Kai kurios valdžios institucijos ne tik pritaria tokiai idėjai, bet ir siūlo, kad elektroninės cigaretės būtų kompensuojamos kaip vaistai.
Tik gavus gydytojo receptą
Prieš daugiau nei mėnesį Seimo narių grupė su buvusiu sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga priešakyje registravo Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas.
„Siūlomomis teisinio reguliavimo normomis bus nustatyta, kad vartotojai įsigyti elektroninių cigarečių galės tik gavę gydytojo receptą ir išskirtinai tik vaistinėse.
Šiuos produktus vaistinės galės įsigyti tik iš licencijuotų gamintojų arba didmeninės prekybos licencijas turinčių ūkio subjektų“, – nurodoma įstatymo pataisų aiškinamajame rašte.
Esą toks elektroninių cigarečių pardavimo, pasiūlos reguliavimas mažins jų prieinamumą, rūkymo kaip socialinės normos pateikimą (ypatingai tarp jaunimo), priklausomybę nuo tabako gaminių vartojimo ir jų sukeliamą žalą sveikatai.
Po pateikimo Seimas pritarė parlamentarų pasiūlytoms įstatymo pataisoms, tačiau dėl jų paprašė Vyriausybės išvados.
Kompensuotų kaip vaistus ar medicinos priemones
Išvados projektą rengusi Sveikatos apsaugos ministerija, be kita ko, gavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento raštą dėl įstatymo pataisų. Jame rašoma:
„Siekdamas sumažinti el. cigarečių ir jų pildyklių prieinamumą, departamentas siūlo patobulinti (įstatymo pataisų, red. past.) projektą, numatant leidimą prekiauti el. cigaretėmis ir jų pildyklėmis tik vaistinėse pagal gydytojų receptus, kai el. cigaretės ir jų pildyklės bus priskiriamos vaistiniams preparatams ar kompensuojamosioms, medicinos pagalbos priemonėms.“
Paprastai kalbant, departamentas mano, kad ilgainiui elektroninės cigaretės galėtų būti laikomos vaistiniais preparatais ar medicinos pagalbos priemonėms, už kurias būtų mokamos kompensacijos taip, kaip dabar Valstybinė ligonių kasa moka kompensacijas už vaistus.
Tačiau tokiai departamento pozicijai Sveikatos apsaugos ministerija nepritaria.
„Pagal ES ir Lietuvos farmacijos, medicinos priemonių ir su tabako gaminiais susijusių gaminių teisę, elektroninės cigaretės negali būti priskirtos vaistiniams preparatams, medicinos priemonėms ar kompensuojamosioms medicinos pagalbos priemonėms (kurios yra medicinos priemonės, nustatyta tvarka kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų)“ – rašoma ministerijos parengtame Vyriausybės išvadų projekte.
Galiausiai juo siūloma pritarti pasiūlytų pataisų tikslui, bet nepritarti joms pačioms, t.y. pasiūlytoms teisinio reguliavimo priemonėms.
„Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Nacionalinę darbotvarkę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo klausimais iki 2035 m. visur yra akcentuojama, kad tiek visuomenės švietimas, tiek priklausomybės ligų gydymas turi remtis įrodymais pagrįstomis, veiksmingomis priemonėmis, o elektroninės cigaretės nei Pasaulio sveikatos organizacijos, nei Europos Komisijos nėra pripažįstamos mažesnės žalos ar mesti rūkyti skirta priemone.
Priešingai, šios tarptautinės organizacijos pabrėžia elektroninių cigarečių kenksmingumą ir nepaneigiamą jų žalą sveikatai, todėl elektroninės cigaretės negali būti laikomos įrodymais pagrįstomis, veiksmingomis priemonėmis“, – pažymi Sveikatos apsaugos ministerija.
Pavyzdžių jau yra
Dar 2021 m. Jungtinės Karalystės (JK) Sveikatos ir socialinės rūpybos ministerija palankiai įvertino galimybę šalyje pardavinėti elektronines cigaretes su gydytojo receptu.
Tuo metu JK Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra paskelbė atnaujintas gaires, atvėrusias kelią tam, kad mediciniškai licencijuotos elektroninės cigaretės būtų skiriamos tabako gaminius rūkantiesiems, bet mesti rūkyti norintiems gyventojams.
Gamintojai gali kreiptis į agentūrą ir pateikti savo gaminius, kad jie pereitų tą patį reguliavimo patvirtinimo procesą kaip ir kiti vaistai, kuriuos galima įsigyti naudojantis sveikatos priežiūros paslaugomis.
Jei gaminys gaus agentūros patvirtinimą, gydytojai galės kiekvienu konkrečiu atveju nuspręsti, ar tikslinga pacientams skirti e. cigaretę, kad padėtų jiems mesti rūkyti. Nerūkantiesiems ir vaikams ir toliau primygtinai nerekomenduojama naudoti e. cigarečių.
Jau kelerius metus Australijoje nikotino turinčios elektroninės cigaretės taip pat parduodamos tik su gydytojų išrašomais receptais.
Pokyčiai kaitinamojo tabako gaminių prekyboje
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas primena, kad birželį priimtas įstatymas nuo 2023-10-23 d. draudžia tiekti Lietuvos rinkai pridėtinio kvapo ar skonio kaitinamojo tabako gaminius, kurių bet kokiose sudedamosiose dalyse, pavyzdžiui, filtruose, popieriuje, pakuotėse, kapsulėse ar bet kuriuose techniniuose elementuose yra kvapiųjų medžiagų, leidžiančių pakeisti atitinkamo gaminio kvapą ar skonį, jų stiprumą.
Šis Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimas priimtas į nacionalinį teisės aktą perkeliant 2022-06-29 Europos Komisijos deleguotosios direktyvos (ES) 2022/2100 nuostatas. Draudimas tiekti rinkai pridėtinio kvapo ar skonio kaitinamojo tabako gaminius galios visose Europos Sąjungos valstybėse.
Svarbu pažymėti, kad verslas buvo iš anksto informuotas apie numatomus pokyčius, numatomą terminą, būtinybę ateityje prisitaikyti prie naujai įvedamo reguliavimo bei nekaupti pridėtinio tabako kvapo ar skonio kaitinamojo tabako gaminių didelių atsargų, nes prisitaikyti prie Europos Sąjungos mastu įvedamo teisinio reguliavimo verslui duotas beveik 16 mėnesių pereinamasis laikotarpis.
Pridėtinio kvapo ar skonio kaitinamojo tabako gaminiai, apie kuriuos pateikti pranešimai Europos Komisijos bendrame registravimo portale EU-CEG, gali būti tiekiami Lietuvos rinkai iki 2023-10-23.
Gamintojų ir importuotojų, EU-CEG portale pateikusių pranešimus apie pridėtinio kvapo ar skonio kaitinamojo tabako gaminius, prašoma nuo 2023-10-23 šiuos pranešimus iš EU-CEG portalo pašalinti.