Tarnybos „Swedbank Markets“ Lietuvoje vadovas Tomas Andrejauskas dalijasi dešimčia investavimo principų.
„Investavimas – procesas, pagrįstas pakankamai paprastais dalykais. Lietuvoje matome liūdną tendenciją. Ar žmonės fantazijos neturi, kad pinigus į indėlius neša, kai jų palūkanų norma – 2,5 proc., o planuojama infliacija 3,5 proc.“, – „Verslo žinių“ konferencijoje „Investavimo orientyrai 2011-iesiems“ teigė T. Andrejauskas.
Anot jo, nors vieniems investavimas yra būdas tapti milijonieriais, antriems – mada, o tretiems – pomėgis, visus sieja vienas tikslas – noras uždirbti.
Supraskite tikslus
„Pirma taisyklė – supraskite, kodėl investuojate. Kalbama ne tik apie sumą, bet svarbu, kiek laiko tam skirsite. Jei jo turite mažai – pinigus patikėkite fondų valdytojams. Jei jums tai hobis, jei manote esantis protingesnis už kitus, investuokite pats“, – aiškino pranešėjas.
T. Andrejauskas teigia, kad investavimo tikslai yra konkretūs: ilgalaikiai, pavyzdžiui, uždirbti senatvės pensijai, ar trumpalaikiai, pavyzdžiui, uždirbti 3 proc. daugiau nei rinka.
Įvertinkite toleranciją
Antrąja taisykle bankininkas vadina savo nuostolių tolerancijos ribų supratimą. „Pačiam suprasti šias ribas – labai svarbu, – aiškino T. Andrejauskas. – Mes neadekvačiai suprantame riziką, nuostolius ir galimybes. Finansų teorijoje ir praktikoje viskas pamatuojama ir suskaičiuojama. Visada galima suskaičiuoti riziką ir tikėtiną grąžą. Tiesa, tai bus daroma remiantis duomenimis iš praeities.“
Pavyzdžiui, investuojant į fondus verta atkreipti dėmesį į Šarpo rodiklį ar rizikos ir grąžos santykį: abu rodikliai parodo, kokia bus konkretaus fondo ar portfelio grąža esant tam tikrai rizikai.
Turėkite strategiją
Investuojant labai svarbu turėti strategiją: „Jeigu jūsų rizikos tolerancija maža, didžiąją dalį pinigų dėti į akcijas – kvaila. Investavimo procesas – nepertraukiamas. Negalite padėti pinigų ir pamiršti, nes turto klasių perspektyva nuolat kinta.“
Anot T. Andrejausko, paprasčiausia investavimo strategija yra „25-50-75", pavyzdžiui, turint skolos instrumentų ir akcijų, nė viena iš šių dviejų klasių portfelyje negali užimti mažiau nei 25 proc. ir ne daugiau nei 75 proc.
Pasirinkite kryptį
„Jei norite uždirbti daugiau nei rinkoje – reikia daryti kitaip. Jei norite uždirbti kiek rinkoje – tiesiog investuokite į indeksus ir fondus“, – sakė pranešėjas.
Uždirbti daugiau pavyks, jei dalis portfelio bus spekuliacinė. Pagelbės ir techninė analizė, ypač prekiaujant likvidžiais aktyvais. Taip pat, anot T. Andrejausko, reikėtų ieškoti vertybinių popierių, kurie santykinai pigesni nei rinkos ar sektoriaus vidurkis. Be to, didesnę grąžą gauti pavyks investuojant pirmiau nei rinka: „Investuotojai bando suprasti tendencijas, pagauti tam tikrą laiką rinkoje ir reaguoti greičiau nei suprato rinka. Jei norite būti agresyvesnis – turite šiuos komponentus suderinti.“
Pasilikite grynųjų
„Investavimas yra nepetraukiamas procesas, o geri tik tie aktyvai, kurie generuoja pinigų srautą. Šiandien grynieji pinigai yra nuostolis finansine prasme, tačiau siūlyčiau turėti nedidelę grynųjų dalį“, – sakė T. Andrejauskas.
