„Valstybės dalyvauja kokybinėse ginklavimosi varžybose, – savo kalboje sakė A. Guterresas. – Tokios technologijos, kaip dirbtinis intelektas, didina pavojų, branduolinis šantažas atsinaujino, kai kurie neatsargiai grasina branduoline katastrofa, o režimas, skirtas užkirsti kelią branduolinių ginklų naudojimui, bandymams ir platinimui, silpnėja. Brangūs draugai, mums reikia nusiginkluoti dabar“.
Ragina „grįžti prie derybų stalo“
Generalinis sekretorius paragino šalis nusiginkluoti, o tas, kurios jau turi branduolinių ginklų, – imtis iniciatyvos, skelbia portalas „IFL Science“.
„Taip pat raginu Jungtines Valstijas ir Rusijos Federaciją grįžti prie derybų stalo, visiškai įgyvendinti naująją START sutartį ir susitarti dėl ją pakeisiančios sutarties, – tęsė jis. – Kol šie ginklai nebus panaikinti, visos šalys turi susitarti, kad bet kokį sprendimą dėl branduolinių ginklų panaudojimo priima žmonės; ne mašinos ar algoritmai“.
Nors pastaroji dalis gali atrodyti kaip tolima grėsmė, automatizacija buvo svarbi Šaltojo karo metu.
Pasaulio likimas – kompiuterinės sistemos rankose
„Negyvos rankos“ sistema, skirta užtikrinti branduolinį sunaikinimą tuo atveju, jei Sovietų Sąjungos vadovybę sunaikintų branduolinis sprogimas, stebėjo seisminį aktyvumą, radiacijos lygį ir oro slėgį, ieškodama požymių, kad į supervalstybę buvo paleistas branduolinis ginklas. Jei sistema aptiktų tokį smūgį, ji patikrintų, ar ryšių linijos tarp aukščiausių Sovietų Sąjungos pareigūnų yra atviros.
Jei taip, po 15 minučių sistema išsijungdavo, nes tai reikštų, kad žmonės, galintys nuspręsti, ar pradėti smūgį, tebėra gyvi. Jei linijos būtų neveikiančios, įgaliojimai paleisti branduolinius ginklus būtų perduoti žemesnio lygio „negyvos rankos“ sistemos operatoriams saugomame bunkeryje, o pasaulio likimas atsidurtų žemesnio lygio pareigūno ir kompiuterinės sistemos rankose.
Two Military Experts Propose Using Artificial Intelligence to Control Nuclear Weapons - Outer Places https://t.co/HP3op31Scu pic.twitter.com/lzx1j7RT1z
REKLAMAREKLAMAREKLAMA— FAAR (@FAAR_ai) September 5, 2019
Atsakomąją ataką galėjo išprovokuoti Saulės spinduliai
Tai niekada nebuvo aktyvuota, nes vis dar esate gyvas. Tačiau 1983 m. rugsėjo 26 d. pasirodė, kad raketų aptikimo sistema aptiko penkias branduolines raketas, skriejančias į Sovietų Sąjungą. Skeptiškai aptikimą įvertinęs sovietų kariškis Stanislavas Petrovas atsisakė nurodyti sovietų vadovybei pradėti atsakomąjį smūgį. Paaiškėjo, kad aptikimas buvo Saulės spindulio, atsispindinčio nuo aukštai virš jūros lygio esančių debesų, rezultatas, kuris iš palydovų duomenų atrodė kaip galimas smūgis.
Galbūt turėtume saugotis automatizuoti sprendimus, kurie gali sunaikinti žmoniją, pasitelkiant algoritmus ar dirbtinį intelektą. Jei tai priklausytų nuo jų, žmonija jau galėjo būti sunaikinta dėl apgaulingų debesų ar saulės spindulių.