Kai 2001-ųjų pradžioje į valdžią atėjo George'as Bushas, Vyriausybė valdė perteklinį biudžetą ir prognozavo atsargų didėjimą „toli tiek, kiek akys užmato“. Dabar Jungtinės Amerikos Valstijos yra akistatoje su neįtikėtinu deficitu, nors užima didžiausią pasaulio ekonomikos dalį nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, bei su augančiu siaubu žiūri į ateinantį dešimtmetį, rašo žinių portalas.
Bandydami atsakyti į klausimą, kaip JAV pateko į šią bėdą, CNNMoney strapsnio autoriai – ekonomikos ir teisės profesorius Alanas J. Auerbachas ir socialinių mokslų instituto Brookings Institution viceprezidentas Williamas G. Gale'as – cituoja Ernesto Hemingway'aus romaną „Saulė taipogi teka“, kai paklaustas, kaip prarado turtus, personažas atsako: „Dviem būdais: Palaipsniui, o tada staiga“.
Straipsnio autorių įžvalga, nuoseklusis periodas – tai eilė valdžios veiksmų dirbant G. Busho administracijai. 2001-aisiais buvo prognozuojama, kad 2008 metų JAV biudžeto perviršis bus 4,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Iš tiesų 2008-aisiais biudžetas jau turėjo 3,2 proc. BVP deficitą. Pasak CNNMoney straipsnio, beveik visą šį nuosmukį lėmė valdžios veiksmai – išlaidų didinimas ir mokesčių karpymai.
O 2009-aisiais jau pasiektas dugnas: finansų rinkos žlugo, ir ekonomika atsidūrė laisvo kritimo būsenoje.
Nors dabar JAV ekonomika rodo pirmuosius stabilizavimosi ženklus, deficitas dar pagilėjo ir, panašu, šiemet bus 13 proc. BVP dydžio. Apie du trečdalius šio nuosmukio yra susiję su bendra ekonomikos būkle ir viena trečioji – su valdžios veiksmais reaguojant į krizę, rašo CNNMoney.
Ateitis neatrodo labai patraukliai
Žinių portalas teigia, kad problemiškiausia yra vidutinė ir ilgalaikė perspektyva. Analitikai yra įsitikinę, kad JAV susidūrė su ilgalaikėmis biudžeto problemomis, kurias lėmė išsiplėtoję pasenę programos.
Šiuo metu neįmanoma nubrėžti net dešimties metų perspektyvos. 2019-aisiais, net jeigu viskas vyks taip, kaip tikisi Baracko Obamos administracija – ekonomika atsigaus ir stabiliais augs ateinantį dešimtmetį, – biudžeto deficitas bus 5,5 proc. BVP, o valdžios skola sudarys 82 proc. BVP ir toliau augs.
O reikalai nesivystys taip gerai, kaip prezidentas B. Obama tikisi, prognozuoja straipsnio autoriai. Ekonomikos prognozės yra sudarytos remiantis herojiškai optimistiniais lūkesčiais dėl politinės valios, kad JAV Kongresas apmokestins pats save. Be to, problema nuosekliai ir negailestingai gilės po 2019-ųjų, kai labai padidės išlaidos sveikatos apsaugai, medicinos pagalbai ir socialinei apsaugai.
„Choniškas“ deficitas yra didžiulė ekonomikos problema. Dabar ypatingas dėmesys yra kreipiamas į tai, kaip deficitas veikia interesų sritis, bet šis poveikis yra tik problemos simptomas, tačiau ne pati problema.
Jeigu probleminės sritys bus finansuojamos iš vietinių finansų, tai palaipsniui atitrauks kapitalą iš produktyvaus sektoriaus. Toks finansų nukreipimas mažins JAV darbuotojų atlyginimus ir smukdys jų pragyvenimo lygį. Jeigu finansavimas ateis iš užsienio, probleminės sritys neaugs taip ženkliai, o pajamos vėl išplauks į užsienį.
Bet kuriuo atveju, ateityje JAV ir jų piliečių pajamos mažės, verslui bus sunkiau plėstis, o namų ūkiams bus sunkiau gauti paskolas.
Deficitas ekonomiką taip pat gali paveikti staiga. Didelio ar nebekontroliuojamo deficito prognozės gali įžiebti investuotojų baimes ir lemti smarkų dolerių nutekėjimą.
Laikas veikti, bet lengva nebus
Anot CNNMoney, presidentas B. Obama ir Kongresas privalo suvaldyti šią fiskalinę netvarką, bet tai nėra paprasta. Ekonomikos sveikata turi būti pasirūpinta praktiškai visą dėmesį nukreipiant į lėtą, prislopintą atsigavimą po to, kai baigsis ši recesija: fiskalinis stimuliavimas padeda ekonomikai trumpuoju laiku, o ilgajam periodui reikalinga fiskalinė disciplina.
Taigi, kada valdantieji ketina persiorientuoti?, - klausia straipsnio autoriai.
Panaudojant fiskalinę discipliną per vėlai, rizikuojama padidinti krizę finansų rinkoje. Panaudojant fiskalinę discipliną per greitai, rizikuojama susilpninti atsigavimą arba pagilinti recesiją, kaip jau buvo nutikę JAV 4-ajame dešimtmetyje.
Didžioji depresija susidarė iš dviejų žiaurių nuosmukių, - antrasis prasidėjo 1937-aisais, kai vyriausybė panaudojo fiskalinį suvaržymą.
Valdantieji, galvodami apie ateitį, gali karpyti išlaidas ir pakelti mokesčius, bet tuo pačiu metu turi likti atsargūs ir nepakenkti dabar vykdomam ekonomikos stimuliavimui bei nepažeisti ekonomikos perspektyvų. Tam prireiks daug vaizduotės, disciplinos ir stipraus vadovavimo, įsitikinę Alanas J. Auerbachas ir Williamas G. Gale'as.
Skaičiai
JAV valdžios išlaidos birželį viršijo 309 mlrd. JAV dolerių, o pajamos tesiekė 215 mlrd. dolerių. Tai sudaro beveik 94 mlrd. dolerių biudžeto deficitą.
Bendras šių meto JAV biudžeto deficitas išaugo ir perlipo 1000 mlrd. dolerių. Palyginimui bendras biudžeto deficitas tuo pačiu metu prieš metus tesiekė 285 mlrd. dolerių.
Marketwatch.com duomenimis, spėjama, jog fiskalinis biudžeto deficitas išaugs iki 1840 mlrd. dolerių. 2010 m. šis turėtų nukristi iki 1260 mlrd. dolerių.