Druskininkų savivaldybė inicijuoti daugiabučių renovaciją pradėjo dar 2012 m., o proceso pradžią lydėjo svarbi komunikacinė žinute: „tik pakankamai žinių turintis žmogus gali priimti protingą sprendimą“. Todėl, anot Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko, žinią apie renovacijos naudą buvo stengiamasi paskleisti kuo plačiau.
„Stengėmės suteikti kuo daugiau informacijos miesto gyventojams ir supažindinti juos su būsima renovacijos nauda, tam paskyrėme daug resursų – apie tai kalbėjome žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, be to, visą 2012 m. vasarą susitikinėjome su gyventojais daugiabučių kiemuose. Susirinkimų metu gyventojus informavome apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos privalumus, jos dalyviams teikiamą paramą. Daugiabučių namų atstovams organizavome ekskursiją į kitą savivaldybę, kad jie galėtų pabendrauti su jau renovuoto namo gyventojais ir iš pirmų lūpų išgirstų apie renovacijos privalumus. Ir nors nemaža dalis gyventojų išreiškė tam tikras abejones, atsiradus pirmiesiems renovuotiems būstams, žmonės ėmė vis aktyviau įsitraukti, pasitikėti modernizavimu“, – sako R. Malinauskas.
Renovaciją priėmė su didžiuliu entuziazmu
Meras pratęsia, kad savivaldybė priėmė sprendimą renovaciją vykdyti kvartalais. Tokiu būdu buvo siekiama ne tik mažinti išlaidas už šildymą, bet ir sukurti jaukią daugiabučių namų aplinką gyvenamuosiuose rajonuose.
„Pirmiausia nutarėme inicijuoti seniausio Druskininkų kvartalo, M. K. Čiurlionio – Vytauto – Druskininkų – V. Krėvės gatvių, daugiabučių atnaujinimą. Jame pirmieji namai buvo pastatyti dar 1940 m., o šių būstų gyventojams 1 kv. m ploto šildymas kainavo 12 litų arba 3,5 eurų. Nors vienas pagrindinių stimulų buvo siekis padėti energiškai neefektyvių namų gyventojams sumažinti jų mokesčius už šilumos energiją, tuo pat metu siekėme sukurti dar gražesnį ir patrauklesnį Druskininkų kurortą. Parengus investicinius planus minėtam kvartalui, iš 30 namų net 23 pritarė jų įgyvendinimui“, – tvirtina R. Malinauskas.
Modernizacijos projektus administruojančios įmonės projektų administravimo vadovas Tomas Staskevičius prisimena, kad vienas pirmųjų Druskininkuose renovuotų daugiabučių – M. K. Čiurliono g. 83 esantis pastatas, kurio renovacijos projektą jam teko ir administruoti. Jo teigimu, nors gyventojams tuo metu kildavo nemažai klausimų, šio pastato butų savininkai į renovaciją žiūrėjo teigiamai nuo pat pradžių.
„Šiame daugiabutyje gyvenę žmonės su dideliu susidomėjimu priėmė jiems teikiamą informaciją, aktyviai dalyvavo diskusijose, o galiausiai, su svaria balsų dauguma pritarė sprendimui dėl būsto modernizavimo. Masinis daugiabučių namų atnaujinimas tuo metu Lietuvoje dar tik startavo, todėl butų savininkai į pastato renovaciją žiūrėjo ir su viltimi, ir su nerimu. Tuo metu dar nebuvo daugybės modernizuotų pastatų pavyzdžių, kaimynų atsiliepimų. Tačiau gyventojų noras pagerinti gyvenimo sąlygas ir sumažinti šildymo sąskaitas paėmė viršų. Tuo jie patenkinti iki šiol“, – sako T. Staskevičius.
Gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis
Projektų administravimo vadovas pažymi, kad šio namo butų savininkų pozityvus nusiteikimas suteikė optimizmo ir toliau dideliais tempais vykdyti renovaciją, džiugino ir pasiekti atnaujinto namo rezultatai: „Šio pastato butų savininkai tapo savotiškais konsultantais, nuomonės formuotojais daugiabučių atnaujinimo klausimais. Džiugu, kad tai padėjo paskleisti gerąją renovacijos žinią.“
Regina Auruškevičienė, kuriai priklauso butas viename iš pirmųjų Druskininkuose renovuotų daugiabučių, pasakoja, kad šiame pastate jau daugelį metų gyvena jos mama. Anot Reginos, prieš renovaciją mamai tekdavo iškęsti itin šaltas žiemas.
„Dar 2013 m. buto temperatūra siekdavo apie 14-15 laipsnių, tad mama nė vieną žiemą neišsiversdavo be elektrinio šildytuvo. Atvykti pas ją būdavo labai nejauku, erzindavo ir pastovus elektrinio šildytuvo ūžimas, ir šaltis, ir tai, kad tekdavo mokėti tiek už papildomą elektrą, tiek už centrinį šildymą. Sužinoję apie galimybę renovuoti pastatą, nedvejodamos pritarėme proceso pradžiai ir nekantraudamos laukėme jo pradžios“, – sako R. Auruškevičienė.
Buto savininkės teigimu, renovacija vyko sklandžiai, o mamos gyvenimas atnaujintame būste apsivertė 180 laipsnių kampu: „Baigus renovaciją pasikeitė viskas – pastate pagaliau patogu gyventi, žiemos metu šilta, viduje būti jauku. Be to, praverti estetiškai patrauklaus daugiabučio duris – gerokai maloniau. Ir aš, ir mama esame labai patenkintos rezultatu.“
Pagal renovuotus daugiabučius lenkia tik didmiesčiai
Pasak Druskininkų savivaldybės vadovo , šiandien seniausiame miesto kvartale liko vos du daugiabučiai, kurių gyventojai nepanoro atsinaujinti savo būstų. Kurorte šiuo metu atnaujinti 106 daugiabučiai, dar 4 būstai renovuojami šiuo metu.
„Šiuo metu didelį dėmesį skiriame energiją taupančių bei gyvenamąją aplinką gerinančių projektų įgyvendinimui, taip pat tęsiame Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Džiaugiamės, kad mūsų startas buvo stiprus, tačiau būtina sėkmingai ir finišuoti – šiuo metu esame renovavę apie 40 proc. visų Druskininkų savivaldybės daugiabučių, o per artimiausius 3-4 metus planuojame atnaujinti dar apie 40 pastatų. Tikimės, kad gyventojai šiandien į renovacijos procesus įsitrauks taip pat entuziastingai kaip tai darė pirmųjų modernizuotų daugiabučių butų savininkai“, – sako R. Malinauskas.