Analitikai teigia, kad tai atitinka 10 proc. teritorijos, kurią Ukraina prarado vasarį Rusijai įsiveržus į šalį ir pradėjus karinę invaziją.
V. Zelenskis teigė: „Kodėl [Rusija] gali taip žiauriai ir ciniškai kariauti? Yra viena priežastis – nepakankamas spaudimas Rusijai. Atsakas vykdomam šios valstybės terorui yra nepakankamas.
<...> Vis dar nėra paskelbta oficialaus pripažinimo, kad Rusija – valstybė, remianti terorizmą. Teroristinės valstybės [Rusijos] gyventojai gali ir toliau keliauti į Europą atostogauti, apsipirkinėti, jie vis dar gali gauti europietiškas vizas ir niekas nežino, ar tarp jų yra budelių, žudikų, kurie sugrįžo iš okupuotos Ukrainos teritorijos“, – teigė V. Zelenskis.
Tiesa, kai kurios Europos valstybės, įskaitant Baltijos šalis, uždraudė išduoti turistines vizas Rusijos piliečiams, tačiau didžioji dalis šalių atsisakė tai padaryti.
Ukrainos prezidentas dar kartą pridūrė, kad Rusija taip pat turėtų būti kaltinama dėl „energetinio teroro. Dauglio valstybių gyventojai visame pasaulyje kenčia dėl išaugusių kainų už energijos šaltinius – elektrą, šildymą. Rusija tai daro suvokdama. [Kremlius] sąmoningai destabilizuoja dujų rinką Europoje“, – kalbėjo prezidentas.
V. Zelenskis taip pat pridūrė, kad Rusijos kariuomenė sudavė smūgius į tas vietas, kurios net nėra susijusios su Ukrainos kariuomene.
„Vakar ir šiandien Rusijos kariuomenė smogė Ukrainos energetinei infrastruktūrai. Šimtai tūkstančių ukrainiečių Ukrainos gyventojų liko tamsoje – be elektros. Namai, ligoninės, mokyklos, komunalinė infrastruktūra... Rusijos raketos tiksliai pataikė į tuos objektus, kurie nėra susiję su mūsų šalies ginkluotosiomis pajėgomis“, – sakė V. Zelenskis.
Prezidentas taip pat pridūrė, kad šios Rusijos atakos yra „nevilties ženklas tų, kurie pradėjo šį karą. Štai kaip jie reaguoja dėl patirto Rusijos kariuomenės pralaimėjimo Charkivo regione“.
Kontrpuolimas pietuose ir šiaurėje – „trečia karo fazė“
Ukrainos karas su Rusija įžengė į naują etapą, kuris tapo įmanomas dėl Vakarų ginklų tiekimo, pirmadienį paskelbtame interviu teigė ukrainiečių gynybos ministras.
„Kontrpuolimas yra trečiasis Ukrainos plano atkovoti pozicijas pietuose ir šiaurėje etapas“, – Prancūzijos dienraščiui „Le Monde“ sakė Oleksijus Reznikovas.
Pirmuoju etapu bandyta atgrasyti Rusiją nuo puolimo, o antruoju siekta „stabilizuoti frontą ir patikrinti jo atsparumą“, nurodė ministras.
„Mūsų kariuomenės vadai, atsižvelgdami į iš partnerių gautą ginkluotę, parengė planą: pradėjome naudoti mobiliąsias artilerijos sistemas HIMARS [iš JAV], kad nutrauktume priešo tiekimo linijas ir sunaikintume degalų bei ginklų sandėlius“, – sakė jis.
Pasak O. Reznikovo, Prancūzija neseniai pažadėjo naują pagalbos paketą.
„Negaliu pateikti detalių, bet tai labai geri elementai, esu patenkintas“, – patikino jis.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo savaitgalio atkovojusios dešimtis miestų ir gyvenviečių, įskaitant svarbų Iziumo miestą.
Vyriausybė taip pat apkaltino Rusijos pajėgas, kad atsitraukdamos jos taikosi į elektros tinklus ir dėl to rytuose nutrūksta elektros energijos tiekimas.
„Tai bus tęsiama serijomis, epizodais: bus du tokie pat epizodai, kaip šis“, – sakė O. Reznikovas.
„Tai bus tarsi sniego gniūžtė, ji pradės riedėti, vis didėdama ir didėdama... ir pamatysime, kaip antroji pagal dydį pasaulio kariuomenė bus priversta trauktis“, – kalbėjo ministras.
Jis pakartojo, kad Ukrainos pergalė reikštų visišką rusų užgrobtų teritorijų, įskaitant 2014 metais Rusijos aneksuotą Krymą, susigrąžinimą.
O. Reznikovas sakė, kad Ukraina taip pat siekia „aiškaus plano, kaip rusai atlygins žalą ir kaip bus nustatyta atsakomybė už karo nusikaltimus“.