Balandžio pabaigoje startavęs kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už nuosavas saulės elektrines iki 10 kW jau sulaukė 10 tūkst. gyventojų, praneša Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Jų prašoma suma siekia kiek daugiau nei 27 mln. eurų. Iš viso šiam Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui skirta 40 mln. eurų iš 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programoje numatytų lėšų.
„Gyventojai vis dar aktyviai palaiko šalies tikslą sparčiai auginti atsinaujinančios energetikos dalį net ir svyruojant elektros energijos kainoms.
Dar apie 5 tūkst. gyventojų gali suspėti įdarbinti saulę savo elektros reikmėms dar šią vasarą ir taip prisidėti prie atsinaujinančios energetikos plėtros“, – pranešime cituojamas APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Gaminančių vartotojų skaičius pastaruosius du metus Lietuvoje auga itin sparčiai ir absoliuti dauguma jų pasinaudoja skiriamomis dotacijomis. Šiuo metu gaminančių vartotojų skaičius jau viršija 50 tūkst.
Iš viso kvietimui skirto finansavimo turėtų pakakti 15 tūkstančių gyventojų, kas leis sumažinti elektros sąskaitas ir padidinti savo energetinį savarankiškumą.
Gyventojai paraiškas finansavimui gauti gali teikti tęstiniu būdu, t.y. 6 mėnesius arba kol paraiškose prašoma suma pasieks visą kvietimui numatytą sumą.
Tačiau esant tokiam dideliam susidomėjimui, tikėtina, kad paraiškas visai kvietimui numatytai sumai, gyventojai turintys Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) prijungimo sąlygas, kurios užtikrins, kad įrengta saulės elektrinė galės būti prijungta prie elektros tinklų, pateiks greičiau.
Paraiškas kompensacijoms nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais.
Saulės elektrines gyventojai, kaip ir anksčiau, turės įsirengti per 9 mėn., o išmokos dydis nesikeičia – skiriama 323 eurai už 1 kW naujai įrengiamos saulės elektrinės galios, ir 243 eurai už 1 kW, kuomet didinama jau esamos saulės elektrinės galia, nebestatant inverterio.
Kartu su paraiška gyventojai turės pateikti Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) prijungimo sąlygas, kurios užtikrins, kad įrengta saulės elektrinė galės būti prijungta prie elektros tinklų.