Laisvų pinigų verta turėti, kad būtų galima reaguoti į neplanuotus rinkos svyravimus, pavyzdžiui, sukeltus neramumų Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje ar žemės drebėjimo Japonijoje. „Kai matote tokius drastiškus pakilimus ir nuosmukius, pradedate gailėtis, kad neturite grynųjų, nes šiuo atveju dugnus galima nesunkiai „sugauti“, – aiškino T. Andrejauskas.
Įsigilinkite ir nesiskolinkite
Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad nereikėtų neinvestuoti į tai, ko nesuprantate: „Finansų industrija sugeba komplikuoti paprastus dalykus ir iš to gauti naudos. Jei nesuprantate, geriau patikėkite profesionalams.“
Taip pat nepatartina skolintis pinigų investicijoms. „Yra greičio mėgėjų, kurie taip daro, tačiau reikia suprasti kontekstą. Aš, pavyzdžiui, turiu būsto paskolą, turiu įsipareigojimų, finansinių aktyvų. Jeigu dar pasiimsiu paskolą, kad galėčiau investuoti, nepasisekus liksiu tik su skolomis. Taip daryti galima tik tuo atveju, jei nebijote prarasti viską“, – patarė bankininkas.
Nebijokite nesėkmių
Investuojant vertėtų nebijoti trumpalaikių nesėkmių: „Visi jų turi – tai nervų išbandymas. Krizių buvo ir bus. Jos sukelia svyravimų portfeliuose. Dėl to nereikia keisti savo strategijos, tačiau taktiką reikia koreguoti. Visuomet istoriškai žemos grąžos ir nuostolių periodą keičia aukštos grąžos periodas.“
Apsidrauskite
„Rizikuojant reikia draudimo. Tik nereikia nusismulkinti, turėti portfelio su 120 pozicijų – geriau turėti mažiau, bet suprasti, ką turite“, – sakė T. Andrejauskas.
Jis rekomenduoja, kad portfelis būtų natūraliai apdraustas, derinant priešingomis kryptimis judančias turto klases ar ciklinius ir anticiklinius aktyvus, pavyzdžiui, investuoti ir į elektros energiją teikiančią, ir daug jos suvartojančią bendroves. Atpigus elektros energijai, bendrovė daugiau pagamins, todėl jos akcijos bus brangesnės, esant atvirkštiniam scenarijui – brangesnė bus elektros energijos tiekėja.
Laikykitės strategijos
Vieną iš svarbiausių patarimų pranešėjas vadina strategijos laikymąsi: „Strategija yra ilgalaikė. Jūs keičiate taktiką, bet ne strategiją. Emocijos yra jūsų priešas – rinkoje vadovaudamasi jomis nieko nepasieksite, tik stipriai nudegsite. Verta atsiminti, kad prekiaujate prieš mašinas ir profesionalus.“
T. Andrejauskas pataria vadovautis savo galva ir nekreipti dėmesio į trumpalaikes prognozes, nes tai tik finansinių institucijų triukas išvilioti komisinius. „Nemanykite, kad apgausite rinką, kad šį kartą situacija klostysis kitaip. Taip nebūna“, – sakė jis.
FAKTAI
Warreno Buffetto investavimo principai
1. Būkite taupus
2. Sulaukite tinkamos kainos, o ne nuolat pardavinėkite ir pirkite akcijas
3. Eikite prieš minią
4. Investuokite į tai, ką suprantate
5. Nelaukite, kol kiti pripažins, kad esate teisus
6. Bendroves įsigykite pigiai
7. Ieškokite bendrovių, kurios turi kai ką, atbaidantį konkurentus, pavyzdžiui, patentą
8. Investuokite daug, per daug nediversifikuokite portfelio
9. Investuokite į bendroves, kurioms gerai seksis ir po kelių dešimtmečių
10. Tikėkite Amerika
Parengta pagal moneycentral.msn.com