„Kovą matysime ne tokius didelius bent jau mėnesinės infliacijos skaičius, kokie buvo sausį, vasarį, nes kovą šilumos kainos gyventojams bus mažesnės negu vasarį, nes kovą šilumos kainos bus skaičiuojamos pagal sausio gamtinių dujų kaina, kurios siekė apie 84 eurus už megavatvakandę, kai gruodį buvo apie 120 eurų.
Jeigu Seimas patvirtins PVM lengvatą, tai dar minus 9 proc., todėl iš kainų nuosmūkio turėsime nemažą efektą, kuris kažkiek atsvers efektą iš brangstančių degalų kovą“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete, aptariant vasario mėnesio metinę infliaciją, pareiškė T. Povilauskas.
Jis abejoja, ar dėl karo Ukrainoje sutrūkinėjusios tiekimo grandinės paveiks vartojimo kainas „taip stipriai“.
Tačiau T. Povilauskas pabrėžė, kad tam tikra įtaka bus dėl to, kad mažmeninės prekybos tinklai atsisako rusiškų ir baltarusiškų prekių.
„Bus tam tikra įtaka infliacijai. Jos dažnai yra pigesnės, tai lentynose bus brangesnių prekių iš kitų šalių“, – teigė SEB analitikas, vis tik pabrėždamas, kad dėl šios aplinkybės greitai įtaka infliacijai nepasimatys.
Darbo užmokesčio didinimo spaudimas gali pradėti mažėti dėl ekonominių karo pasekmių ir verslui, ir ekonomikai: „Jeigu turėsime daugiau ukrainiečių Lietuvoje ir juos integruosime į darbo rinką, gali būti tam tikra pasiūla tam tikruose sektoriuose, kur gali tam tikrą konkurenciją padidinti ir kažkokie efektai galimi“.
T. Povilauskas prognozuoja, kad tam tikrų paslaugų perkamoji galia, tarkime, turizmo srityje gali būti apsunkinta metų viduryje
„Kainų negali didinti, jeigu paklausa bus silpnesnė“, – sakė T. Povilauskas.
Be kita ko, jis įspėja, kad po 2–4 mėnesių galutinėse kainose pasijus grūdinių kultūrų, saulėgrąžų aliejus brangimo dėl Rusijos agresijos Ukrainoje.
Išankstiniais Statistikos departamento vertinimais, vasarį metinė infliacija buvo 13,9 proc. Paskutinį kartą 13 proc. ribą šis rodiklis viršijo 1996-aisiais.