• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Virš 20 Kinijos karinių lėktuvų antradienį įskrido į Taivano oro gynybos zoną

Pekinas įspėja: dėl Pelosi vizito griebsis „tikslingų karinių veiksmų“

Daugiau kaip 20 Kinijos karinių lėktuvų antradienį įskrido į Taivano oro gynybos zoną, pranešė Taibėjaus pareigūnai, JAV Atstovų Rūmų pirmininkei Nancy Pelosi pradėjus kontroversišką vizitą autonominėje saloje, kurią Pekinas laiko savo teritorija.

Daugiau kaip 20 Kinijos karinių lėktuvų antradienį įskrido į Taivano oro gynybos zoną, pranešė Taibėjaus pareigūnai, JAV Atstovų Rūmų pirmininkei Nancy Pelosi pradėjus kontroversišką vizitą autonominėje saloje, kurią Pekinas laiko savo teritorija.

REKLAMA

Salos Gynybos ministerija per „Twitter“ pranešė: „21 PLA [Kinijos išvadavimo armijos] orlaivis... 2022 metų rugpjūčio 2-ąją įskrido į #Taivano pietvakarinę ADIZ“ – oro gynybos identifikavimo zoną.

ADIZ nesutampa su Taivano teritorine oro erdve – ji apima daug didesnę teritoriją, persidengia su dalimi Kinijos oro gynybos atpažinimo zonos ir netgi dalį žemyninės Kinijos.

Nepaisant Kinijos perspėjimų, JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi lėktuvas antradienį vakare nusileido Taivane, skelbia BBC.

REKLAMA
REKLAMA

N. Pelosi tapo aukščiausio rango amerikiečių pareigūne, aplankiusia autonominę salą per pastaruosius 25 metus.

Lankantis JAV atstovei Taivane, šalies televizija paskelbė apie antrojo lygio kovinės parengties įvedimą šalyje.

REKLAMA

Be to, gatvėse, kur netoliese turi apsistoti N. Pelosi, taip pat sustiprintas saugumas.

Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti kaip 82 metų N. Pelosi, atskridusi JAV kariuomenės lėktuvu į Songšano oro uostą Taibėjuje, buvo pasitikta mažos delegacijos, įskaitant Taivano užsienio reikalų ministrą Josephą Wu.

REKLAMA
REKLAMA

Atstovų Rūmų pirmininkė pareiškė, kad jos vizitas demonstruoja Vašingtono tvirtą įsipareigojimą remti autonominę salą.

„Mūsų Kongreso delegacijos vizitas Taivane pagerbia nesvyruojantį Amerikos įsipareigojimą palaikyti tarpstančią Taivano demokratiją“, – sakoma N. Pelosi pranešime, paskelbtame tuojau po jos lėktuvo nusileidimo.

Ji pridūrė, kad šis vizitas „jokiu būdu“ neprieštarauja JAV oficialiai politikai, priėmusiai „vienos Kinijos“ principą ir nepripažįstančiai Taivano nepriklausomybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskva: Kinija turi teisę imtis priemonių savo suverenitetui apginti

Maskva antradienį pareiškė, kad Kinija turi visas teises imtis priemonių savo suverenitetui apginti, ir pridūrė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitas Taivane yra „aiški provokacija“.

„Kinijos pusė turi teisę imtis priemonių, būtinų apginti jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui Taivano klausimu“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. Maskva pridūrė, kad N. Pelosi vizitas yra „aiški provokacija“, kuria siekiama stabdyti Kiniją.

REKLAMA

Pekinas žada imtis „tikslingų karinių veiksmų“ dėl N. Pelosi vizito Taivane

Kinijos kariuomenė antradienį pažadėjo imtis „tikslingų karinių veiksmų“, atsakydama į JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi  vizitą Taivane, smarkiai padidėjus įtampai tarp Vašingtono ir Pekino.

„Kinijos liaudies išvadavimo armija perėjo prie aukšto lygio parengties ir surengs virtinę tikslingų karinių operacijų, kad į tai atsakytų, ryžtingai apgintų nacionalinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą bei ryžtingai sužlugdytų išorinį kišimąsi ir „Taivano nepriklausomybės“ separatistinius bandymus“, – sakoma kariuomenės atstovo Wu Qiano pareiškime.

