokyčius ji pastebėjo.
„Kiek teko eiti į degalines – už prekystalio ir toliau guli išrikiuotos spalvotos el. cigarečių su skoniais pakuotės. Taip pat ir prekybos centruose ir toliau sėkmingai stovi specializuotų el. cigarečių parduotuvių prekystaliai su vienkartinėmis cigaretėmis ir įvairiais skysčiais, kuriuos galima pilti į pakraunamas el. cigaretes“, – dalinosi skaitytoja.
Ji neslėpė nuostabos, kaip el. cigarečių parduotuvės taip drąsiai, vidury prekybos centro toliau sėkmingai pardavinėja įvairių skonių el. cigaretes ir, atrodo, to net neslepia.
„Pati labai mėgau tokias vienkartines el. cigaretes ir jau buvau pasiruošusi, kad jų nebeliks. Bet pamačiusi, kas vyksta, nuėjau į „Circle K“ degalinę pamėginti laimę. Tai nusipirkau vienkartinę cigaretę ir dar papildomai skystį. Iš pirmo žvilgsnio pasikeitė tik įpakavimas“, – teigė Rugilė.
Pasak jos, degalinėje ji galėjo rinktis tarp daugybės spalvų ir puikiai atsiminė, kokios spalvos kurį skonį atitiko: „Pasiėmiau rožinę vienkartinę – braškių ir kivių skonio, ir juodai geltoną skystį – energetinio gėrimo skonio.“
Tačiau, anot Rugilės, tiek ant el. cigaretės, tiek ant skysčio pakelių buvo užrašyta „Tobacco flavor“ (liet. tabako skonis). O kur anksčiau buvo užrašomi skoniai – „Energy drink“ (liet. energetinis gėrimas) ar „Strawberry & Kiwi” (braškės ir kiviai), dabar buvo žodžiai „Ibiza“ ir „Bali“.
Kvapas – tabako, o skonis – braškių
Skaitytojos teigimu, pasikeitė ir dar kai kas – skonis nebuvo užrašytas ir ant pačios cigaretės.
„Skirtumą galėjau pamatyti tik palyginusi ankstesnes cigaretes, kurių vis dar turiu prisikaupusi namuose, su šia, nauja“, – dalinosi pašnekovė.
Jos nuomone, toks bandymas apeiti draudimą – akivaizdus, nes, nors ant visų el. cigarečių ir jų skysčių užrašytas tabako skonis, visi buteliukai ir pakeliai turi skirtingas spalvas, žymėjimus, kurie reiškia skirtingus skonius: „Jei yra tik tabako skonis, kodėl reikėtų prekiauti skirtingų spalvų cigaretėmis? Be to, žmonės atsimena skonius pagal spalvas.“
Vis dėlto pakuotės pakeitimas, Rugilės spėjimu, nebuvo vienintelis dalykas, ką, norėdami apeiti draudimą, padarė el. cigarečių gamintojai.
Ji papasakojo, kad išlupusi vienkartinę el. cigaretę ji pajuto stiprų kartų kvapą, kurio anksčiau nebūdavo.
„Braškių ir kivių skonį pirkdavau beveik kasdien ir puikiai atsimenu, kad išlupus jausdavosi saldus ir gaivus kvapas, kaip saldainio.
Bet dabar, kai mėgini uostyti tą cigaretę, užuodi tik aitrumą ir kartumą – atrodo, kad gamintojai tyčia prikišo tabako kvapo, kad patikrų metu pauosčius ar išpakavus tą el. cigaretę tabako skonis ir kvapas būtų akivaizdus ir nebūtų, prie ko prikibti“, – įsitikinusi skaitytoja.
Ji tikino, kad pirmi el. cigaretės įtraukimai buvo aitrūs, tačiau galiausiai atsiskleidė saldumas ir senasis braškių bei kivių skonis.
