Sužeistas, anot jo paties, jau pirmojo susidūrimo su Ukrainos kariuomenės pajėgomis metu Antonas buvo priverstas pasiduoti ir mėnesį išbuvo Ukrainos nelaisvėje.
„Tai buvo mūsų pirmas susidūrimas su priešu; mes net iššauti nespėjome. Jie apsupo mus, ir mes jau negalėjome atsakyti. Turėjome pasiduoti“, – aiškino 21-erių Rusijos karys interviu „The Guardian“.
Kartu su kitais 5 bendražygiais jis buvo sulaikytas kovo 2-ąją, netoli Mykolajivo, kuomet Rusijos pajėgos pabandė užimti strategiškai svarbų laivų statybos pramonės miestą šalies Juodosios jūros.
„The Guardian“ tvirtinama, kad Antonas, kuris prašė neatskleisti jo tikrojo vardo, buvo išmainytas balandžio viduryje. Žurnalistai pažymi, kad patikrinti kare dalyvavusio Antono teiginių nebuvo galimybių.
Iš mažo Sibiro miestelio kilęs rusų karys pasirašė kontraktą su Rusijos kariuomene vos praėjusių metų gruodį. Dar tą patį mėnesį jo dalinys buvo perkeltas į Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį, kur turėjo vykti „savaitės trukmės“ pratybos.
Jaunas vyras pripažino, kad iki tol jis praktiškai neturėjo jokių karinių treniruočių, kad galėtų tinkamai pasiruošti tokio masto karui.
Antonas pripažino, kad jo dalinio kariai pradėjo nujausti artėjant karo veiksmus, kai savaitės bėgo, o jie taip ir nebuvo grąžinami atgal į savo nuolatinės dislokacijos vietas. Tačiau daugumai tai atrodė absurdiška idėja.
„Daug jaunų vaikinų net negalėjo įsivaizduoti, kad mes eisime kariauti. Jie mums apie tai pasakė paskutinę akimirką, naktį prieš invaziją, – „The Guardian“ cituojamas rusų karys, pridūręs, kad Rusijos valdžia su juo pasielgė labai nesąžiningai. – Aš į Ukrainą buvau išsiųstas visiškai nepasiruošęs“.
Daugelis Ukrainoje į nelaisvę paimtų rusų karių tvirtino, kad nežinojo vykstantys į karą kaimyninėje šalyje. Ekspertų manymu, toks Rusijos karinės vadovybės elgesys galėjo prisidėti prie Maskvos planų staigiai užimti Ukrainą žlugimo.
Vyras pasakojo, kad jie buvo atvežti į Mykolajivo apylinkes ir paleisti. Netrukus grupė rusų karių atsiskyrė nuo pagrindinio dalinio ir pateko į ukrainiečių nelaisvę. Pats Antonas buvo sužeistas į ranką.
Nuvežtas nežinoma kryptimi jaunas rusas tvirtino iš pradžių gyvenęs totalioje baimėje. „Drebi nuo mažiausio krustelėjimo. Kiekvieną dieną viliesi, kad tai nėra tavo paskutinė ir tavęs nenužudys“, – prisiminė jis. Antonas pažymėjo, kad būdamas nelaisvėje nesusidūrė su fiziniu smurtu, tačiau ukrainiečiai nevengė taikyti psichologinio spaudimo.
Vėliau didžiausia Antono problema tapo „nuobodulys“. „Jeigu pasisekdavo, mums duodavo ką nors paskaityti. Kartais jie leisdavo pažiūrėti Ukrainos propagandos per televiziją. Tačiau dažniausiai mes tiesiog sėdėjome ir žiūrėjome į sienas priešais mus“, – „The Guardian“ cituojamas jis.
Apkeistas į ukrainiečių karį Antonas grįžo į Rusiją ir buvo apklaustas saugumiečių. „Jie norėjo žinoti, ar vis dar gali manimi pasitikėti. Tai buvo standartinė procedūra“, – aiškino jis.
Neseniai iš ligoninės paleistas Antonas „The Guardian“ tvirtino, kad vienintelis dalykas, ko dabar nori, tai grįžti namo. Sudalyvavęs kare Ukrainoje jis tikina ieškantis būdų, kaip pasitraukti iš kariuomenės.