JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) ataskaitoje tvirtinama, kad „Moderna“ vakcina parodė geresnius rezultatus už „Pfizer/BioNTech“ ar „Johnson&Johnson“ vakcinas. Tokius duomenis mokslininkai pateikė įvertinus didžiausią kada nors JAV atliktą tyrimą dėl vakcinų efektyvumo. Jame dalyvavo apie 32 tūkst. pacientų 9 valstijų gydymo įstaigose nuo šių metų birželio iki rugpjūčio mėnesių, rašoma „The Washington Post“.
Visos trys JAV naudojamos vakcinos pasirodė esančios 86 proc. efektyvios apsaugant žmones nuo patekimo į ligoninę. Tačiau geriausią apsaugą nuo to pademonstravo „Moderna“ vakcina (95 proc.), „Pfizer-BioNTech“ JAV mokslininkų duomenimis nuo hospitalizavimo apsaugojo 80 proc. pasiskiepijusių, o „Johnson&Johnson“ – 60 proc.
Šie tyrimai iš esmės patvirtino ankstesnius turimus duomenis, kad vakcinos užtikrina daugumo pasiskiepijusių žmonių saugumą nuo mirties ar patekimo į ligoninę (sunkių infekcijos atvejų). Pažymima, kad vakcinos yra mažiau efektyvios pagyvenusiems asmenims ar tiems, kurie turi kitų sunkių susirgimų.
CDC ataskaitoje, kurioje buvo analizuojami JAV naudojamų vakcinų suteikiamos apsaugos duomenys, mokslininkai aiškinosi, kiek jos yra efektyvios nuo sunkios ligos eigos.
Jie įvertino veiksmingumą, palyginę hospitalizavimo, ir dar atskirai – keliones į skubios pagalbos skyrių. Bendras veiksmingumas užkirsti kelią kelionėms į skubios pagalbos skyrius buvo 82%.
Didžiausią efektyvumą parodė „Moderna“ vakcina paskiepyti asmenys (92 proc.), toliau sekė „Pfizer“ (77 proc.) ir „Johnson&Johnson" (65 proc.), rašoma „The Washington Post“. CDC ataskaitoje nėra nurodoma, kas galėjo nulemti tokį „Moderna“ vakcinos efektyvumą. Viena iš galimų priežasčių – „Moderna“ vakcinoje esanti iRNR dozė yra triskart didesnė negu „Pfizer-BioNTech“.
Laiko tarpas tarp dviejų vakcinų „Moderna“ atveju yra keturios savaitės, o „Pfizer“ – trys. Kai kuriuose tyrimuose buvo nustatyta, kad ilgesnis intervalas tarp skiepų, įskaitant ir dar ilgesnius periodus negu keturios savaitės, gali būti naudingi formuojantis imunitetui.
Tyrimas taip pat parodė, kad vakcinų efektyvumas mažėja vyresniems nei 75 metų žmonėms. Manoma, kad tai gali būti susiję su bendru imuniteto nusilpimu ir labiau užkrečiamos koronaviruso atmainos poveikiu. Tačiau ataskaitoje pažymima, kad šiuos duomenis reikia interpretuoti su atsarga ir vakcinos poveikio pokyčiai gali būti susiję su per tam tikrą laikotarpį nusilpusiu imunitetu nuo COVID-19, koronaviruso atmainų pokyčiais ir kitų faktorių kombinacija.
Tyrimo autoriai pažymi, kad trijų vakcinų poveikis parodė užtikrintą apsaugą suaugusiesiems – 82 proc. – nuo patekimo į ligoninę ar į jos priimamąjį.