Apie „Havanos sindromą“ pirmą kartą pranešta 2016 metais, kai JAV diplomatai Kubos sostinėje ėmė skųstis, kad jie patyrė tokių simptomų kaip pykinimas po naktį išgirstų veriančių garsų. Visa tai sukėlė spėlionių apie galimą užsienio subjekto išpuolį panaudojant neįvardytą garsinį ginklą.
Vėliau ambasadų Kinijoje, Europoje ir JAV sostinėje Vašingtone darbuotojai pranešė apie kitus simptomus, įskaitant kraujavimą iš nosies, galvos skausmus ir regėjimo sutrikimus.
Pasak bendro „The Insider“, „Der Spiegel“ ir CBS laidos „60 Minutes“ tyrimo, į diplomatus galėjo būti nusitaikę rusai.
Metus trukęs tyrimas „atskleidė įrodymų, leidžiančių manyti, kad nepaaiškinamų anomalių sveikatos sutrikimų, dar vadinamų „Havanos sindromu“, kilmė gali būti susijusi su (Rusijos GRU) padalinio Nr. 29155 narių naudojamais nukreiptosios energijos ginklais“, sakoma tyrime.
Rusijos karinės žvalgybos 29155-asis padalinys yra atsakingas už operacijas užsienyje ir buvo kaltinamas dėl kelių užsienyje įvykusių incidentų, įskaitant bandymą nunuodyti buvusį dvigubą šnipą Sergejų Skripalį Jungtinėje Karalystėje 2018 metais.
Atmeta kaltinimus
Pirmadienį Maskva atmetė šiuos kaltinimus kaip nepagrįstus.
„Šia tema spaudoje kalbama jau daugelį metų. Ir nuo pat pradžių dažniausiai ji siejama su Rusijos puse“, – spaudos konferencijoje sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
„Tačiau niekas niekada nepaskelbė jokių įtikinamų įrodymų, todėl visa tai tėra nepagrįsti ir nepamatuoti kaltinimai“, – sakė jis.
2018 metais Vašingtonas uždarė Havanos imigracijos biurą, atsižvelgdamas į JAV politikos pokyčius Kubos atžvilgiu ir į tuometinius nuogąstavimus, kad „Havanos sindromas“ kilo dėl mikrobangų ar kitokios elektroninės atakos.
JAV žvalgyba 2022-aisiais taip pat teigė, kad intensyvi nukreipta energija iš išorinio šaltinio galėjo sukelti kai kuriuos „Havanos sindromo“ atvejus, oficialiai vadinamus anomaliais sveikatos sutrikimais (AHI).
Tačiau 2023 metų kovą žvalgybos agentūros padarė išvadą, kad „nėra patikimų įrodymų, jog koks nors užsienio priešininkas turi ginklą ar surinkimo įrenginį, sukeliantį AHI“.
Vašingtonas paskelbė, kad 2023 metų rugpjūtį vėl atidarytas jo imigracijos biuras Havanoje.
Bendras tyrimas rodo, kad pirmieji „Havanos sindromo“ atvejai Vokietijoje galėjo atsirasti net dvejais metais anksčiau nei užfiksuotieji 2016-aisiais Havanoje, suteikę sindromui pavadinimą.
„Tikėtina, kad Frankfurte, Vokietijoje, prieš dvejus metus įvyko atakų, kai ten esančiame konsulate dirbusį JAV vyriausybės darbuotoją kažkas panašaus į stiprų energijos spindulį paliko be sąmonės“, – teigiama tyrime.
2021 metų liepą leidinys „The New Yorker“ rašė, kad nuo tų pačių metų, kai prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pradėjo eiti pareigas, apie dvi dešimtys JAV žvalgybos pareigūnų, diplomatų ir kitų vyriausybės pareigūnų Austrijoje pranešė apie simptomus, panašius į „Havanos sindromo“.
Jungtinės Valstijos įtariamoms atakoms tirti atsiuntė medicinos ir mokslo ekspertų, o nukentėjusieji buvo nuodugniai ištirti, bandant suprasti jų negalavimus.