Aukščiausiasis Teismas žodinį nagrinėjimą byloje numatė sausio 10-ąją, likus devynioms dienoms iki to laiko, kai „TikTok“ turėtų būti uždrausta, jei „ByteDance“ neatsisakys populiariosios programėlės.
Balandį prezidento Joe Bideno pasirašytas įstatymas užblokuotų „TikTok“ prieigą prie JAV programėlių parduotuvių ir interneto prieglobos paslaugų, jei jos savininkė „ByteDance“ iki sausio 19 dienos neparduos savo akcijų.
„TikTok“ tvirtina, kad „Amerikiečių apsaugos nuo užsienio priešų kontroliuojamų programėlių įstatymas“ pažeidžia jos Pirmosios pataisos teises į žodžio laisvę.
„Kongresas priėmė masinį ir precedento neturintį kalbos apribojimą“, – teigiama „TikTok“, kuri sako turinti daugiau nei 170 mln. mėnesinių JAV vartotojų, pareiškime Aukščiausiajam Teismui.
Jei įstatymas įsigalios, „TikTok“ teigė, kad likus dienai iki prezidento inauguracijos bus „uždaryta viena populiariausių Amerikos kalbos platformų“.
„Tai savo ruožtu nutildys pareiškėjų ir daugybės amerikiečių, kurie naudojasi šia platforma komunikuodami apie politiką, prekybą, meną ir kitas visuomenei svarbias temas, kalbą“, – priduriama pranešime.
„Pareiškėjai, kaip ir daugybė mažųjų įmonių, kurios naudojasi platforma, taip pat patirs didelę ir neatitaisomą piniginę ir konkurencinę žalą“, – teigiama jame.
Gresiantis draudimas gali apsunkinti JAV ir Kinijos santykius kaip tik tuo metu, kai išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas ruošiasi sausio 20-ąją pradėti eiti pareigas.
Pirmadienį spaudos konferencijoje D. Trumpas sakė, kad jaučia „šiltus jausmus“ „TikTok“ atžvilgiu ir kad jo administracija išnagrinės šios programėlės situaciją bei galimybę ją uždrausti.
D. Trumpas tapo mažai tikėtinu „TikTok“ sąjungininku, nerimaujant, kad programėlės draudimas būtų naudingas „Meta“, „Facebook“ patronuojančiajai bendrovei, priklausančiai Markui Zuckerbergui.
Respublikono pozicija atspindi konservatorių kritiką „Meta“ dėl numanomo dešiniosios pakraipos turinio slopinimo, įskaitant draudimą pačiam buvusiam prezidentui naudotis „Facebook“ po 2021-ųjų sausio 6-osios JAV Kapitolijaus šturmo, kurį surengė jo šalininkai.
D. Trumpo parama „TikTok“ reiškia posūkį, palyginti su pirmąja jo kadencija, kai respublikonų lyderis bandė uždrausti šią programėlę dėl panašių saugumo problemų.
JAV vyriausybė sako, kad „TikTok“ leidžia Pekinui rinkti duomenis ir sekti vartotojus. Ji taip pat teigia, kad ši vaizdo įrašų platforma padeda skleisti propagandą, nors Kinija ir „ByteDance“ šiuos teiginius griežtai neigia.
Šį mėnesį trijų teisėjų JAV apeliacinio teismo kolegija vienbalsiai patvirtino įstatymo prielaidą, kad „TikTok“ atskyrimas nuo Kinijos nuosavybės „yra būtinas mūsų nacionaliniam saugumui apsaugoti“.
Naujienų agentūra AFP, kaip ir keliolika kitų faktų tikrinimo organizacijų, keliose šalyse gauna pinigus iš „TikTok“, kad patikrintų vaizdo įrašus, kuriuose gali būti pateikta melaginga informacija.