REKLAMA

Naikintuvai praskrido virš Taivano sąsiaurio

 Kinijos naikintuvai praskrido virš Taivano sąsiaurio, antradienį vakare pranešė Pekino valstybinė žiniasklaida, tvyrant didelei įtampai dėl JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi galimo vizito saloje.

„Kinijos naikintuvai Su-35 skrenda virš Taivano sąsiaurio", - pranešė valstybinė televizija CGTN, bet jokių papildomų detalių nepateikė.

Į Taibėjų atvykusi N. Pelosi „gerokai plačiau atvėrė duris į Taivaną“, sako G. Landsbergis

Į Taibėjų atvykusi JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi „gerokai plačiau atvėrė duris į Taivaną“, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esu tikras, kad netrukus pro jas įžengs ir kiti laisvės ir demokratijos gynėjai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ antradienį pareiškė ministras.

Kinija, laikanti Taivaną savo teritorijos dalimi, kelias pastarąsias dienas skelbė grėsmingus perspėjimus N. Pelosi nevykti į Taivaną, nes laikytų tokį žingsnį didele provokacija. Dėl to įtampa tarp Pekino ir Vašingtono smarkiai padidėjo.

Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti kaip 82 metų N. Pelosi, trečia pagal rangą JAV pareigūnė, atskridusi JAV kariuomenės lėktuvu į Songšano oro uostą Taibėjuje, buvo pasitikta mažos delegacijos, įskaitant Taivano užsienio reikalų ministrą Josephą Wu.

REKLAMA

Atstovų Rūmų pirmininkė pareiškė, kad jos vizitas demonstruoja Vašingtono tvirtą įsipareigojimą remti autonominę salą.

Taivanas pastaruoju metu tapo ir įtampos tarp Lietuvos ir Kinijos priežastimi.

Pernai, gilėjant Vilniaus ir Taibėjaus santykiams, Lietuvoje rudenį atidaryta Taivaniečių atstovybė. Tai sukėlė Kinijos pasipiktinimą, mat kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai.

REKLAMA

Po atstovybės atidarymo Pekinas sumenkino diplomatinius ryšius su Lietuva ir ėmėsi prekybos ribojimų, dėl jų Europos Sąjunga kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.

Kinija: JAV „sumokės“, jei N. Pelosi apsilankys Taivane

Kinija antradienį perspėjo, kad Jungtinės Valstijos „sumokės“, jei JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi apsilankys Taivane.

„JAV prisiims atsakomybę ir sumokės už Kinijos suverenių saugumo interesų pažeidimą“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Hua Chunying per eilinę spaudos konferenciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai ji pareiškė didėjant įtampai tarp Pekino ir Vašingtono.

N. Pelosi antradienį atvyko į Kvala Lumpūrą, kur tęsia kelionę po Azijos šalis. Savo kelionę Singapūre pradėjusi N. Pelosi po Malaizijos turi apsilankyti Pietų Korėjoje ir Japonijoje, bet dėmesį kausto tikimybė, kad ji taip pat gali užsukti į Taivaną.

Pekinas autonominę, demokratiškai valdomą salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga.

REKLAMA

Nors manoma, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija nepritaria N. Pelosi apsilankymui Taivane, Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby sakė, kad ji gal vykti, kur panorėjusi.

„Pirmininkė turi teisę apsilankyti Taivane, – žurnalistams sakė jis. – Nėra priežasties Pekinui galimą vizitą, atitinkantį seną JAV politiką, versti kažkokia krize.“

J. Kirby citavo žvalgybinę informaciją, kad Kinija rengė galimas karines provokacijas, galbūt įskaitant raketų leidimą Taivano sąsiauryje ar „didelio masto“ įsibrovimus į Taivano oro erdvę.

REKLAMA

Pasak jo, N. Pelosi keliauja kariniu lėktuvu ir nors Vašingtonas nesibaimina tiesioginės atakos, jis mano, kad padidėja apsiskaičiavimo tikimybė.

Taivano kariuomenė antradienį pareiškė esanti „pasiryžusi“ ginti salą nuo padidėjusios Kinijos grėsmės dėl galimo N. Pelosi vizito.

Tačiau J. Kirby pakartojo, kad JAV politika Taivano atžvilgiu nesikeičia.

Tai reiškia paramą savarankiškos salos vyriausybei, tuo pačiu metu diplomatiškai pripažįstant Pekiną, o ne Taibėjų ir nepritariant oficialiam Taivano nepriklausomybės paskelbimui ar Kinijos sprendimui perimti salą jėga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų