• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Vyriausybė jau galutinai nusprendė, kokius mokesčius keis ir didins. Tarp jų – ir gyventojų pajamų mokestį (GPM). Vis tik kai kurie pakeitimai kelia klausimų ir sulaukia kritikos.

Praėjusią savaitę Vyriausybė jau galutinai nusprendė, kokius mokesčius keis ir didins. Tarp jų – ir gyventojų pajamų mokestį (GPM). Vis tik kai kurie pakeitimai kelia klausimų ir sulaukia kritikos.

REKLAMA

Pavyzdžiui, siūloma, kad visos skirtingų rūšių pajamos (darbo, individualios veiklos, turto pardavimo) būtų sumuojamos ir joms būtų taikomas toks pats GPM tarifas.

Taigi, kai kuriais atvejais jeigu gyventojas parduotų nekilnojamąjį turtą (NT), uždirbdamas, pvz., 100 tūkst. eurų, jam vien už tai reikėtų sumokėti 32 tūkst. eurų GPM. O tokios didelės sumos gali paskatinti žmones gudrauti, kad nereikėtų mokėti tiek pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip esą išvengs pajamų mokesčio

Šią problemą pirmadienį verslo organizacijų surengtame forume „Apginkime ekonomiką“ iškėlė prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis.

REKLAMA

„Paaiškinsiu, kaip vyksta iš tikrųjų gyvenime. Planuoja susumuoti visas pajamas. Jeigu susumuosite, bus tas 32 proc. GPM mokestis. Tai dabar nuo 100 tūkst. eurų prieaugio reikės mokėti 32 proc.

Jūs norite pasakyti, kad gyventojai neišsiims iš bankomato pinigų ir nesusimokės grynaisiais? Eikit, nejuokaukit, už 32 proc. bus išimti iš bankomato pinigai“, – kalbėjo D. Dundulis.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jeigu asmuo įsigijo NT už 100 tūkst. eurų ir dabar pardavinėja už 200 tūkst. eurų, tai už padidėjusią vertę – 100 tūkst. eurų – reikėtų mokėti 32 proc. GPM (32 tūkst. eurų).

„100 tūkst. eurų yra ta nepriauginta vertė. Tai bus suforminta 105 tūkst. eurų, o 95 tūkst. eurų bus grynaisiais atsiskaityta ir nebus nieko. Taigi čia paprasčiausiai reikia pamąstyti, kaip viskas vyksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi žmonės yra išradingi ir mes turime reikalą su labai dideliu kiekiu žmonių. Ir kodėl tuos žmones kišti į šešėlį? Aš va to nesuprantu“, – svarstė D. Dundulis.

Atsiskaitant grynaisiais – baudos

Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad nuo 2022 m. lapkričio 1 d. atsiskaitymai ir bet kokie kiti mokėjimai ar sandoriai tiek tarp fizinių, tiek tarp juridinių asmenų grynaisiais pinigais negali viršyti 5 tūkst. eurų.

REKLAMA

VMI laikosi nuostatos, kad sandoriai, viršijantys 5 tūkst. eurų, yra iš anksto numatomi, t. y., už tokią sumą pirkiniai paprastai yra planuojami ir nevykdomi spontaniškai.

„Todėl tik išimtiniais atvejais atsiskaityti negrynaisiais pinigais nedelsiant gali sutrukdyti nebent sutrikęs mokėjimo paslaugų teikimas elektroninėje erdvėje, autentifikavimo priemonių (pvz., Smart-ID, m. parašo) sutrikimai, sutrikęs ar netikėtai nutrūkęs interneto (taip pat ir mobilusis) ryšys ar tai, kad kuri nors iš sandorio šalių neturi banko sąskaitos.

REKLAMA

Tokiu atveju atsiskaitymus grynaisiais pinigais gaunantis (priimantis) asmuo per 10 dienų VMI nustatyta tvarka turi pranešti apie mokėjimų pagal sandorį grynaisiais pinigais faktą ir pateikti sandorio šalių identifikavimo duomenis. Pranešimas pateikiamas elektroniniu būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS)“ – komentavo inspekcija.