Pardavėjai esą įstatymo nepažeidžia
Rugilė teigė, kad su el. cigarečių skysčiu buvo kitaip – skyrėsi tik pakuotė, bet pats skystis turėjo stiprų energetinio gėrimo skonį bei kvapą: „Skystis tai visai nepasikeitė, o jų galima nusipirkti tiek degalinėse, tiek įvairiose cigarečių parduotuvėse.“
O degalinių tinklo „Circle K“ atstovai situaciją komentuoti atsisakė teigdami, kad prekyboje tikrai neturi jokių cigarečių, kuriomis draustų prekiauti įstatymas.
El. cigarečių ir jų pildyklių sudėties, kokybės ir pateikimo rinkai priežiūra bei kontrolė yra Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) kompetencija.
VVTAT atstovai pabrėžė, kad ant vienkartinės el. cigaretės ar pildyklės gali būti nuoroda tik į tabako skonį ar kvapą, tačiau, jei po tuo užrašu slepiasi kažkoks kitas skonis ar kvapas (ne tabako), tai būtų laikoma tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo (TKĮ) pažeidimu.
Jų teigimu, TKĮ nedraudžia naudoti skirtingas pakuotes ir įvairias spalvas pakuotėms ar el. cigarečių korpusams, tačiau tai nereiškia, kad tokiu būdu galima žymėti įvairius kvapus/skonius turinčias el. cigaretes ar jų pildykles su skysčiu.
„Tokiu būdu parduodant draudžiamo skonio gaminį, nepateikiant apie skonį informacijos ant pakuotės, yra mėginimas apeiti TKĮ, kas yra baudžiama įstatymu. Tokiomis prekėmis negali būti prekiaujama, jos turi būti išimtos iš prekybos“, – komentavo pašnekovai.
Prekiautojai gali netekti licencijos
VVTAT primena, kad už TKĮ pažeidimus juridiniai asmenys ir užsienio juridinių asmenų filialai baudžiami nuo 500 iki 1 tūkst. eurų bauda. Už šių reikalavimų pažeidimą, padarytą pakartotinai per vienus metus nuo baudos paskyrimo, baudžiami nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų bauda.
VVTAT nurodė, kad sankcijų dydis buvo numatytas įstatymus leidžiančių institucijų, o skyrus sankcijas, apie tai bus skelbiama viešai.
Anot VVTAT, už nustatytų reikalavimų pažeidimus Juridinis asmuo ar užsienio juridinio asmens filialas, turintis licenciją verstis tabako ar su juo susijusių gaminių gamyba, didmenine ir (ar) mažmenine prekyba, gali būti įspėjamas apie atitinkamos licencijos sustabdymą:
„O per nustatytą terminą nepašalinus nurodytų pažeidimų ir apie jų pašalinimą nepranešus licenciją išdavusiai institucijai, licencija gali būti panaikinama.“
Pašnekovai atkreipia dėmesį dėl skysčių su skoniais maišymo (atskirai – bazė, nikotinas, skonis). Jie pažymi, kad visi išvardyti maišomi komponentai yra skirti el. cigaretėms pildyti, todėl yra laikomi Elektroninių cigarečių pildyklėmis, kurioms taikomi TKĮ reikalavimai, įskaitant ir kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako kvapą ir (ar) skonį, draudimą.
Parduotuvės neleidžia atlikti patikrų
„Šiuo metu patikrinimai atliekami visuose Lietuvos regionuose, įskaitant ir Klaipėdos. Vykdome el. cigarečių ir jų pildyklių atrinkimo programą, kurios tikslas nustatyti jų atitikimą TKĮ reikalavimams, įskaitant ir reikalavimą dėl kvapų draudimo.
Bandiniai jau yra atrinkti. Atliekant patikrinimus susidurta ir su sunkumais, kai specialistų nenorima įsileisti į prekybos vietą bei leisti atlikti patikrinimą“, – dalinosi VVTAT atstovai.
Vis dėlto jie neatsakė, kas bus daroma, kad Lietuvoje neliktų el. cigarečių, ant kurių užrašomas tabako skonis, ir nepripažino, kad kol kas kontrolė yra neveiksminga, o įstatymas – lengvai apeinamas.