Kaip rašo „Metro“, šiuo metu Rusijoje vienai moteriai tenka apie 1,5 vaiko, o tai yra gerokai mažiau nei 2,1 vaiko, reikalingo gyventojų skaičiui išlaikyti.
Vyriausybės atsakas į mažėjantį gimstamumą
Reaguodamas į nerimą keliančius gimstamumo statistinius duomenis, sveikatos apsaugos ministras daktaras Jevgenijus Šestopalovas atmetė argumentą, kad sudėtingas darbo grafikas trukdo žmonėms kurti šeimas.
„Gyvenimas bėga per greitai“, – pastebėjo J. Šestopalovas, pabrėždamas, kad net dirbantys 12–14 valandų per dieną turėtų išnaudoti pertraukas šeimos gausinimui.
V. Putinas jau anksčiau pabrėžė padėties skubumą, tvirtindamas: „Rusijos žmonių išsaugojimas yra mūsų aukščiausias nacionalinis prioritetas. Rusijos likimas... priklauso nuo to, kiek mūsų bus. Tai nacionalinės svarbos klausimas“.
Nerimą kelianti statistika
Gimstamumo mažėjimas Rusijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1999 m. – birželio mėnesį užregistruota mažiau nei 100 tūkst. gyvų gimusių vaikų.
Naujienų agentūra „Euro News“ cituoja oficialią Rusijos statistikos agentūrą „Rosstat“, atskleidžiančią, kad 2024 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, gimė 16 tūkst. mažiau vaikų. Be to, gyventojų skaičiaus mažėjimas paspartėjo 18 proc., o šiemet užregistruota 49 tūkst. daugiau mirčių, prie kurių prisidėjo Ukrainoje vykstantis karas.
Siekdamas spręsti šias problemas, Kremlius ėmėsi įvairių priemonių, kuriomis siekiama padidinti gimstamumą. 18–40 metų amžiaus moterys Maskvoje skatinamos pasinaudoti nemokamais vaisingumo patikrinimais, kad būtų įvertinta jų reprodukcinė sveikata.
Politikos priemonės
Deputatė Tatjana Butskaja pasiūlė politiką, kuria siekiama daryti spaudimą darbdaviams, kad šie motyvuotų savo darbuotojas moteris susilaukti vaikų. Be to, Čeliabinsko sritis siūlo apie 10 tūkst. eurų jaunesnėms nei 24 metų studentėms, pagimdžiusioms pirmąjį vaiką.
Vyriausybė taip pat riboja abortų prieinamumą, o visuomenės veikėjai ir religiniai lyderiai pasisako už moterų vaidmenį gimdant ir auginant vaikus. Be to, siekiant atgrasyti nuo skyrybų, buvo padidinti skyrybų mokesčiai.
Politikė Anna Kuznecova taip pat ragino gimdyti jaunesniame amžiuje, siūlydama moterims pradėti gimdyti nuo 19 ar 20 metų, kad šeimos galėtų turėti tris ar daugiau vaikų.
Prieštaringai vertinamos Rusijos vyriausybės strategijos atspindi rimtus demografinius iššūkius, su kuriais susiduria šalis, ir desperatiškas priemones, kurių imamasi siekiant sustabdyti nuosmukį.