Netoli prekybos centrų esančiose stovėjimo aikštelėse ar kitose vietose vairuotojai gali pastebėti ženklą, kuriame nurodoma, kiek laiko su automobiliu galima stovėti tokioje vietoje.
Kai kada stovėjimo vietą žyminčiuose ženkluose yra rašoma, kad automobilis gali būti pastatytas tam tikroje vietoje 30 minučių, o dažnu atveju ir ilgiau, pavyzdžiui, 1 ar 2 valandoms.
Tačiau retas susimąsto, kad tokioje vietoje vairuotojai privalo laikytis ir vienos iš taisyklių – jeigu įvažiavimo į tokią stovėjimo vietą jūsų valstybinio transporto priemonės numerio neužfiksavo automatiniai prietaisai, tuomet reikia palikti raštelį matomoje vietoje už stiklo.
KET 149 punkte yra numatyta: „Palikdamas stovėti motorinę transporto priemonę stovėjimo trukmę ribojančio ženklo galiojimo zonoje, vairuotojas privalo palikti informaciją apie motorinės transporto priemonės atvykimo laiką už priekinio motorinės transporto priemonės stiklo taip, kad ji būtų matoma kitiems asmenims“.
Miestuose stebimi pažeidimai
Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžios įmonės „Susisiekimo paslaugos“ Klientų patirties vadovė Lina Juknevičienė naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad kontrolieriai vykdo ne tik vietinės rinkliavos mokėjimo kontrolę, bet ir fiksuoja automobilių statymo pažeidimus, jeigu yra nesilaikoma KET.
„Stovėjimas riboto stovėjimo vietose, nepalikus informacijos apie automobilio atvykimo laiką, yra administracinis nusižengimas ir kontrolieriai jį fiksuoja“, – kalbėjo ji.
Pasak L. Juknevičienės, riboto stovėjimo vietos sostinėje žymimos atkarpomis, o ne konkrečiomis automobilio stovėjimo vietomis.
„Tokių riboto stovėjimo kelio atkarpų Vilniuje yra apie 300, jos įrengtos prie 105 įstaigų. Atkarpos įrengtos prie valstybės institucijų, ministerijų, inspekcijų bei švietimo įstaigų – mokyklų, darželių“, – informavo bendrovės atstovė.
Tuo metu Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Gatulis komentavo, kad iš gyventojų nusiskundimų dėl minėtų pažeidimų nebuvo sulaukta.
„Dažniausiai šis kelio ženklas yra naudojamas prie prekybos centrų esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse, prie paslaugas teikiančių įstaigų ar parduotuvių.
Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius nėra gavęs skundų ar pranešimų dėl tokios rūšies pažeidimų“, – komentavo jis.
Už taisyklių nesilaikymą – bauda
Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) atstovai naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kad jeigu vairuotojai nesilaiko tokios taisyklės, už tai yra numatyta ir administracinė atsakomybė.
Pasak policijos atstovų, toks nusižengimas vairuotojams gali užtraukti baudą nuo 10 iki 12 eurų.
Tiesa, kiek galėjo būti fiksuota tokių pažeidimų, nustatyti galimybės, pasak policijos atstovų, nėra, mat visi KET pažeidimai įtraukiami į bendrą statistiką.
Ar bauda gali būti skiriama, jei automobilį palikote „šeimos vietoje“?
Tuo metu kai kurie vairuotojai baiminasi, ar baudos už stovėjimą galima sulaukti ir tada, jei prekybos centro stovėjimo aikštelėje transporto priemonę palikote šeimai skirtoje vietoje tada, kai automobiliu atvykote vienas.
Tačiau LKPT atstovė Jorūnė Liutkienė paaiškino, kad eismą keliuose gali apriboti tik kelio ženklai, kelio ženklinimas, šviesoforai, reguliuotojo signalai.
„Ženklas (papildoma lentelė) „Šeimos vieta“ nėra niekaip reglamentuotas, todėl ir atsakomybės už jo pažeidimą nėra/negali būti pritaikyta. Policija į gautą pranešimą apie tokio ženklo reikalavimų nevykdymą administracinės teisenos nepradeda.
Ženklas „Šeimos vieta“ mums tik primena, kad yra šeimų su mažais vaikais, kurioms sudėtingiau išsilaipinti, reikia išsikelti vežimėlius ir t. t. todėl tokios vietos tiesiog supratingai ir draugiškai paliekamos laisvos. Į jas nebūtina statyti savo automobilio, jei yra kitų laisvų vietų“, – paaiškino policijos atstovė.
LKPT duomenimis, kovo mėnesį už sustojimas ir stovėjimą nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų buvo nustatyta daugiau kaip 6 tūkst. pažeidimų, o už sustojimą ir stovėjimą vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti, daugiau kaip 5 tūkst. pažeidimų.