Apie tai jis kalbėjo savo tradiciniame kreipimesi į ukrainiečius.
„Esu dėkingas Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen ir visiems Europos vadovams, kurie pritaria vizų apribojimams Rusijos piliečiams.
Visiškai nepriimtina, kad Europos teritoriją turizmui ar apsipirkimui gali naudoti tie, kurie namuose, Rusijoje, ne tik remia Europos skaldymą ir tyčiojimąsi iš jos, bet ir dirba jiems.
Ir turime prisiminti: be moralinės šio klausimo pusės, tai taip pat yra pagrindinio saugumo klausimas. Rusija ne kartą siuntė žudikus į Europą, apsimetusius paprastais turistais.
Jie jau matė bokštą Solsberyje, Vokietijos gatves ir sandėlius su ginklais Čekijoje. Užteks. Europa – ne vieta žudikams ir juos remiantiems asmenims. Turime įrodyti teroristinės valstybės piliečiams, kad jiems tenka moralinė atsakomybė už jų valstybės agresiją prieš Ukrainą ir visą Europą“, – pareiškė V. Zelenskis.
ES nustatė naujas kliūtis vizų prašantiems rusams
Primaneme, kad Europos Komisija antradienį nustatė naujas kliūtis keliautojams iš Rusijos, prašantiems įvažiavimo į Europos Sąjungą vizų, ir tai dar viena baudžiamoji priemonė dėl Maskvos invazijos į Ukrainą.
ES šalių narių ministrai praėjusią savaitę sutarė sustabdyti 2007 metų susitarimo su Rusija dėl vizų režimo supaprastinimo taikymą. Nors visiškas kelionių draudimas nepaskelbtas, Briuselio paprašyta parengti naujas taisykles.
Antradienį už vidaus reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Ylva Johansson (Ilva Johanson) pristatė siūlomą naują režimą ir tikimasi, kad jau artimiausiomis dienomis jam pritars bloko narės.
Rusai, prašantys išduoti Šengeno erdvės – 22 ES narių ir Norvegijos, Islandijos, Šveicarijos bei Lichtenšteino – vizas, dabar mokės 85, o ne 35 eurų mokestį.
Standartinė prašymo išduoti vizą nagrinėjimo trukmė bus pailginta nuo 10 iki 15 dienų, o kai kuriais atvejais tikrinimas truks iki 45 dienų. Bus sugriežtintos daugkartinėms vizoms taikomos taisyklės.
Prašymus išduoti vizą pateikiantys asmenys taip pat turės pateikti daugiau dokumentų – pagal visą patvirtinamųjų dokumentų sąrašą – ir nebegalės naudotis supaprastintu sąrašu, įtrauktu į susitarimą dėl vizų režimo supaprastinimo.
Europos Komisija taip pat pasiūlys ES šalims nepripažinti Rusijos pasų, išduotų okupuotuose Ukrainos regionuose, kuriuos Maskva bando aneksuoti.
„Rusai neturėtų turėti galimybės lengvai patekti į Europos Sąjungą, o keliavimas į ES kaip turistui nėra žmogaus teisė“, – sakė Y. Johansson ir pažadėjo griežtesnes saugumo patikras.
„Rusija toliau pažeidžia tarptautinę teisę vykdydama neteisėtus karinius veiksmus, nusikaltimus prieš ukrainiečius ir kenkdama saugumui bei stabilumui Europoje ir visame pasaulyje“, – sakė ji.
„Šiandienos pasiūlymas rodo tvirtą ir vieningą ES atsaką. Netrukus pateiksime papildomų gairių, kad užtikrintume griežtesnį Rusijos piliečių prašymų išduoti vizą nagrinėjimą ir sienos kirtimo tikrinimą, nepamiršdami Rusijos disidentų ir pilietinės visuomenės atstovų“, – pažymėjo Y. Johansson.
Praėjusią savaitę Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pripažino, kad ES sprendimas apsunkins rusų keliautojų gyvenimą, ir pareiškė: „Dar vienas juokingas besitęsiančio absurdo sprendimas.“
Kai kurios sieną su Rusija turinčios ES šalys – Suomija, Lenkija, Lietuva, Latvija, Estija – jau pradėjo griežtinti patikrinimus prie sienų ir ragino išvis uždrausti išduoti vizas rusams.
Tačiau Prancūzija ir Vokietija įrodinėjo, kad tolesni privačių Rusijos piliečių ir demokratinių visuomenių kontaktai Rūta Androšiūnaitėbūtų naudingi, o ES ministrai kaip kompromisą priėmė susitarimo su Rusija dėl vizų režimo supaprastinimo sustabdymą.