Interviu „The Economist“ V. Zalužnas teigė, kad per penkis vykdomo kontrpuolimo mėnesius Ukrainai pavyko prasiveržti į priekį tik 17 kilometrų, tuo metu rusai 10 mėnesių vykdė kovas aplink Bachmutą rytinėje šalies dalyje.
„Kaip per Pirmąjį pasaulinį karą – mes pasiekėme tokį turimų technologijų lygį, kuris lemia, kad atsidūrėme aklavietėje. Didelio ir gražaus proveržio tikriausiai nebus“, – kalbėjo V. Zalužnas.
Todėl, pasak Ukrainos kariuomenės vado, siekdami ištrūkti iš aklavietės, būtina užtikrinti technologinį pranašumą.
Publikacijoje taip pat teigiama, kad Vakarų viltis, jog Ukrainos kontrpuolimas sužlugdys Rusijos siekį laimėti karą ir privers Kremliaus diktatorių Vladimirą Putiną sėsti prie derybų stalo, panašu, liko neįgyvendinta.
Be to, V. Zalužnas pripažįsta suklydęs, kad Rusijos patiriami nuostoliai kare prieš Ukrainą galiausiai sustabdys V. Putiną.
„Tai buvo mano klaida. Rusija prarado mažiausiai 150 tūkst. [karių]. Bet kurioje kitoje valstybėje tokie skaičiai sustabdytų karą. Tačiau ne Rusijoje, kur gyvybė nėra vertinama ir kur V. Putinas vadovaujasi Pirmojo bei Antrojo pasaulinių karų patirtimi, kuomet Rusija tąkart neteko dešimčių milijonų žmonių“, – kalbėjo V. Zalužnas.
Ukrainos kariuomenės vadas sarkastiškai apibūdina iki tol rengtą planą. Pasak jo, pagal NATO užrašus ir skaičiavimus, kurie buvo atlikti planuojant kontrpuolimą, keturių mėnesių turėjo pakakti ne tik pasiekti Krymą, ten kovoti, grįžti atgal, bet ir vėl nuvykti į Krymą.
Tačiau tikroji realybė parodė, kad Ukrainos kariai ir jų šarvuočiai įstrigo minų laukuose netoli Bachmuto, o iš Vakarų gautą karinę techniką smarkiai apšaudė Rusijos artilerija, smūgius sudavė ir priešo dronai.
„The Economist“ pažymi, kad panaši situacija susiklostė ir pietinėje šalies dalyje, kur naujai suformuotos ir nepatyrusios brigados vietoje to, kad būtų aprūpintos modernia Vakarų ginkluote, iškart susidūrė su problemomis.
„Iš pradžių aš galvojau, kad kažkas yra blogai su mūsų vadais, todėl aš juos pakeičiau. Vėliau aš maniau, kad tikriausiai mūsų kariai nėra tinkamai pasiruošę atlikti užduotis, todėl perkėliau karius į tam tikras brigadas“, – kalbėjo V. Zalužnas.
Po to, kai šie pokyčiai nedavė norimų rezultatų, V. Zalužnas įsakė savo pavaldiniams surasti knygą, kurią kadaise matė, kai mokėsi Ukrainos karo akademijoje.
„The Economist“ rašo, kad ta knyga vadinosi „Įtvirtintų gynybos linijų pralaužimas“. Pastebima, kad šį literatūrinį kūrinį 1941 m. išleido sovietų generolas majoras P. S. Smirnovas, kuris analizavo Pirmojo pasaulinio karo mūšius.
„Ir, dar neįpusėjus skaityti šios knygos, aš supratau, kad tai yra tai, kur būtent mes ir esame. Nes, kaip ir tada, mūsų pasiektas technologinis pažangumo lygis kelia klausimų ne tik mums, bet ir mūsų priešams.
<...> Paprasčiausiai mes matome viską, ką mato priešas, ir jie mato viską, ką mes matome. Siekiant ištrūkti iš šios aklavietės, mums reikia ko nors naujo“, – kalbėjo jis.
Ukraina: Rusijos atakos aplink Avdijivką silpnėja
Ukraina ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos puolimas beveik apsuptame rytiniame Avdijivkos mieste yra susilpnėjęs.
Praėjusį mėnesį Rusija atnaujino pastangas apgulti karo nuniokotą miestą, kuris nuo 2014 metų yra Ukrainos ir Rusijos pajėgų kovų centre.
„Užpuolimų skaičius ten šiek tiek sumažėjo, – sakė Ukrainos kariuomenės atstovas Oleksandras Štupunas. – Priešas ir toliau bando apsupti Avdijivką, tačiau šiuo metu ne taip aktyviai.“
Miestas, kuriame kadaise gyveno apie 30 000 gyventojų, yra rytiniame Donecko regione, kurį Kremlius teigia aneksavęs praėjusiais metais, nors jo visiškai nekontroliuoja.
O. Štupunas sakė, kad Rusijos pajėgos galimai persigrupuoja, jog pradėtų dar vieną suderintą atakų bangą, tačiau teigė, kad Ukrainos pajėgos iš esmės kontroliuoja padėtį.
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu šią savaitę pareiškė, kad Maskvos pajėgos pasiekė laimėjimų netoli Avdijivkos, ir sakė, kad Ukrainos pastangos susigrąžinti teritoriją yra desperatiškos ir lemia nuostolius.
Ukraina birželį pradėjo plataus masto kontrpuolimą, kad susigrąžintų užimtas teritorijas, tačiau jos sėkmė prieš stipriai įtvirtintas Rusijos gynybines linijas yra nedidelė.