Susirūpinę amerikiečiai stebėjo dangų, paslaptingiems įsiveržimams vykstant aštrios įtampos su Kinija fone, nors kol kas tik pirmasis objektas priskiriamas Pekinui.
Prezidentas Joe Bidenas įsakė naikintuvui F-16 numušti naujausią objektą „iš atsargumo“, teigė aukšto rango administracijos pareigūnas.
Pareigūnas sakė, kad šis naujas įrenginys, apibūdintas kaip aštuoniakampė konstrukcija su ant jos kabančiomis virvėmis, nebuvo laikomas karine grėsme, tačiau galėjo kelti pavojų civilinei aviacijai, nes skrido maždaug 6 000 metrų aukštyje virš Mičigano valstijos.
„Nematome jokių požymių, kad jis turi sekimo pajėgumų, tačiau negalime to atmesti“, – su anonimiškumo sąlyga teigė pareigūnas.
Atsižvelgdama į padidėjusią parengtį, JAV valdžia sekmadienį trumpam uždarė oro erdvę virš Mičigano ežero, kol paskutinis objektas buvo numuštas toliau nuo Kanados sienos.
JAV oro erdvės gynybos vadavietė (NORAD) stebėjo naująjį objektą vizualiai ir radaru, ir jis buvo numuštas virš ežero, „kad būtų išvengta poveikio ant žemės esantiems žmonėms ir pagerintos nuolaužų surinkimo galimybės“, sakoma Pentagono pareiškime.
Aukšto rango respublikonas sekmadienį apkaltino Pekiną „karingu poelgiu“ dėl pirmojo objekto – Kinijos baliono, numušto vasario 4 dieną prie JAV rytinės pakrantės po to, kai Amerikos pareigūnai pareiškė, kad jis užsiėmė šnipinėjimu.
Kinija tvirtino, kad tai buvo nuo kurso nukrypęs meteorologinis balionas.
„Tai buvo padaryta su provokacija, siekiant surinkti žvalgybos duomenis ir rinkti žvalgybinę informaciją apie tris pagrindinius mūsų branduolinius objektus“, – televizijai CBS teigė Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Michaelas McCaulas.
JAV Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeras, vienas iš aukšto rango įstatymų leidėjų, kuriems buvo surengta vyriausybės informacija, sakė televizijai ABC, kad antrasis ir trečiasis objektai – vienas šeštadienį numuštas virš Kanados Jukono teritorijos, o kitas penktadienį numuštas virš Aliaskos – atrodė kaip balionai, tačiau „daug mažesni nei“ pirmasis didelis objektas.
Tuo tarpu Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau sekmadienį vyko į vakarinę Jukono teritoriją, kur diena anksčiau buvo numuštas trečias neatpažintas objektas.
Ten JAV naikintuvas F-22, vykdydamas premjero ir JAV prezidento J. Bideno nurodymus, maždaug už 160 km į šiaurę nuo sienos numušė „dideliame aukštyje esantį objektą“.
Kanados pareigūnai jį apibūdino kaip mažą, cilindro formos, maždaug „Volkswagen“ automobilio dydžio.
Pareigūnai pranešė, kad sekmadienį gelbėtojų komandos, remiamos Kanados patrulinio lėktuvo CP-140, toliau ieškojo nuolaužų Jukone.
JAV komandos, ieškodamos netoli Dedhorso, Aliaskoje, kur penktadienį buvo numuštas antrasis objektas, susidūrė su arktinėmis sąlygomis.
Operacijos taip pat buvo tęsiamos prie Pietų Karolinos pakrantės, kur praėjusios savaitės drama pasiekė kulminaciją, kai buvo numuštas pirmasis didelis balionas.
Susirūpinimas dėl skaidrumo
NORAD socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad sekmadienį Mičigano ežeras buvo uždarytas „siekiant užtikrinti oro eismo saugumą rajone NORAD operacijų metu. Laikinas skrydžių apribojimas jau panaikintas“.
Tuo tarpu respublikonai griežtai kritikavo J. Bideną už tai, kad jis leido pirmajam balionui kelias dienas dreifuoti po šalį ir rinkti slaptą žvalgybinę informaciją, prieš jį numušant.
Sekmadienį Ch. Schumeris gynė J. Bideno elgesį ir sakė ABC, kad rastų nuolaužų analizė būtų „didžiulis perversmas Jungtinėms Valstijoms“.
Tačiau J. Bidenas sulaukė dviejų partijų raginimų užtikrinti didesnį skaidrumą.
„Man tikrai kelia susirūpinimą, kodėl administracija nėra atviresnė“, – televizijai NBC teigė vyriausiasis Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto demokratas Jimas Himesas.