Vis tik ji neslėpė, kad atvejų, kuomet pažeidimų atsiskaitant grynaisiais didesnėmis nei galima sumomis pasitaiko. Pvz., nuo tada, kai įsigaliojo ribojimai, iki 2024 m. balandžio VMI 248 administracinių nusižengimų protokolus. Tokiu atveju yra ne tik papildomai apskaičiuojami mokesčiai, bet ir skiriamos baudos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VMI pridūrė, kad atsakomybė tokiu atveju numatoma abiem sandorio šalims: ir pirkėjui (kuris sumokėjo grynaisiais), ir pardavėjui (kuris tuos pinigus priėmė).

Visos lengvatos ir kada reikia mokėti GPM

VMI primena, kad pajamų mokestį gyventojas turi mokėti tada, kai NT parduoda brangiau, nei įsigijo, neišlaikęs jo nuosavybėje 10 metų. Tuomet GPM yra skaičiuojamas nuo skirtumo tarp pardavimo ir pirkimo kainos.

REKLAMA

Šiuo metu, jeigu NT pardavimo pajamos kartu su kitomis, nesusijusiomis su darbo santykiais, pajamomis neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), jos apmokestinamos 15 proc. pajamų mokesčio tarifu, jei viršija – 20 proc. tarifu.

Pardavus turtą GPM mokėti nereikia, kai:

  • NT išlaikytas 10 metų ir daugiau;
  • parduotame būste bent pastaruosius 2 metus iki pardavimo dienos buvo deklaruota gyventojo gyvenamoji vieta;
  • gyvenamoji vieta buvo deklaruota trumpiau negu 2 metus, tačiau gautos būsto pardavimo pajamos per 1 metus nuo būsto pardavimo yra panaudojamos kito gyvenamojo būsto įsigijimui, kuriame gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą.

Pasak inspekcijos atstovų, pasitaiko atvejų, kai pardavėjai būsto pardavimo sandorius specialiai sudaro už žemesnę nei rinkos kainą, siekiant išvengti pajamų mokesčio.

REKLAMA

Tačiau, kai naujas savininkas vėliau nuspręs parduoti NT už realią rinkos kainą, nesant galimybei naudotis atitinkamomis mokesčių lengvatomis, jam papildomai reikės sumokėti GPM nuo kur kas didesnio skirtumo tarp pardavimo kainos ir įsigijimo kainos, nes pastoriji buvo fiktyviai sumažinta:

„Taigi nuo tokių situacijų nukenčia galutinis pirkėjas, kuriam tokiais sandoriais yra perkeliami mokesčiai, o pardavėjas jų išvengia.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų pajamų mokesčio pakeitimai

Pagal Vyriausybės patvirtintus projektus, bene didžiausias siūlomas pakeitimas – bendras apmokestinamų pajamų skaičiavimas.

Dabar skirtingų rūšių pajamos (darbo, individualios veiklos, turto nuomos, pardavimo ir kt.) apmokestinamos skirtingais tarifais ir būdais.

Priėmus pataisas, visos jos, išskyrus dividendus ir kai kurias kitas išimtis, bus sumuojamos ir joms bus taikomas vienodas tarifas (vėlgi su kai kuriomis išimtimis).

REKLAMA

Metinėms 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) arba 27,6 tūkst. eurų (2,3 tūkst. Eur/mėn.) neviršijančioms darbinėms pajamoms bus taikomas nykstantis neapmokestinamų pajamų dydis. 

Individualios veiklos pajamoms iki tos sumoms – mokesčio kreditas. Kitoms pajamoms – 15 proc. GPM tarifas.

Bendrai visų rūšių gaunamų pajamų sumai nuo 12 iki 36 VDU (iki 6,9 tūkst. Eur/mėn.) būtų taikomas 20 proc. GPM tarifas.

REKLAMA
Pasirodo reikia viską .slėpti nuo plėšikų.nes atims .per padidinimo stiklą visur žiūri.slėpkit viską.nes pasiruošę viską atimti.būkit budrūs.y
VMI tegu grėblio kotą čiulpia. Kuo daugiau valdžia išsidarinėja, tuo labiau iš principo norisi daryti viską juodai. Ne toli mes su sup!sto komunizmo pajudėjom, tie patys orkai valdžioje sėdi ir eilinius žmones už šūdą laiko - kaip ir prieš 50metų.
Nenusipezėk socializme..girdėjai varpus skambant,bet nežinai katroj bažnyčioj.Komunizmas tūrėjo būti be pinigų.Atrodo,kad dabar mus tikrai atves į tą komunizmą...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų